Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nečekaný úraz? Nespoléhejte jen na pomůcky od lékaře

Info ikona
Meyra

Každý z nás se může nečekaně zranit. Stačí jen špatné došlápnutí při běhání nebo uklouznutí na ledu a nepříjemný úraz je na světě. V závislosti na vážnosti zranění, typu úrazu, věku pacienta a případných komplikacích se pak určuje délka rekonvalescence. Vhodnou péčí a používáním speciálních kompenzačních pomůcek si však můžete dobu zotavování výrazně zkrátit nebo zmírnit bolest.

Promotion | 16. 11. 2021

Nepodceňujte rehabilitaci

Často se stává, že lidé bezprostředně po úrazu zanedbají rehabilitaci. Včasná pomoc odborníka přitom dokáže zkrátit dobu rekonvalescence. Díky rehabilitačnímu cvičení se můžete například vyhnout operaci, předejít trvalým následkům po zranění nebo se zbavit chronické bolesti. Rehabilitaci vám může předepsat ošetřující lékař, pokud tak neučiní, nebojte se o ni říct. Soukromá rehabilitace vás pak vyjde na cca 500 - 1000 Kč na hodinu.

Sežeňte si vhodné pomůcky

Kromě rehabilitačního cvičení je dobré zajistit si také potřebné pomůcky. Vhodné rehabilitační pomůcky vám pomohou s uvolněním svalů a mohou urychlit zotavení po úrazu. Zdravotní pomůcku vám zpravidla doporučí praktický nebo odborný lékař – neurolog, ortoped, chirurg nebo rehabilitační lékař. Nejčastěji se jedná o různé míčky a gumy na cvičení. Důležitou roli v rekonvalescenci také hrají vhodné zdravotní pomůcky, jako jsou bandáže nebo ortézy, ale také invalidní vozíky.

Info ikona
Meyra

Jak kompenzační pomůcku získat

V dnešní době je většina kompenzačních pomůcek hrazená plně nebo alespoň částečně z veřejného zdravotního pojištění. Po konzultaci vašeho zdravotního stavu vám ošetřující lékař vystaví tzv. Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku.

Info ikona
Meyra

Předepsání některých pomůcek je podmíněno souhlasem revizního lékaře dané pojišťovny. Ošetřující lékař tedy vystaví spolu s Poukazem tzv. Žádanku o schválení ZP a oba formuláře pak předá reviznímu lékaři. V tomto případě je nutné, aby váš ošetřující lékař dostatečně zdůvodnil předepsání kompenzační pomůcky.

Pokud si budete muset kompenzační pomůcku hradit ze svého, můžete si na pobočce Úřadu práce České republiky dle místa vašeho trvalého pobytu zažádat o příspěvek.

Půjčení kompenzační pomůcky

Na přechodnou dobu si můžete kompenzační pomůcku také zapůjčit. V nemocnici vám při úrazu či operaci pomůcky sice půjčí, ale často dostanete základní model, který vám nemusí úplně vyhovovat. Proto existují také půjčovny kompenzačních pomůcek, kde mají široký výběr, odborné poradenství a rychlé vyřízení.

Když nemůžete dočasně chodit

Při operované zlomené noze nebo nechodící sádře je neocenitelnou pomůckou invalidní vozík, který vám zajistí určitou míru svobody a soběstačnosti. Pořízení invalidního vozíku může být pro někoho zbytečná investice, s výhledem toho, že zranění a s ním spojená omezená pohyblivost je dočasná. Spousta lidí ale neví, že vozík je možné si jednoduše na potřebnou dobu zapůjčit. Půjčení invalidního vozíku na dva měsíce vás vyjde přibližně na 1 400 – 4 400 Kč dle typu vozíku. Počítejte také s tím, že budete muset složit vratnou zálohu.

Pokud nesmíte několik měsíců chodit, základní invalidní vozík vám život usnadní o 100 %. S vozíkem se rychle a snadno naučí manipulovat každý a svoboda při pohybu po bytě nebo při převozech na pravidelné kontroly, je neocenitelná.

Info ikona
Meyra

Bandáže a ortézy se používají nejen k doléčení zranění, ale například při různých zánětech, po operacích nebo ke stabilizaci kloubů a svalů při sportu. Správně vybraná bandáž nebo ortéza urychlí dobu zotavování po úrazu a může také ulevit od bolesti. Na trhu existují speciální bandáže a ortézy na zápěstí, kolena, ramena, lokty i kotníky. Pokud nevíte, jaká bude pro vás nejvhodnější, určitě se poraďte s odborným prodejcem nebo lékařem.