Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Princ Philip miloval zámek Sandringham

Info ikona
Na návštěvě v Sandringhamu

Nebyl to Buckinghamský palác, kde se rodina scházela na svátky a užívala si společné chvíle, ale hrad Sandringham v anglickém Norfolku. Právě toto kouzelné místo mělo tu čest, hostit královskou rodinu nejen na Vánoce.

Terezie Benoni | 9. 04. 2021

Hrad Sandringham je již dlouho oblíbeným soukromým venkovským sídlem královny Alžběty II., kam se svým manželem Philipem jezdila trávit společné chvíle. A není divu. Toto nádherné panství poskytuje všestrannou zábavu, nádhernou přírodu a především božský klid. Sandringham Castle Estate se nachází v anglickém Norfolku, něco málo přes 100 mil severně od Londýna a rozprostírá se na ploše 20 000 akrů. Britská královská rodina získala majetek v roce 1862, kdy byl zakoupen jako venkovský dům pro Edwarda VII., tehdejšího prince z Walesu, a jeho nastávající manželku Alexandru. Jeho syn, dědic tohoto hrabství, král George V. popsal Sandringham jako místo, které „miluje nejvíc na celém světe“. A právě zde také naposledy vydechl 20. ledna 1936. Jeho syn George VI., který je otcem současné královny Alžběty,  nakonec zemřel také právě v tomto domě 6. února 1952. Po jeho smrti byl majetek předán královně Alžbětě II. Ačkoli existovaly plány na úplné zboření domu a jeho nahrazení modernější stavbou, nikdy se nic z toho nestalo a Sandringham zůstal téměř beze změn.

Princ Philip zde trávil důchod

V hrabství je v současné době zaměstnáno přes 200 lidí, včetně myslivců, zahradníků, farmářů a pracovníků Sandringhamovy pily a lisovny jablečného moštu. Panství klade obrovský důraz na recyklaci, ochranu životního prostředí, lesnictví a také na péči o divokou zvěř. Královská rodina také vynakládá velké úsilí na podporu místních farem a malých podniků. Hrabství bylo vyhlášené jako dokonalé místo pro lov. V roce 1957 odtud královna Alžběta II. poprvé vysílala své první vánoční poselství, které se stalo tradicí. Rodina zde pravidelně tráví celé Vánoce. V roce 1977 královna otevřela dům veřejnosti. Dnes mohou lidé navštívit 600 akrů zahrad, nebo se dozvědět víc o královském životě a historii Sandringhamu ve zdejším muzeu. Část svého důchodového života zde strávil také princ Philip, který zemřel 9. 4. 2021. Dal tomuto místu přednost před rušným londýnským životem, zatímco jeho choť žila většinu času v Buckinghamském paláci a svůj čas rozdělila podle britského bulvárního listu Daily Express mezi několik královských rezidencí. Vévoda z Edinburghu byl nejčastěji k zastižení právě v sídle Sandringham. Od března loňského roku se ale manželé opět shledali a během epidemie koronaviru, se královna Alžběta II. i její manžel izolovali na hradě Windsor.

 

Zdroj: instagram.com/sandringham1870