Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Jóga, která pomáhá

Máte ráda jógu? Pak určitě víte, jak báječně se po ní cítíte. Díky fotografce Alžbětě Jungrové a studiu Yogame si tento pocit budou moci užít i dlouhodobě nemocní lidé, kteří by si její lekce jinak nemohli dovolit. Podpořte je i vy!

Redakce Marianne | 30. 12. 2012

Známá fotografka spojila síly s Janem Zahradníkem ze studia Yogame, aby v projektu Jóga pro život pomohli zvrátit nepříznivé životní osudy. Honza mladou fotografku oslovil s nápadem nafotit tematický kalendář přímo v Indii, jakožto kolébce jógy. Výtěžek z jeho prodeje poputuje na organizování lekcí jógy ve zdravotnických zařízeních. Projekt se zaměřuje především na vážně nemocné pacienty, kteří jsou v dlouhodobé pracovní neschopnosti a nemohou si vyšetřit finanční rezervu na navštěvování jakýchkoli kurzů.

62_1354123534888_600x400

Studio Yogame již dva roky úspěšně spolupracuje s pražským Ikemem. Nyní by však chtělo svoji činnost nabídnout i jiným nemocnicím. Jan Zahradník dodává: „Cvičíme zde s lidmi, kteří mají mnohdy i velmi vážné srdeční vady. Přesto však vnímáme pozitivní výsledky. Na každém je vidět, že mu cvičení opravdu pomáhá.“

A jakou motivaci zapojit se do tohoto projektu měla populární fotografka, která ani minutu neváhala a ve svém nabitém programu si našla čas na to, aby vyrazila do Indie a přispěla tam svým umem ke vniku zajímavého kalendáře? „Mám ráda projekty, které směřují svoji pozornost na lidi v Čechách. Jsem totiž zastáncem toho, že dřív než se vypravíme do Afriky, měli bychom začít doma,“ vysvětluje Alžběta. O józe tato kreativní tmavovláska tvrdí, že lidem pomáhá srovnat si myšlenky a určit si priority, což je v době nemoci nanejvýš vhodné.

58_1354123464175_600x400

Nápad pomáhat právě jógou byl inspirovaný skutečným příběhem onkologicky nemocné Fatimy, která ji během léčby začala navštěvovat. Pomáhala jí v nejtěžších chvílích její nemoci. Před operací zhoubného nádoru ji podpořila zejména psychicky, ale Fatima nedá dopustit ani na další účinky, které pocítila zejména v období rekonvalescence. Po úspěšné léčbě se svěřila, že jí nejvíce pomohla pranájáma zaměřená na dechová cvičení. Důkazem, že jí jóga navíc dala výbornou psychickou odolnost, je, že jako jedna z mála podobně nemocných nemusela vůbec užívat antidepresiva.

Podpořit projekt můžete zakoupením zajímavých odměn, například kalendáře s fotkami Alžběty Jungrové či lekcí ve studiu Yogame (Národní 21, Praha 1). Další odměny naleznete ZDE.

Související články