Zahrada na břehu Labe

Němka Uschi Westedtová si splnila sen o ekologickém bydlení v nádherném domě na břehu řeky, kde díky zahradě získala mnoho nových přátel.

Napsala Eva Žallmannová Vydáno 26. říjen 2012
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zahrada na břehu Labe Zahrada na břehu Labe

Dlouhá léta snila Uschi Westedtová o ekologickém bydlení s výhledem do krásné krajiny. Svého snu se držela tak sveřepě, že celou tu dobu shromažďovala plány, nápady a inspirace pro svůj budoucí dům ve speciálním šuplíku, kde trpělivě čekaly na to, až přijde ten pravý čas a Uschi najde místo pro svůj vysněný domov. Jednoho dne si Uschi s manželem Willhelmem na cyklistickém výletě všimli hezkého pozemku přímo na břehu Labe a rozhodli se jej koupit. V té době na pozemku nebyla žádná zástavba, a byli tudíž velmi překvapeni a zklamáni, když reakcí majitele na jejich zájem bylo striktní a odmítavé ne! Pozemek rozhodně nebyl na prodej.

Manželé se však do místa zamilovali. Rozhodli se pro nátlakovou taktiku a žádost o koupi zasílali majiteli pořád dokola. Ten nakonec jejich naléhání ustoupil a zhruba před osmi lety jim pozemek prodal. Avšak dříve, než se páru podařilo svůj sen o ekologickém domě zrealizovat, Willhelm za tragických okolností zahynul a dům, který jeho žena na tomto nádherném místě s láskou vybudovala, nikdy nespatřil.

Uschi je vášnivá zahradnice a veskrze praktická žena, která neváhá vzít do ruky kladivo nebo jiné nářadí, a proto není divu, že na celou výstavbu sama osobně dohlížela. Vždy, když se přijela podívat na staveniště a zkontrolovat dělníky, přivezla plné auto rostlin ze svého starého domova. Díky tomu došlo k neobvyklé situaci, kdy zahrada byla dokončená ještě před kolaudací domu. Od té doby, co se sem Uschi nastěhovala, se blízké i vzdálenější okolí začalo měnit.

Sousedy si rychle naklonila svou vřelou a přátelskou povahou a ‚přes ploty‘ si získala nové přátele. Začala si s nimi vyměňovat sazenice a přebytky z hustých trsů trvalek, což mělo pozitivní vliv jak na jejich zahrady, tak na společenský život v okolí. Uschi věří v ekologický přístup k životu a ke světu. Zásady šetrnosti k přírodě realizuje i ve své zahradě. Většinu zeleniny, kterou potřebuje, si zvládne vypěstovat sama. Vedle toho pěstuje také aromatické bylinky. Posekanou trávu přidává do kompostu, který je přírodním a naprosto dostačujícím hnojivem pro celou její zahradu.

Odolná krása

Přírodní zahrady se o sebe starají i samy. Plevel se v nich sice sám nevytrhává, ale pravdou je to, že ho tam roste méně než v zahradách intenzivně udržovaných pomocí chemie a náročné techniky. Znalost rostlinných společenstev a zákonitostí, které je ovlivňují, umožňuje ekologicky smýšlejícím zahradníkům zakládat takové výsadby, v nichž se jednotlivé druhy vzájemně podporují v růstu, jsou zdravější a snáze odolávají škůdcům i chorobám. Přírodní zahradníci sedmikrásku v trávníku nepovažují za plevel, ale za jeho roztomilou ozdobu.

Číst 2180 krát Naposledy změněno středa, 14 leden 2015 15:02
Kupte si nové číslo online, doručíme jej expres až k vám domů a bez poštovného! PŘEDPLATIT

Další články

Reklama