Reklama

Kulinářský trik: Nalijte do jídla alkohol

Po tom vývaru jsem se mohla utlouct. A dlouho a marně jsem se snažila detekovat, v čem se skvěla ta dokonalá chuť. Pořádná dávka libečku? Ne. Trocha šafránu? Ne. Opečené kosti? Ne. Nakonec mi kuchařka prozradila, že ve finále vývar obšťastní panákem koňaku. Od té doby vím, že správně zvolený alkohol dokáže s jídlem divy.
Napsal Vydáno 21. leden 2015
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Kulinářský trik: Nalijte do jídla alkohol

Na alkoholu, který chcete použít do jídla, se nevyplatí šetřit (a platí to přirozeně i o alkoholu, který si chcete prolévat hrdlem). Platí pravidlo, že čím kvalitnější, tím lepší. Alkohol výslednému pokrmu může dodat ten patřičný šmrnc, ale pokud nepoužijete ten správný druh nebo levnou nekvalitní náhražku, může to výsledný recept zkazit. Alkohol se totiž při vaření vypaří, a tak záleží na té ryzí chuti, kterou jídlu předá. Když používáte bílé víno, nemělo by být kyselé ani ovocné, spíš silné – ideálně odrůdy Pinot Blanc nebo Chardonnay, když recept vyžaduje víno červené (např. v nepřekonatelném hovězím po burgundsku), sáhněte po vínech z oblasti Bordeaux. 

Koňak můžete přidat nejen do hovězího vývaru či consommé, ale i do omáček, aspiků, do sladkých dezertů a při flambování. 

Rum, ideálně jamajský třtinový, se hodí do dezertů. Vyzkoušet můžete i likéry, například pomerančový Cointreau nebo Grand Marnier. 

Portské víno se dobře snoubí s kuřetem. Zkusit můžete klasický francouzský recept. Upečte kuře, pak do výpeku přidejte čtvrt hrnku portského. Výpek s vínem nad silným plamenem zredukujte, přitom seškrabujte připečenou šťávu ze stěn. Nakonec můžete přidat orestované žampiony a smetanu. Vždy volte lepší kvalitu vína, ideálně osvědčeného polosuchého.

Číst 2041 krát Naposledy změněno pondělí, 13 duben 2015 16:32

Kristýna Mazánková

Další články

Reklama