Komerční článek - O dřevěných, hliníkových a plastových oknech i vchodových dveřích toho lze napsat skutečně hodně. Pojďme tedy alespoň zmínit několik základních údajů, které by Vám měly při jejich výběru pomoci.

Propagace značky Oknoplastik.
Marianne.cz není jeho autorem a nemá vliv na jeho obsah.

Výměna oken, případně vchodových dveří čeká jednoho dne snad každého, je tedy dobré být teoreticky připravena. Jenže jakmile se do této problematiky ponoříme o trochu více, je jasné, že v této oblasti jednoznačné odpovědi neexistují. Přesto lze uvést několik faktů, které by Vám mohly s případným výběrem pomoci. Jestliže tedy začínáte zvažovat, že si pořídíte nová okna a vchodové dveře, čtěte dále.

Plastová okna a vchodové dveře

Plastová okna a vchodové dveře (o dveřích více zde) jsou nejlepší z hlediska tepelně-izolačních vlastností. Jedná se tedy o spolehlivou ochranu proti chladu a horku, jakož i proti hluku z prostředí. U plastových oken a vchodových dveří je také nutné vyzvednout pestrou nabídku, příznivé ceny a jejich nízkou náročnost na údržbu. Problémem by naopak mohla být horší opravitelnost a také poměrně vysoká ekologická zátěž.

Okna a dveře z hliníku

Hlavní výhodou hliníku je velká odolnost proti vlivům prostředí a rovněž proti mechanickému poškození. S tím je pochopitelně spojena skutečně dlouhá životnost, která se v mnoha případech jeví až jako zcela neomezená. U hliníkových oken a dveří však počítejte s vyšší cenou a rovněž tepelně-izolační vlastnosti jsou ze všech třech materiálů nejhorší. To ovšem neznamená, že vyloženě špatné.

Dřevěná okna a vchodové dveře

Ani dřevěná okna a vchodové dveře nedosahují kvalit tepelně-izolačních vlastností výrobků z plastu. Dřevo je navíc celkem náročné na údržbu a nepatří ani k nejlevnějším. Jenže… Velkou výhodou dřevěných oken a vchodových dveří je jejich přírodní vzhled, vysoká ekologická šetrnost a zároveň velmi dlouhá životnost, které se např. u dubu pohybuje okolo tří set let. Jejich krásný vzhled tedy může provázet několik generací.