Na léto a krásné počasí se těšíme celý rok. V interiéru však umějí být sluneční paprsky pěkně dotěrné. Zeptali jsme se proto odborníků, podle čeho se orientovat při nákupu stínicí techniky.
Promotion

1. Víte, co chcete?

Proč si vlastně chcete stínění pořídit? Vadí vám pohledy sousedů do domu? Nemůžete spát při světle pouličních lamp? Slunce vám vystrkuje své štiplavé drápky přímo do oken, a způsobuje tak nepříjemné horko? Chcete se stíněním zároveň zvýšit tepelnou izolaci oken? Potřebujete regulovat sluneční svit kvůli televizi nebo počítači?

2. Nebojte se kombinovat

Nefixujte se na to, že řešení je pouze jedno. Při otázce, zda zvolit vnitřní, či venkovní stínění, vás možná překvapí, že je často ideální kombinace obého.

Mezi nejefektivnější ochranu proti slunci pak patří například venkovní žaluzie nebo hliníkové rolety. „Tepelné záření je zachyceno vně budovy, a nedochází tak k prostupu tepla do interiéru. Díky tomu se můžete vyhnout instalaci ne vždy zdravé klimatizace,“ doporučuje Miroslav Jakubec, generální ředitel společnosti Climax.

Vnitřní stínění je naopak vhodné k zamezení pohledů dovnitř budovy. Dříve populární hliníkové žaluzie nyní vystřídalo designově propracované látkové stínění. Vsadit na tento trend se určitě vyplatí – i vy můžete vybírat z velkého množství vzorů a barev, které látkové rolety a plisé nabízejí.

Jestliže si pak přejete ničím nerušený spánek, vsaďte na zatemňovací, tzv. black out látky.

3. Vytáhnout i zatáhnout!

Protisluneční ochrana může mít i jednu nevýhodu. Při jejím stažení může dojít k zastínění výhledu z okna. Mělo by vás proto vždy zajímat i to, jak vypadají žaluzie či rolety zatažené.

„Ideálním prvkem, pokud nechcete o výhled přijít a současně chcete prostor zastínit, jsou výsuvné markýzy. Ty odstíní přímý sluneční svit, ale zachovají volný průhled. Zároveň vás okouzlí i svojí čistotou a opět velkým výběrem v dezénu,“ upřesňuje Miroslav Jakubec.