Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Doomscrolling aneb Když jste závislí na špatných zprávách

Info ikona
Noviny

Špatné zprávy se na nás valí ze všech stran. Z rádia slyšíme aktuální vývoj dění na Ukrajině, v televizi vidíme děsivé záběry na rozbombardovaná města a na internetu si přečteme článek, který věští tragickou budoucnost našeho světa. Namísto toho, abychom se od špatných zpráv alespoň na chvilku izolovali, dobrovolně hledáme další smutné a zdrcující informace. Propadli jsme totiž doomscrollingu.

Všichni víme, že bychom měli myslet pozitivně, obklopovat se dobrými zprávami a předcházet trudomyslnosti. V reálném světě to ale vypadá opačně. Mnoho lidí v posledních měsících propadlo tzv. doomscrollingu, tedy dobrovolnému vyhledávání tragických zpráv. „Doomscrollling nebo doomsurfing jsou nová slova, která používáme v momentě, kdy dobrovolně pokračujeme v hledání špatných zpráv. A to navzdory tomu, že v nás tyto zprávy vyvolávají smutek, sklíčenou náladu nebo depresi,“ vysvětluje slovník Merriam-Webster.

Pokud si říkáte, že doomscrolling jde mimo vás, pak se zkuste podívat do historie webového prohlížeče. Možná sami zjistíte, že jste u čtení špatných zpráv, případně navazujících komentářů, strávili úctyhodný čas. Občas může doomscrolling vypadat také tak, že si vyberete jedno negativní téma, ke kterému si vyhledáváte další a další informace. Častokrát si toho můžeme všimnout ve chvíli, kdy zemře známá osobnost, a my si následně hledáme podrobnosti o příčině smrti.

Mohlo by se vám líbit

Nesuďte člověka podle vzhledu. Umíte přelstít mocný haló efekt?

Prodloužená ruka naší intuice, nebo tichý nepřítel, který mate náš úsudek? Ať už na haló efekt máte jakýkoliv názor, rozhodně byste jeho schopnosti neměli podceňovat. Haló efekt totiž výrazným způsobem utváří a formuje mezilidské vztahy, a nutno dodat, že občas se šeredně mýlí.
marianne.cz

Za vším hledejte evoluci

Vypadá to, že také v tomto případě má prsty evoluce. „Pokud by si naši předkové mohli vyhledat informace o tragédiích či nemocích, mohli by těmto negativním událostem předejít. To znamená, že v současné době vyhledáváme špatné zprávy především z toho důvodu, že se následně cítíme bezpečněji. Pomáhá nám to přežít,“ vysvětluje psychiatr Ken Yeager pro Health.

Pravdou ale zůstává, že špatné zprávy vyhledáváme nevědomky a častokrát si ani neuvědomuje možný dopad negativních informací na naši psychiku. „Lidé, kteří tráví čas vyhledáváním špatných zpráv, mají pocit, že nad těmito informacemi mají kontrolu,“ říká psychiatr a dodává, že jde o velmi mylnou představu. S jeho názorem souhlasí také psychiatrička Thea Gallagher. „Lidé mají otázky, na které chtějí znát odpověď a předpokládají, že se díky odpovědím budou cítit lépe,“ vysvětluje psychiatrička.

Info ikona
Noviny

Jak porazit doomscrolling?

Máte pocit, že v posledních týdnech trávíte na zpravodajských webech čím dál tím více času? A následně se utápíte v negativních článcích a komentářích? V první řadě je důležité, abyste si uvědomili, že trpíte doomscrollingem. Podle odborníků byste si měli dopřát informační detox, během kterého se budete vyhýbat špatným zprávám. Omezte také čas, který trávíte na sociálních sítích. Pokud se totiž podíváte na svůj feed, zjistíte, že je doslova semeništěm odkazů na negativní články a komentáře. I když tohle platí především pro Facebook, není na škodu, když si odpočinete také od Instagramu nebo TikToku.

Zároveň zaměřte svou mysl na pozitivní události a myšlenky. "Nebude to pro vás přirozené, musíte na tom pracovat," říká Yeager a doporučuje, abyste si každý den řekli tři pozitivní věci, které vám udělaly radost. Nemusí jít nutně o „vele úspěchy“, bohatě postačí, když si vzpomenete na výbornou kávu, kterou vám připravil manžel nebo na to, že jste konečně uběhli vysněných pět kilometrů.

Mohlo by se vám líbit

Digitální detox aneb Jak si užít den bez sociálních sítí?

Sociální sítě jsou nedílnou součástí našeho života. Přesto platí, že dobrého pomálu. Zkuste si proto alespoň jeden den v týdnu naordinovat tzv. digitální detox, tedy den bez sociálních sítí.
marianne.cz