Pokud jste letos svoje rostliny ještě nestihli přesadit, tak už na nic nečekejte, máte nejvyšší čas!
Promotion

Jak neudělat chybu

Každá kytka dříve nebo později potřebuje přesadit.

Přesazování je důležitou součástí péče o zdraví pokojových rostlin. Kromě jara je k této činnosti vhodný právě podzim, protože před nástupem zimy se nově přesazené rostliny stačí ujmout a nabrat sílu pro nadcházející jarní růst. Tuto operaci nemusíte nezbytně provádět každý rok. Příliš často přesazované rostliny soustředí energii na tvorbu kořenů a brzdí růst nadzemní části i kvetení. Chcete-li přesadit nově zakoupenou rostlinu, mírněte své nadšení a dopřejte jí 6–8 týdnů, aby se mohla aklimatizovat na nové podmínky.

Jak poznáte, že je přesazování nutné

  • Rostlina zastaví růst nebo je stále povadlá
  • Téměř celý květináč je vyplněn kořeny
  • Kořeny vylézají z otvoru na spodu květináče

Rada

Rostliny, které kvetou v zimě, se přesazují na podzim – tehdy totiž končí jejich období růstového klidu a stihnou se dostatečně připravit na kvetení.

Pro dokonalý výsledek

Nové terakotové květináče namočte na několik hodin do vody. V suchém stavu jsou ‚žíznivé‘ a vytáhnou z půdy všechnu vlhkost.

Opatrně ven z nádoby

Obraťte květináč na bok a rostlinu jemným tahem uvolněte. Pokud se nechce pustit, poklepejte na dno lopatkou nebo květináčem klepněte o zem. Velké rostliny, s nimiž nejde manipulovat, nechte v původní nádobě, pouze odstraňte vrchní část substrátu a nahraďte ho novým.

Úprava kořenů

Kořenový bal opatrně rozvolněte prsty, u větších rostlin použijte přesazovací nebo klasickou vidličku. Všechny uschlé nebo shnilé kořeny odstříhejte až ke zdravé části.

Nový květináč

Měl by být širší a hlubší jen o 5 cm. Rostlina v příliš velkém květináči neporoste, dokud její kořeny nevyplní nádobu. Drenážní otvor zakryjte oblázkem, zlepší se tak provzdušnění půdy. Naplňte do třetiny novou zeminou a vložte rostlinu.

Zasadit a zalít

Urovnejte kořeny a dosypte substrát. Dejte pozor, abyste rostlinu nezasadili příliš hluboko – to může být příčinou úhynu po přesazení. Dbejte na to, aby stála rovně a orientovaná na tytéž světové strany jako předtím. Jemně upěchujte a bohatě zalijte.

Citlivý přístup

Přesazování rostliny stresuje, a nějakou dobu trvá, než se z něj vzpamatují. V tom jim můžete pomoci několika způsoby.

  1. Pozor na slunce Nedávejte čerstvě přesazené rostliny na přímé slunce, i když tam třeba předtím rostly. Teď jsou oslabené a měly by aspoň týden počkat na chráněném místě.
  2. S výživou opatrně Hnojit začněte až po měsíci. Při přesazování se totiž poškodí kořeny, které může přemíra hnojiva spálit..
  3. Pomůže mykorhiza Je to oboustranně prospěšný vztah mezi rostlinami a půdními houbami, které mezi kořeny vytvoří užitečné podhoubí. Různé druhy rostlin potřebují různé druhy hub.