Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

9 kroků, jak přežít víkend, když držíte dietu

Odborníci zjistili, že víkend je pro hubnoucí osoby nejhorší noční můrou. Během volna totiž dokážeme zkonzumovat až o 8000 kalorií víc než ve všední dny, kdy chodíme do práce.

Redakce Marianne | 24. 01. 2014


Pokud chodíme do práce, obvykle se nám naše dietní návyky daří dodržovat. Snídáme, svačíme, obědváme, svačíme a večeříme, takže nějaké nájezdy na ledničku moc nehrozí. Jenže s blížícím se víkendem hrozí, že podlehneme pokušení a dietní režim porušíme. Odborníci zjistili, že nejvíce toho zkonzumujeme v sobotu – až 3500 kalorií! V neděli se už držíme, a sníme ‚jen‘ 2000 kalorií. Víme totiž, že v pondělí opět najedeme na přísnější režim. Proč tak často právě o víkendu selháváme?

Pobyt doma a sledování televize

Víkendová erupce jídla je způsobena většinou tím, že trávíme více času doma, což nás provokuje k nadměrnému příjmu potravy. Vše je po ruce – sušenky, koláčky, chipsy, oříšky… Do ledničky tak chodíme častěji, než je zdrávo. A nejíme proto, že bychom měli hlad, ale jíme už i proto, že ucítíme vůni kávy nebo když na nás spadne splín nebo si chceme udělat pěkný večer u televize.

Kroky pro zvládnutí nadměrného příjmu potravy o víkendu:

  1. Snažte se identifikovat podněty, které vás o víkendu nevhodně provokují k jídlu navíc, a pracujte na tom, abyste na tyto podněty reagovala jinak než jídlem.

  2. Nejsnadnější je spouštěče vyloučit – na víkend nenakupujte nadměrné množství potravin, pak vás nebude lákat, abyste si je dopřála.

  3. V obchodě místo vozíku používejte košík – je menší a méně se do něj vejde.

  4. Připravte si seznam, když jdete na nákup.

  5. Ignorujte stojany u pokladen a nečtěte nabídky na slevy ani na výhodné nabídky dva za cenu jednoho.

  6. Při prostírání používejte místo velkých talířů menší, polévkovou lžíci nahraďte čajovou, místo velké sklenice dejte malou.

  7. Nejezte z krabic a ze sáčků, ale vždy z talířů.

  8. Oříšky a jiné pochutiny nemějte na stole před očima a kupujte menší balení.

  9. O víkendu buďte aktivní – najděte si pohyb, který vás bude bavit, klidně stačí procházka nebo hledání kešek s dětmi.

Související články