Jak probíhá jóga smíchu?
Pokud patříte k nadšeným jogínům, jistě víte, že každý lektor přistupuje k józe po svém. A jinak tomu není ani v případě jógy smíchu. Pravdou ale zůstává, že nedílnou „kostrou“ jógy smíchu jsou dechová cvičení, protažení obličejových svalů, hravá cvičení a častokrát také „uzemňující“ meditace na konci lekce. Jógy smíchu se zúčastnila například redaktorka Kerry Law, která popsala, že součástí hodiny byly i na první pohled prazvláštní hry. „Tleskali jsme jako děti, pili jsme imaginární šálky kávy smíchu, mazali jsme se imaginárním krémem smíchu a nebo jsme předstírali, že jsme kousky toastu, který vyskakuje z toastovače.“ Nejen toto svědectví naznačuje, že pokud se chcete vydat na jógu smíchu, musíte své ego nechat za dveřmi jógového studia.
Možná si říkáte, že skupinová jóga smíchu není nic pro vás. V tomto ohledu je ale nutné podotknout, že při józe smíchu je skupinový aspekt nanejvýš důležitý. Za prvé, na vlastní kůži pocítíme, že smích je nakažlivý. Zároveň při skupinovém smíchu snáze navazujeme oční kontakt, díky kterému se uvolňuje oxytocin, tedy hormon lásky, což následně posiluje naše sociální vazby. Není tedy náhodou, že na některých pracovištích jsou pořádány workshopy jógy smíchu, jejichž smyslem je zapracovat na vztazích mezi kolegy.
Smích do každé rodiny
Jóga smíchu po vás v žádném případě nechce, abyste se smáli vážným věcem nebo zlehčovali složité situace. Podle holistické koučky smíchu Melanie Bloch je spíše potřeba, abychom i v těžkých časech dokázali najít úsměv na rtech. „Kromě slz potřebujeme také smích – pomáhá nám v získání životní rovnováhy. Díky smíchu se navíc zbavíme toxického myšlení, které stojí v cestě našemu vnitřnímu klidu,“ dodává. Pokud tedy cítíte, že váš život už dávno není o smíchu a radosti, vyzkoušejte právě jógu smíchu.