Kuchařská kniha Nejbarevnější cesta vznikala čtyři roky. To je velmi dlouhá doba. Kdy přišel okamžik, že jste si řekla: A dost, je hotovo?
To je vždycky nejtěžší rozhodnutí. Tolik let pracujete na projektu, budíte se s ním i s ním usínáte, a pak ho najednou máte ukončit. Je to zvláštní pocit. Na jednu stranu se těšíte, až kniha bude venku, a na druhou stranu se s ní nechcete rozloučit. Stále máte pocit, že je co zlepšovat a propracovávat, a pořád se ke kapitolám a receptům vracíte. U této knihy jsem ale měla mnohem víc materiálu než stránek. Nejtěžší pro mě bylo vybrat to, co do knihy půjde, a co ne. A pak nastal moment, kdy jsem knihu milovala natolik, že jsem ji s klidným srdcem vypustila do světa.
Myslím, že v Česku by se mohla stát pomyslnou biblí příznivců rostlinné stravy...
Přesně to jsem si přála a to se mi taky splnilo: vytvořit kuchařskou bibli plnou snadných receptů z dostupných surovin, které koupíte v každém obchodě. Mým úmyslem bylo vytvořit velký soubor receptů pro všechny. I pro ty, kteří maso jedí, a to klidně každý den, ale třeba touží si svoji kuchyň odlehčit, jen nevědí, jak na to. Mnoho lidí má stále pocit, že není možné uvařit plnohodnotné jídlo, pokud v něm není sýr, vajíčko nebo kus masa. Jako kuchařka v tomhle objevuji svoji silnou stránku. Dokážu uvařit jídlo z rostlin tak, aby bylo jednoduché na přípravu, chutné a zároveň výživné. A když ho postavím na stůl masožroutovi, nemá pocit, že mu na talíři něco chybí. Zjistila jsem, že na to mám talent.
A jaká byla vaše osobní cesta k tomu přestat jíst maso? Opravdu už nevezmete do pusy ani jedno sousto?
Nemám ráda škatulkování, nepovažuju se za vegana, ale maso ani jiné živočišné produkty nejím. Cesta za tímto životním stylem byla dlouhá a stále pokračuje. Nejsem ortodoxní a jednou za čas si připravíme rybu od rybáře z vesnice, masitá jídla máme i na meníčku u nás v restauraci. Není jich moc, ale stále tam jsou a jako zdroj máme místní farmáře. Jak v naší restauraci, tak v životě ale převažuje rostlinná strava. Myslím si, že mojí výhodou je, že si rostlinné jídlo dokážu připravit dobré a nutričně hodnotné. Navíc se po rostlinné stravě cítím mnohem lépe, mám ze sebe dobrý pocit. Je příjemné vědět, že nezatěžuju ani sebe, ani planetu.
Kdybyste měla vybrat jedno rostlinné jídlo, které by v hlavách masožravců mělo takzvaně změnit hru, které by to bylo?
Musaka. Najdete ji i v mé knize. Místo masové směsi připravuji boloňskou směs z ořechů a čočky a celé jídlo je ještě lepší než klasicky s masem. Každý se po tom může užrat. Místo bešamelu dělám „kešumel“, tedy smetanovou omáčku z kešu. A vůbec, tolik jídel může změnit hru. Rostlinné vaření nabízí nespočet možností, o kterých většinou ani nevíme.
Brala jste při tvorbě knihy ohled na to, že se bude prodávat v Česku, a vybírala jste suroviny, které tu jsou běžně dostupné?
Můj lexikon skrývá na 550 receptů, které jsem uvařila během šesti let našeho soužití, a to hlavně na cestách obytným autem. To znamená, že recepty jsou jednoduché. Je k nim potřeba většinou jen sporák, takže jídla uvaří třeba i studenti na koleji. A fakt je, že oproti předešlým kuchařkám v ní nenajdete exotické suroviny. Cestovali jsme hlavně po Česku, Španělsku a Francii a používali běžně dostupné evropské ingredience. A jak je u mě zvykem, recepty jsou okořeněné příběhy z cest a spoustou zajímavostí.