Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Dejte si detox a zhubněte III

Po troše teorie a týdenní přípravě na detox jdeme konečně do toho. Představujeme vám očistný jídelníček, na jehož konci na vás čeká štíhlá postava!

Redakce Marianne | 3. 06. 2013

Zapomeňte na půst. Dietoložka Monika Divišová ze studa Wellnessia si pro vás připravila spoustu dobrot! Lehkou verzi vašeho jídelníčku se vyplatí dodržovat sedm dní. Tento čas vyplňte potravinami a aktivitami, které máte rádi. Jedině tak se vám totiž bude chtít k detoxu vracet a pravidelně ho zahrnout do svého životního stylu.

Ano, jsou zde jistá omezení, ale neustále si opakujte, že odlehčením jídelníčku dáváte svému tělu šanci na regeneraci a nastartování zdravých stravovacích návyků.

Jak na to?

1. Sedmidenní očistnou kúru každý den nastartujete pitím teplé vody s citronem.

2. K snídani si dejte čerstvou šťávu, ovocný salát nebo zelené smoothie.

3. K svačině si naservírujte opět ovoce a posypejte je několika mandlemi.

4. Oběd by měl zahrnovat některé z těchto surovin: dušená zelenina, jáhly, celozrnná rýže, quinoa, batáty, luštěniny, mořské řasy, semínka. Připravit si z nich můžete lahodnou polévku nebo zeleninové rizoto.

5. Odpoledne si dejte jen zeleninový vývar nebo smoothie.

6. Kromě všech zmíněných potravin můžete používat i olivový olej a čerstvé bylinky.

7. Jezte pomalu, pořádně kousejte a dávejte si malé porce.

8. Nesolte, neslaďte a pečlivě dodržujte pitný režim (až 3 litry denně!).

9. Detoxikaci podpořte přírodními potravinovými doplňky (například zeleným ječmenem a řasou chlorellou).

Recepty podle dietoložky Moniky Divišové:

  • Ovocné smoothie – má tu výhodu, že se dobře se tráví a je jednoduché na přípravu. Do mixéru nalijte vodu (nebo rýžový nápoj), banán, další sezonní ovoce, pár lžic jemně mletých ovesných vloček, pár mandlí, bílý jogurt nebo tofu natural, doslaďte sirupem z agáve nebo lžičkou medu.
  • Green smoothie – listová zelenina vám pomůže snížit vysoký cholestrol a je doslova nabitá vitaminy a živinami. Do mixéru dejte vodu, hrst zelené listové zeleniny (rukola, polníček, špenát, mangold, římský salát…), půlku banánu, jablko nebo hrušku, šťávu z citronu. Vše dobře několik minut mixujte.
  • Čerstvý zeleninový džus – nakoupit ho můžete v jednom z fresh barů, nebo si ho připravte sami. Vždy ale zvolte vyšší procento zeleniny než ovoce. Vyzkoušet můžete například šťávu z mrkve nebo řepy, jsou sladké a budou vám chutnat.
  • Proteinový nápoj s vitaminy – na českém trhu lze koupit celou řadu velmi kvalitních nutričních směsí, které obsahují vše, co by jídlo mělo na jednu porci obsahovat. Kromě bílkoviny by měly obsahovat i celé spektrum vitaminů a minerálních látek.
  • Husté polévky – polévka je opravdu grunt! Připravte si ji z červené čočky, cizrny či fazolí.

Související články