Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

10 trendů pro koupelnu

I koupelna může být tím nekvalitnějším místem v bytě! Užijte si nových technologií a designových principů.

Redakce Marianne | 28. 07. 2014

1. NOVÉ TVARY

Sázka na nové tvary se vyplatí. Zároveň i hra s různými druhy materiálů, tvarů a stylů. Jejich výběr volte tak, abyste se i v koupelně cítili jako doma. Ať už máte rádi modernu, nebo vintage styl, v kurzu jsou přírodní barvy i materiály včetně jejich imitací. Módní velkoformátové dlažbě a obkladům sluší i netradičně tvarovaná svítidla a vybavení. 

koup

Obklady Reflex, model Reflex W a Reflex DG, listela Mosaica Mdk, Imola Ceramica, www.koupelny-ptacek.cz

2. IMITACE

Variace keramických obkladů a dlažeb korespondují s návratem k přírodním materiálům. Imitace kamene, dřeva, kovu, mramoru i betonu jsou natolik věrohodné, že je pouhým okem nepoznáte. Přesvědčí vzhledem i vlastnostmi. Výrobci se navíc předhánějí už natolik, že kromě různých designů a rozměrů nabízejí třeba i v jediném balení odlišné odstíny a struktury, jaké byste našli jen u pravého dřeva nebo kamene. Protože imitace z keramiky odolávají vlhkému prostředí, mají velkou budoucnost. Obdobně jako třeba voděodolné materiály s dekorem dřeva pro koupelnový nábytek. 

koup1_copy

Deska pod umyvadlo Elsa, laminát na MDF desce, www.sapho.cz

3. OBLÉ TVARY

Rozhodně nepatří jen do minulosti, zaujmou i dnes. Honosnost starých časů oživíte výbavou klasických tvarů z kvalitních materiálů. Ty nejužívanější, žulu, mramor, kov a dřevo, mohou nahradit imitace. Solitérně umístěná vana s podstavcem nebo na kovových nohách nemá chybět stejně jako skříňka s umyvadlem na kamenném podkladu. Aby historizující vybavení vyniklo, dodržujte pravidlo, že méně někdy znamená více, a nezapomínejte, že pojetí v téměř zámeckém stylu chce prostor a světlo.

koup2_copy

4. VTIPNÁ SPOJENÍ

Mohou být zábavná a účelná zároveň. Extravagance neuškodí, když si ji pořídíte v podobě netra- dičních produktů značkových výrobců. Pokud zrovna nemáte zájem třeba o luxusní vanu s bočním podsvícením LED diodami, dopřejte si alespoň vanové nebo umyvadlové baterie s barevným nasvětlením. Vyzkoušet můžete také stropní sprchovou hlavici propojenou se světlem. Dál už je jen na vás, jak odvážně v koupelně zkombinujete barvy, textury a tvary. 

koup3

Sprchová hlavice LampShower, www.hansgrohe.cz

5. FUTURISMUS

Technologické vychytávky, uživatelské pohodlí, a snadná údržba. Vybavení nové koupelny je investicí do budoucnosti, u které se vyplatí držet krok s dobou. Pokrok, který přináší pohodlí, se nevyhýbá ani zařizovacím předmětům včetně toalety. Moderní technologie přinášejí i nové, přesněji a lépe tvarovatelné materiály, z nichž se například u van a vaniček těší oblibě hlavně modifikovaný akrylát nebo litý mramor. Kromě toho, že vynikají odolností proti potlučení i oděru povrchu, mají také skvělé tepelně a zvukově izolační vlastnosti. Při výběru vybavení vsaďte rozhodně i na ergonometrii a snadnou údržbu, kterou ze všeho nejvíc oceníte u WC mís, pisoárů nebo komfortních bidetů. Úzce s výběrem souvisí i způsob instalace, splachování a ovládání.

koup5

Kompletní WC Aqua Clean Sela, Geberit, www.koupelnyeshop.cz

6. INOVACE

Nejmodernější technologie sluší i klasickým materiálům. Spojení tradičních materiálů a hi-tech vymožeností je velkým trendem. Komfort přinášejí především plně elektronicky řízené systémy. Protože jde většinou o pohledově nenápadné anebo i zcela skryté produkty, oceníte je až při použití. Nabízejí ekologicky úsporné služby, starají se o vaše bezpečí a pohodlí. Systémy jsou už natolik propracované, že za vás ohlídají třeba i výšku hladiny a teplotu do vany napouštěné vody a k vynálezům z oblasti hygieny patří bezdotykové splachování toalet i pisoárů. Koupelnové baterie a sprchové hlavice s chytrými mechanismy šetří vodu, aniž byste pocítili jakýkoli rozdíl od běžné sprchy. Protože koupelnový hi-tech přináší špičkové designové produkty nejen z nových, ale i klasických materiálů, máte z čeho vybírat.

koup6

Umyvadlo Autoritratti, Teuco, www.teuco.pt

7. SKLO

Prosvětlí a odlehčí každý prostor, kterému navíc přidá na výrazné eleganci. Když bude tvrzené, bude stoprocentně bezpečné. Průhlednost je vlastnost skla, kterou určitě oceníte. V malé místnosti se díky ní skleněné příčky a skříňky stanou téměř neviditelnými, ve velké už umožní i hru se sklem barevným a jeho optikou. Z materiálu, který odolává vlhkosti a snadno se udržuje, můžete mít dnes kompletní koupelnový nábytek a doplňky, ale i umyvad­lo a vany.

8. STRUKTURA

Klade se důraz na jemné detaily a vzory vycházející ze struktury samotného materiálu. Obklad s promyšlenou skladbou textury většinou nenudí. Jednotvárnost plochy ve stejném barevném tónu oživíte střídáním struktury povrchů různých materiálů. Když vám i tohle bude málo, přidejte třeba i netradičně komponovaný rastr spár. Obklad můžete samozřejmě zvýraznit také vzory, listelou nebo i mozaikou.

koup7_copy

Obklady Pico, design Ronan&Erwan Bouroullecovi, www.mutina.it

9. SPRCHOVÝ KOUT

Své místo najde nejen v malé, ale i ve velké koupelně. Přizpůsobivost je jeho velké plus. Když se navíc rozhodnete pro volné řešení nebo modulární set ze skleněných stěn a vzpěr walk-in, můžete ho mít přímo na míru, s vaničkou i bez ní, kdy dokonale splyne s okolím. K jeho zázračné neviditelnosti napomůže třeba i sprchová hlavice skrytá ve stropním podhledu. Také díky ní se stane sprchový kout téměř bezúdržbovým.

koup10

Rohový sprchový kout BLRV2K, Ravak, www.ravak.cz

10. DLAŽBY A OBKLADY

V současnosti je možné vybírat z nepřeberného množství stylů, vzorů a barev. Prostor se otevřel nejen designu inspirovanému přírodou, ale i retro stylům. Módní jsou jednoduchá řešení, tlumená barevnost a digitální tisk, který na keramiku přenese také složitý dekor. Vedle imitací dřeva a kamene jsou i květiny už tak přesvědčivé, že s nimi koupelna rozkvete a barvou ji prozáří také keramický patchwork nebo vzory textilních tapet. Přírodní kámen a dřevo neustupují ze scény, i když je nahrazuje keramika. Výhoda je, že se v modelových řadách vyrábějí různé velikosti dlaždic včetně dekoračních lišt.

koup9

Související články

Byt
Úžasná proměna malého bytu: Architekti odhalili skrytý potenciál a přidali úchvatné mezipatro

Úžasná proměna malého bytu: Architekti odhalili skrytý potenciál a přidali úchvatné mezipatro

Proměny
Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Byt
Útulnost a minimalismus spojené v jednom: Podívejte se na tento atypický byt plný inspirace

Útulnost a minimalismus spojené v jednom: Podívejte se na tento atypický byt plný inspirace

Dům
S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness