Pozor na velikost a váhu batohu a kufru
Letíte s jinou společností než obvykle? V tom případě buďte obezřetní, protože může požadovat o trochu jiné rozměry (a váhu) zavazadla. Na letišti byste se mohli dostat do velmi nepříjemné situace, kdy vám zavazadlo přesahuje o pár cm a vám nezbyde nic jiného, než si zaplatit za větší rozměry.
To se může stát velkým problémem hlavně u nízkonákladových letů, kde se rozměry a váha poměrně dost kontrolují a nemusí vám projít ani pár cm nebo kg navíc. Ujistěte se, že vaše zavazadlo vše splňuje. Dobrým pomocníkem je cestovní váha, na kterou kufr nebo tašku zavěsíte a hned víte, jak na tom jste. Pro měření rozměrů vezměte k ruce metr. V případě, že používáte krejčovský metr, zkontrolujte, jestli není starý a vytahaný. Po nějaké době neměří přesně a je lepší ho nahradit. Rozdíly jsou klidně i v řádech cm.
Kolik toho reálně potřebujete?
Většina z nás by nejradši do zavazadla sbalila úplně vše. Od kočky přes polštář až po čtvery boty. To samozřejmě berte s nadsázkou, ale je praktické se naučit balit opravdu to nejnutnější. Na druhou stranu by byla škoda na něco zapomenout, proto si sepište seznam a postupně ho upravujte k dokonalosti. Napište si, kolik dní vás čeká a kam hodláte vyrážet. Možná, že plánujete být jen u vody a tak uděláte místo pro několik párů plavek.
Do teplých destinacích se vyplatí balit tenké látky nebo univerzální kousky, které nezaberou moc místa. V tom vynikají například letní šaty, protože plní funkci topu i kalhot (sukně, šortek, …). Nezaberou skoro žádné místo a nebudou vás nikde škrtit. Případně si vezměte pouze 1 nebo 2 univerzální spodní část oblečení a k tomu více topů. S topy se dá mnohem více kouzlit a navíc mají kompaktnější rozměry.
A co obuv? U té si vždy musíte být jistí. Nikdy si neberte neprověřené boty, protože hrozí, že vám poraní nohy. Nenakupujte je na poslední chvíli a pořádně je ještě doma otestujte. A tím nemyslíme 2 minuty chůze, ale zkuste v nich chodit i několik hodin, ať máte jistotu, že vás nebudou dřít. Puchýře dokážou opravdu hodně bolet a dlouho se léčí.
Sáhněte po miniaturách
Posouváme se ke kosmetice a hygienickým potřebám. Vždy se snažte sbalit miniaturky. Což je asi přirozené, když je do kabinového zavazadla dovoleno pouze 100 ml u jednoho produktu (dohromady 1 l).
Máte 2 možnosti. Buď si koupíte miniaturky přímo v drogerii nebo si přelejete vlastní produkty do menších lahviček. Záleží na tom, jaké produkty jen těžko nahradíte (např. oblíbený šampon) a u kterých je vám to jedno (sprchový gel).
U parfému se obvykle do 100 ml vejdete, ale skleněné flakonky bývají rozměrné a těžké. Radši si vůní přemístěte do atomizéru nebo rozprašovače. V 1 ml obvykle bývá cca 15 střiků, takže je ideální objem od 2 ml do 5 ml.
Tip: s ubytováním Vám dokážeme poradit zde.
Nakupujte až v destinaci
Záleží, kam vyrážíte, ale obvykle se lidé pohybují v destinacích, kde se dá skoro vše koupit. Ať už je to Itálie, Omán nebo třeba Srí Lanka, na obchody jako u nás narazíte všude. Proto se nestresujte a klidně si některé věci vůbec nebalte, případně v malém množství než si pro ně další den skočíte do obchodu.
To se hodí hlavně u těchto položek: sprchové gely, SPF, žabky, pasta na zuby, ručníky, vatové tampony, deštník a další drobnosti. Samozřejmě si prvně zjistěte, že výrobky v dané zemi budou odpovídat vašim představám a očekávané kvalitě. Pokud ale narazíte na obchod jako u nás, pravděpodobně se toho bát nemusíte.
Místo knihy čtečku
I když milujete fyzické knihy, na cestování se hodí mít čtečku. Klidně se s někým dohodněte, že vám ji na dovolenou půjčí a vyhněte se jejímu nákupu.
Do čtečky se vejdou tisíce knih a snadno si v ní vyznačíte oblíbené pasáže nebo napíšete poznámky. Hodit se může i podsvícení a velkou výhodou je možnost zvětšit písmo. Představte si skleničku vína na balkoně v jedné ruce a v druhé ruce čtečku s vašimi oblíbenými knihami. Nemusíte se omezovat a číst pomalu, abyste si vystačili s jednou knihou, klidně každý den přečtěte jednu.