Jeruzalém na Labi
Tvář starobylého města utvářela po staletí i početná židovská komunita. Kolínu se dokonce přezdívalo Jeruzalém na Labi. Zdejší synagoga je největší synagogou, postavenou u nás do 18. století, a mimo Prahu se jedná o nejstarší a nejcennější památku svého druhu. Postavena byla na místě starší dřevěné modlitebny již na přelomu 14. a 15. století. Dokládá to letopočet a nápis na pamětním kameni vloženém do východního průčelí svatostánku. Starý židovský hřbitov, rozkládající se mezi ulicemi Kmochovou a Sluneční, skrývá přes dva a půl tisíce náhrobků. Pohřbívalo se zde až do roku 1887. Po starém židovském hřbitově v Praze je ten kolínský druhým nejvýznamnějším v Čechách. Tedy další nej.
Samotné centrum Kolína se dá prozkoumat během jednoho dne, ovšem ani ten, kdo se zdrží, nudu nezažije. Vedle zvonice na Bartolomějském návrší má město vskutku neobvyklou rozhlednu. Řeč je o 45 metrů vysoké vodárenské věži postavené na počátku třicátých let. Původnímu účelu neslouží funkcionalistický vodojem od roku 1977, nicméně se pro něj našlo nové využití. To samé platí pro bývalou řepařskou železnici, která se nachází na dalším z předměstí. Do šedesátých let se po více než desetikilometrové trati vozila řepa z okolních polí do cukrovaru. Dnes po týchž kolejích jezdí vagony plné nadšených výletníků. V provozu je kratší úsek, přesto stojí za to jízdu na drážce zažít.
Milovníkům vojenské historie asi netřeba dlouze představovat nedalekou vesnici Křečhoř. U ní se 18. června 1757 odehrála jedna z nejvýznamnějších bitev evropských dějin, známá jako bitva u Kolína. Prusové tu byli rozprášeni rakouskou armádou a demoralizováni ukončili obléhání Prahy. Toto slavné vítězství vojevůdců Marie Terezie připomíná v okolí Kolína více památníků, nejvýraznější stojí na vyvýšeném místě právě u Křečhoře.