Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

5 tipů pro váš BAZÉN

Když je horko k nevydržení, nejlepší je rychle skočit do vody! Namočení ale osvěží i při fyzické a psychické únavě. Poradíme vám, jak si vybudovat na zahradě malý vodní ráj.

Redakce Marianne | 23. 08. 2013

1. Ochrana před pádem

Bazény zapuštěné v zemi skrývají nebezpečí pro děti a zvířata. Mohou do nich spadnout a utopit se. Jako bezpečnostní opatření funguje síť nebo krycí plachta. Nedoporučuje se používat fólii, do které se dítě či pes můžou zamotat. Zvažte i bazénový alarm, který upozorní na pád do vody.

2. Dokonalé soukromí

Zabránit zvědavým pohledům sousedů i přílišnému působení slunečních paprsků lze elegantně tím, že zastíníte bazén lamelovým plotem. Ten se vyrábí z tenkých dřevěných prken, a to buď ve vodorovném, svislém, nebo mřížovitém provedení. Poslední z těchto tří je ideální pro růst popínavých rostlin.

Zarostlá mříž poté plní stejnou funkci jako sluneční clona. Prodávají se jako jednotlivé díly, takže je můžete také libovolně rozmístit podle potřeby, případně umístit i k zahradnímu posezení. Levnější a zároveň také zajímavou variantou jsou rohože z bambusu, které mohou zahradě dodat atmosféru koloniálních domků v tropických zemích.

Když se rozhodnete svůj výhled opět otevřít, jednoduše rohož srolujete a svážete provázkem.

3. Můstky

Můstky a mola neslouží jen k přecházení z jedné strany vodní plochy na druhou. Jsou i dalším prostorem ke slunění a odpočinku, umožňují jiný pohled na život v jezírku i pěstování a úpravu vodních rostlin a krmení ryb.

Když bude navíc můstek řešený nějakým zajímavým způsobem – např. Po vzoru japonských zahrad, může na vaší parcele vytvořit dominantní stylový prvek. Materiálem může být dřevo, plast, beton i kov. Variantou mohou být nášlapné kameny – používá se např. žula, tvrdý vápenec či barevný pískovec.

Home-Canterbury-Australia-Island-Deck-Swimming-Pool

4. Noční světýlka

Krásu zahrady a bazénu podtrhnou zahradní svítidla – lucerny, louče a svícny. Velmi efektní jsou také solární lampy a lampiony, které se přes den napájejí slunečními paprsky a po setmění se rozsvítí jako bludičky. Některá se dají položit i na hladinu vody (prodává například Ikea 4 nebo www.tipa.eu).

5. Bezpečný přístup

Schůdky patří mezi nejdůležitější bazénové příslušenství. Nejenže mají vliv na celkový dojem z bazénu, ale především zajišťují pohodlný vstup do vody. Při výběru zvažte jejich funkčnost. Měly by být stabilní, pevné a mít dostatečnou nosnost. Dopředu si promyslete, zdali časem nebudete chtít bazén zastřešit.

Pokud ano, je vhodnější zvolit vnitřní schodiště, které nevyčnívá z bazénu. Schůdky se vyrábějí jak pro nadzemní, tak zapuštěné bazény. Mohou být například z kovu, plastu, nerezové oceli, pro luxusnější bazény jsou pak nerezové modely s měkčenými nášlapy. Nezbytným kritériem při výběru je jejich protiskluzová úprava.

Pokud jsou v rodině děti nebo starší lidé s omezenou pohyblivostí, je lepší pořídit schůdky s madly, kterých se mohou přidržovat. Velký výběr má například Mountfield, Albixon nebo internetový obchod www.bazenyshop.cz.