Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

7 nejlepších návrhářů, kteří pohnuli světem módy

Když jde o módu, každý máme jiný vkus. A je to tak v pořádku. Nicméně následující výčet nejlepších módních návrhářů byl a je uctíván ženami po celém světě. Všichni z nich prokázali neuvěřitelné schopnosti a vyšplhali se na vrchol módního světa. Jejich práce mluví sama za sebe.

Redakce Marianne | 1. 04. 2014


Ralph Lauren

Ralph-Lauren

Patří k trojici slavných návrhářů, kteří vyrostli v Bronxu a tvrdou prací se vyšvihli nahoru. V roce 1967 si otevřel svůj první obchod, kde prodával kravaty, které sám navrhl a které nesly značku Polo. Tohle logo se pak stalo symbolem nenápadné elegance a klasického stylu. Stal se populárním díky svému nápadu přenést pánský střih do ženského šatníku. V roce 1972 se na trh dostala legendární polokošile z piké, která je dodnes nezbytnou součástí šatníku. Jeho modely oblékají i filmové hvězdy. V roce 1977 se herečka Diane Keaton jako Annie Hall oblékla do jeho širokých kalhot, pánské košile s vestou a kravatou. A co o svém umění říká sám Ralph Lauren? „Nechci navrhovat oblečení, navrhuji sny.“

Tom Ford

Tom-Ford

Je považován za nejslavnějšího návrháře dneška, jeho portfolio zahrnuje dílo, které vytvářel pro modní podnik Yves Saint Laurent i Gucci. Původně chtěl být hercem, a dokonce absolvoval herecké kurzy. Ale osud mu připravil jinou cestu. Kvůli neshodám uvnitř skupiny Gucci odešel a v roce 2006 si založil svou vlastní značku. Tu mu pomohl proslavit James Bond, ikona pánského stylu. Ford totiž oblékl hlavního hrdinu, herce Daniela Craiga, do ručně šitých obleků, které mu nejen sedly jako ulité, ale daly mu i prostor pro kaskadérské scény.

Christian Dior

Christian-Dior

Tento francouzský návrhář se narodil v roce 1905 a je známý především pro svou výraznou ‚new look‘ siluetu. Každá žena by se v jeho modelech měla cítit jako kněžna. Poprvé svou kolekci představuje v roce 1947. Je elegantní, smyslná, má štíhlý pas a odhalená kolena i dekolt. Je charakteristická zvonovými sukněmi a klobouky. V jeho šlépějích pokračoval návrhář John Galliano a vytvářel dramatické couture plesové šaty, elegantní prêt-à-porter a luxusní doplňky pro Dior. Značka Christian Dior zůstává stále silná a životaschopná.

Calvin Klein

Calvin-Klein

Když řeknete nebo napíšete první dvě písmena CK, všichni automaticky řeknou: Calvin Klein. Tento módní návrhář se narodil v roce 1942 v New Yorku a s módou začal v roce 1968. Jeho počáteční investice prý byly kolem deseti tisíc dolarů, a jak vidno, dobře je mnohonásobně rozmnožil a vytvořil módní impérium. Jeho módní portfolio obsahuje nejen spodní prádlo, ale také brýle, parfémy, hodinky atd. Jeho modely jsou provokativní, minimalistické a barevně různorodé a také unisex – trička a džíny mohou nosit muži i ženy.

Giorgio Armani

5.1_Giorgio

Vynikající italský návrhář se narodil v roce 1934 poblíž Milána a od mládí tíhl k divadlu a kinu. V roce 1970 založil svou vlastní společnost. Do roku 2001 byl pak veleben jako nejúspěšnější módní návrhář pocházející z Itálie, s ročním obratem 1,6 mld. dolarů. Ve své tvorbě má slabost pro neobvyklé užívání materiálu a nezvyklé kombinace. To se stalo jedním z poznávacích rysů Armaniho tvorby. Jeden ze zlomů v jeho kariéře nastal v roce 1980, kdy oblékl herce Richarda Gerea do svého saka ve filmu Americký gigolo. Jeho největší přínos v oboru se mu tak připisuje zejména v oblasti pánské módy.

Donna Karan

Donna-Karan


K módě neměla daleko, její matka byla modelka, po níž návhrářka zdědila šarm a krásu. Během dospívání už kreslila svoje první návrhy, takže nebylo žádným překvapením, když pak začala studovat na prestižní návrhářské škole Parson’s Shool of Design. Ve svých modelech se snaží kombinovat pohodlí a luxus. Rádi ji oblékají nejen celebrity, ale i americké politické osobnosti jako například Bill Clinton.

Coco Chanel

coco-chanel-horizontal-large-gallery

Možná se o ní povídá všechno možné – třeba to, že byla nacistickou kolaborantkou a že byla chladnokrevnou i ke svým zaměstnancům. Faktem je, že byla především vynikající módní návrhářkou, jejíž moderní a praktické myšlení, snaha o ‚drahou‘ jednoduchost se staly důležitými pro celou módu 20. století. Navrhovala košilové šaty z žerzeje, vlněné twinsety a proslavily ji ‚malé černé‘ šaty, které dodnes tvoří základ šatníku každé ženy. Do světa ženské módy zavedla naprosto nový styl, a tím se stala nesmrtelnou.

Související články