Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

11 fitness potravin, které vám pomohou k síle a vytrvalosti

Sportovci moc dobře vědí, co mají jíst. Ostatně to potvrzuje i Cynthia Sass, poradkyně pro sportovní výživu. Pokud si totiž vybereme správné potraviny, pomohou nám zvýšit sportovní výkony, urychlí zotavení po náročném výkonu a pomohou vybudovat svalovou hmotu. Wow, uvidíte ten rozdíl, pokud obohatíte svůj jídelníček o následující potraviny.

Redakce Marianne | 4. 04. 2014


Šťáva z řepy

repa

Nedávný výzkum ukazuje, že tahle rubínově červená zelenina může účinně zvyšovat energii, a to dokonce víc než kofein! Testování se zúčastnili muži-sportovci. Jedna část popíjela šťávu z červené řepy, druhá polovina placebo. Ti, kteří se ‚dopovali‘ řepou, měli až o 16 % více energie než ti, co pili placebo. Investujte do odšťavňovače, kupte si řepu (je v nabídce celoročně) a pijte, co hrdlo ráčí. Případně si kupte šťávu z řepy balenou.

Med pro odolnost

Honey

O medu se toho ví spousty, takže není určitě žádným překvapením, že i vědci došli k závěru, že konzumace medu před sportovním výkonem poskytuje důležité ‚palivo‘, které udržuje stabilní hladinu cukru v krvi a inzulinu po delší dobu. Toto přírodní sladidlo také posiluje, čímž se zvyšuje rychlost a vytrvalost například u cyklistů. Doporučujeme ale kupovat med v biokvalitě. Užívejte jednu lžičku před tréninkem nebo si med přimíchejte do ovesných vloček.

Hrachový protein (pea prášek)

yellow_peas

Už nějakou dobu vyvolává pea prášek velký rozruch mezi sportovci. Důvod? Hrachový protein je přírodní proteinový prášek rostlinného původu, který se získává ze žlutého hrachu a je vynikajícím zdrojem bílkovin, které pomáhají budovat svalovou hmotu. Sloučeniny obsažené v něm také oddalují únavu, posilují imunitu, přičemž zvyšují absorbci vápníku a snižují jeho ztráty, čímž udržují kosti silné. A jak ho připravit? Můžete přidat do šlehačky, mandlového mléka nebo se už prodává třeba s čokoládovou příchutí a stačí jen rozmíchat ve vodě.

Borůvky proti zánětu

blueberries1

Vědci z Appalachian State University testovali konzumaci borůvek u dobře trénovaných atletů a zjistili, že stačí 250 gramů denně po dobu šesti týdnů, a výsledky budou impozantní. Kromě snížení rizika zánětu měli borůvkoví jedlíci lepší imunitu a cítili se mohem vitálněji. Nemáte čerstvé? Sáhněte po sušených.

Třešně v boji proti bolesti

sweet-cherries-beautiful-photo

Na University of Vermont Human Performance Laboratory vědci požádali muže, aby pili asi půl litru třešňové šťávy nebo placeba dvakrát denně po dobu osmi dní. Už čtvrtý den sportovci absolvovali namáhavé tréninkové cvičení, po dvou týdnech pak byl trénink zopakován. Skupina, která popíjela třešňovou šťávu, měla bolestivost svalů mnohem nižší než skupina s placebem. I zde můžete čerstvé třešně nahradit sušenými.

Losos na budování svalové hmoty

salmon_copy

Omega-3 mastné kyseliny nalezneme v tučných rybách, jako je například losos. A jak známo, ty mají nekonečně výhod. Výzkumy ale ukazují, že kromě již známých pozitiv jsou také silným budovatelem svalů. Zkuste zařadit lososa do svého jídelníčku několikrát týdně, pokud vám vadí, vhodné jsou i některé řasy.

Meloun na snížení bolestivosti svalů

watermelon-853

Španělští vědci, zabývající se sportovní medicínou, zjistili, že melounová šťáva pomáhá zmírnit bolesti svalů po výkonu, pokud ji vypijete asi hodinu před cvičením. Tento efekt je způsobem pravděpodobně citrulinem, přírodní látkou obsaženou v melounu. Tuto látku nazývají přírodní viagrou, protože zlepšuje funkci tepen a snižuje krevní tlak. Až si koupíte meloun, jezte i bílou část blízko kůry, tam je totiž citrulinu nejvíce.

Granátové jablko

granatove_jablko

Antioxidanty v granátovém jablku jsou spojeny s lepší pamětí a mozkovou činností, ale také prý zlepšují regeneraci svalů. Výzkumníci z University of Texas v Austinu testovali skupinu dobrovolníků, kteří byli rozděleni do dvou skupin. Jedna jedla normální stravu, druhá si přidala do jídelníčku asi 100 ml šťávy z granátového jablka, kterou popíjeli 2× denně. Obě skupiny pak vykonávaly náročná fyzická cvičení a ukázalo se, že ti, co zařadili do stravy granátové jablko, byli méně unavení, a hlavně je méně bolely svaly. Granátovou šťávu můžete bez problémů koupit v prodejnách se zdravou výživou, a pokud si koupíte granátové jablko čerstvé, můžete si jej zamrazit do zásoby.

Káva pro energii

Dreamstime_CoffeeBean20130222073113

Nedávná studie publikovaná v časopise Journal of Applied Physiology zjistila, že glykogen, pro tělo důležitá zásobní forma sacharidů, je doplněna rychleji, když sportovci konzumují po vyčerpávajícím cvičení nejen sacharidy, ale i kofein.

Řeřicha ke snížení poškození DNA

rericha

Nedávná studie publikovaná v British Journal of Nutrition ukázala, že řeřicha, tahle pikantní zelená rostlina patřící do rodiny hořčice, účinně čelí opotřebení po náročném cvičení. Navíc funguje jako ochrana před poškozením DNA, a to zejména tehdy, když se jí před cvičením.

Hořká čokoláda snižuje stres

CHOCOLATE-FLAVORED-CONDOMS1

Četné studie podporují nesčetné výhody hořké čokolády. Nové výzkumy zveřejněné v European Journal of Nutrition tyto výhody ještě znásobují. Studie zkoumala skupinu zdravých mužů, kteří jedli tři dílky 70% čokolády dvě hodiny před cyklistickým výkonem a půl hodiny po něm. Ve srovnání se skupinou cyklistů, kteří čokoládu nejedli, měli tito čokojedlíci vyšší hladiny antioxidačních markerů v krvi. Takže se nemusíte bát, že byste s čokoládou přibrali – užijte si pár čtverečků denně předtím, než půjdete do fitka, a svět se nezboří.

Související články