Vybíráte plastová okna? Těchto sedm věcí si ohlídejte
Přesvědčily vás zimní mrazy, že je čas na nová okna? Ať už je důvodem roční vyúčtování nebo neustálé závany chladu, výměně by měl předcházet důkladný výběr. Rozhodně byste měli být ostražití před dechberoucími slevami, které bývají se zimním obdobím spojeny.
Na trhu najdete hodně výrobců i prodejců plastových oken a zorientovat se v široké nabídce je náročné. Komu tedy při výběru důvěřovat? Tohle jsou základní parametry, kterých byste si u plastových oken měli v každém případě všímat:
1. Výztuha
Aby plastová okna dlouho a spolehlivě fungovala a těsnila, nesmí se kroutit. Tenhle problém se může projevit zejména u velkých oken, těch s tmavým dekorem, anebo oken umístěných na jih, kde se vlivem slunečního záření povrch více zahřívá. Proto je nutné, aby okna měla kvalitní kovovou výztuhu. Při ohleduplném zacházení pak okna vydrží i několik desítek let.
2. Třída profilu
Základ plastového okna tvoří plastový profil. Dle kvality se dělí na několik tříd a vybrat ten z třídy A, tedy s největší tloušťkou plastu na pohledových stěnách, se rozhodně vyplatí. Silnější plastové stěny profilu zajistí i větší plochu svařeného materiálu. Taková okna potom mají i větší pevnost svařovaných rohů a větší odolnost vůči vytržení vrutů, kroucení a dalším defektům. „Doporučil bych okna z profilů třídy A a ideálně z prvomateriálu. Tedy bez příměsi plastu ze starých recyklovaných oken, který může obsahovat olovo, kadmium a jiné zdraví škodlivé látky,“ radí Roman Kubálek ze společnosti Vekra.
Okna z profilů z třídy A mají největší tloušťku plastu na pohledových stěnách a jsou nejodolnější. Foto: Vekra
3. Těsnění
Pro správnou tepelnou i zvukovou izolaci je těsnění oken naprosto zásadní. U plastových oken může být těsnění jako součást profilu svařované přímo s oknem. Tento způsob je sice levnější na výrobu, avšak v rohu okna takové těsnění vlivem svařování tvrdne a ztrácí svou pružnost. Dražší variantou je ručně vkládané těsnění, které je pružné po celém svém obvodu, tedy i v rozích, a tudíž mnohem lépe těsní.
4. Kování
Kvalitní kování zajišťuje dlouhodobou snadnou a bezpečnou manipulaci při zavírání a otevírání, vyklápění nebo posouvání okna. Má také vliv na bezpečnost a odolnost proti případnému vypáčení. Jedním z ukazatelů kvalitního kování je počet uzamykacích a uzavíracích bodů po obvodu okna – čím více jich je, tím snadněji půjdou okna seřídit. Uzamykací body se speciálním hříbkovým čepem na křídle a uzamykacím kamenem umístěným na rámu do sebe pevně zapadnou a ztěžují i vypáčení. Při výběru u dodavatele proto chtějte vidět standardně dodávané okno a nechte si ukázat umístění a typ uzamykacích bodů.
5. Bezpečnost
„Dnes už se zloději do objektů nedostávají rozbitím skla, jak můžeme vidět ve filmech. Volí tišší a rychlejší cestu, nejčastěji vypáčení," vysvětluje Vojtěch Marton z firmy Well Okna a dodává: „Legislativně stanovené třídy odolnosti RC1, RC2 a nejvyšší RC3 vypovídají o tom, jak dlouho odolá okno či dveře pokusu o násilné vniknutí za použití různého typu nářadí. Trvá-li takový pokus několik minut, řada pachatelů své snahy ze strachu z odhalení bezvýsledně ukončí. Proto platí: čím vyšší třída odolnosti, tím vyšší ochrana proti vniknutí. Policejní experti doporučují u soukromých domácností minimálně třídu odolnosti RC2.“
Zajímejte se o výrobce, ať víte, kam se případně obrátit, pokud byste potřebovali záruční nebo pozáruční servis. Foto: Otherm
6. Výrobce
Výrobci a dovozci nekvalitních oken hledají stále nové cesty ke koncovému zákazníkovi. Velký podíl na českém trhu vždy tvořila tzv. „polská okna“ – levná, plastová okna s velmi špatnou životností, často nekvalitně namontovaná. I když se s lepší životní úrovní čeští zákazníci začínají zajímat o kvalitu, vzniká v poslední době nový trend: „Prodejci polských oken se schovávají za české společnosti s ručením omezením. Téměř každý třetí zákazník tedy neví, jaká okna si koupil,“ vysvětluje Petr Mikel ze společnosti Otherm. Roman Kubálek z Vekry k tomu dodává: Pokud dodavatel okna přímo nevyrábí, požádejte ho o informaci o skutečném výrobci a nechte si ji také spolu s kontaktem na servisní oddělení uvést přímo do smlouvy o dílo. Budete tak vědět, kam se případně obrátit, pokud byste potřebovali záruční nebo pozáruční servis.“
7. Montáž
Můžete vybrat to nejkvalitnější okno od tradičního výrobce, pokud ho ovšem montážníci osadí špatně, bude to k ničemu. Jde zejména o správné ošetření připojovací spáry tak, aby si dlouhodobě uchovala výborné tepelně izolační vlastnosti. Měla by být také dostatečně zajištěna proti průchodu vlhkosti dovnitř a ven z interiéru. Nechte si proto okna odborně namontovat vyškolenými zaměstnanci, získáte tím většinou i prodlouženou záruku od dodavatele.