Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Dejte si detox a zhubněte II

Věděli jste, že detoxikační kúru si nemůžete dát jen tak z plezíru, ale že se na ni musíte důkladně připravit? Prozradíme vám, jak na to!

Redakce Marianne | 27. 05. 2013

Patřila jste ve škole mezi ty, kteří podcenili přípravu? Pak si jistě pamatujete, jak se vám to nejednou vymstilo. Důkladná příprava není dobrá jenom ve studiu, ale také když chceme žít zdravě a zeštíhlet. A nemáme zde na mysli jen brouzdání po internetu a hledání zaručeně fungujících diet. Na detox musíte připravit především své tělo, a to několik dní dopředu.

Dejte si rozhodně dlouhodobé cíle, protože bude nutná úprava celého vašeho životního stylu. Předdetoxový režim je nutné dodržovat aspoň jeden týden. Poté zařaďte na několik dní vlastní očistu ve formě velmi lehkého jídelníčku, šťáv nebo půstu.

Po skončení očisty opět po dobu jednoho týdne dodržujte tuto přípravnou fázi. Celý proces můžete opakovat několikrát do roka. „Mnoho mých klientů pocítilo tak zásadní změnu v tom, jak se cítí a kolik mají energie, že některé z principů přípravné fáze zapojili do svého života natrvalo,“ připomíná nutriložka Monika Divišová ze studia Wellnessia. „Nejíst pečivo, uzeniny nebo cukr se zdá jako detail, který nemůže mít na zdraví přece takový vliv. Ale když po týdnu vyřazení těchto potravin přestanete trpět nadýmáním, budete dobře spát a přivítáte příval nové energie…“

Víte, co vás dělí od vaší vysněné postavy? Pouhých devět kroků. Přesně tolik vám jich totiž stačí, abyste zahájili přípravný týden na detox!

Jak na to?

Zvyšte pitný režim, minimálně 2,5 až 3 litry vody či bylinných čajů denně. Pomůže vám to s vylučováním odpadních látek.

Vyřaďte z jídelníčku smažená jídla, uzeniny, červené maso, instantní směsi, alkohol, kávu, bílou mouku a pečivo vůbec, cukr, černý čaj, umělá sladidla, mléko.

Jezte dostatek zeleniny, ideálně jako součást každého jídla. Díky vysokému obsahu vlákniny přispívá k podpoře trávení.

Pijte zeleninové šťávy a jezte zeleninové saláty. Syrová zelenina má vysoký obsah výživných látek a enzymů.

Zvyšte objem vlákniny. Má totiž důležitý vliv na správné trávení a pročištění střev. Váže na sebe odpadní látky, které s ní pak odejdou společně z těla ven. Můžete například do zeleninové polévky přisypat ovesné otruby nebo lněné semínko a na salát si dát slunečnicová semínka.

Přílohy jezte pouze celozrnné a bezlepkové, například: tmavá rýže, pohanka, celozrnný kuskus, jáhly, brambory, špalda, quinoa, batáty.

Přidejte pohyb. Rozhýbete jím metabolismus a lymfatický systém.

Nezapomínejte na odpočinek a relaxaci. Vyzkoušejte třeba jógu nebo pilates.

Nejezte minimálně 2 hodiny před spaním.

V závěrečném dílu našeho seriálu vám prozradíme, co jíst ve dnech očisty. Dietoložka Monika Divišová nám také poradí několik receptů na zdravé a lehké smoothies.

Související články