Pohádkové betlémy

Ve východočeském Rychnově nad Kněžnou se koná už po osmnácté výstava Betlémy z kraje Orlických hor. Až do 28. prosince si můžete prohlédnout stovku exponátů, které letos spojuje téma Za betlémy do pohádky.
Napsala Vydáno 09. prosinec 2014
Pohádkové betlémy

Najdete tu klasické dřevěné nebo papírové, ale třeba i betlémy z ručně paličkované krajky nebo z perníku. Ve velkém sále Společenského centra se tu tentokrát usídlily kromě klasických vánočních postaviček například i draci, princezny, čerti, vodníci a jiné nestvůry.

„Svou tvorbu zde představují známí tvůrci nejen z našeho regionu a sběratelé. Premiéru tu má i jediný betlémský obraz Jiřího Trnky, betlém Občanského fóra, několik mechanických betlémů a nespočetné množství rozličných ozdob,“ zve jeden z pořadatelů Jan Tydlitát.

Až do vánočních svátků bude výstava každý den doplněna dalším programem. Vždy ve čtyři odpoledne začínají podvečerní chvilky hudby a poezie. Představí se žáci Základních uměleckých škol z Rychnova nad Kněžnou, Vamberka, Kostelce nad Orlicí, Hradce Králové a dalších míst. Poslední podvečerní chvilka 22. 12. bude věnována povídání o betlémech, zúčastní se jí restaurátor Třebechovického betlému Kamil Andres. Výstava je otevřena denně od 9 do 12 a od 14 do 17 hodin (25. a 26. prosince mimořádně jen od 14 do 18 hodin a na Štědrý den od 21 do 01 hodin).

Necelých třicet kilometrů od Rychnova nad Kněžnou směrem na Hradec Králové najdete v Třebechovicích pod Orebem další betlémy. Ve zdejším Muzeu betlémů můžete obdivovat unikátní mechanický Třebechovický Proboštův betlém, který byl v roce 1999 prohlášen národní kulturní památkou. Zabírá plochu 6,9 krát 1,9 krát 2,2 metry a je složen ze dvou tisíc vyřezávaných dílů. 20. prosince se navíc konají na Masarykově náměstí v Třebechovicích Staročeské betlémské trhy.

Klára Mandausová

Klára Mandausová

Popisek

Další články

Reklama