Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Když plastika pomáhá

Klinika Plastika Praha se po vydařeném loňském konání charitativního projektu Nový život díky plastice rozhodla vyhlásit druhý ročník této akce. O tom, jaké to je, když plastická operace pomáhá ženám změnit jejich životy, jsme si popovídali s jedním z autorů projektu doktorem Tomášem Doležalem.

Redakce Marianne | 22. 03. 2013

Smyslem této zajímavé charitativní akce je pomoc ženám, které mají viditelnou tělesnou vadu odstranitelnou pomocí plastické operace a nemohou si dovolit tento problém řešit z vlastních finančních zdrojů.

Letošní Nový život díky plastice navíc pomáhá hned dvakrát! Tomáš Doležal pomůže plastickou operací za symbolickou cenu dvanácti ženám ke kráse, zdravému sebevědomí a novému plnohodnotnému životu. Finanční prostředky získané od výherkyň a partnerů projektu pak zároveň pomohou vybrané instituci na podporu boje proti rakovině.

1311105_plastika

Bonusem pro každou z vybraných žen bude také proměna vizáže zdarma v renomovaném pražském salonu Oskar, který se tímto krokem rozhodl akci rovněž podpořit.

Kromě toho se projekt od loňského ročníku zásadně liší ještě tím, že se ho rozhodla podpořit řada známých osobností. V rolích patronů se tak představí Lucie Křížková Váchová, producentka Olga Menzelová, moderátorka Štěpánka Duchková, herečka Jana Stryková, nebo sólistka Národního divadla Praha Andrea Kalivodová.

foto_1

Doktor Tomáš Doležal: Získané sebevědomí a spokojenější život má přece smysl!


Kolik žádostí o vstup do projektu jste obdrželi a jak jste dané ženy vybírali?

Do aktuálního druhého ročníku charitativního projektu Nový život díky plastice jsme přijali celkem 751 příběhů se žádostmi o plastickou operaci, což je asi o 250 více než v předchozím roce, kdy byl projekt zahájen. Výběr nebyl vůbec snadný, ale z příběhů šlo leccos vyčíst, a tak se ukázalo, že u mnohých žen by kvůli různým zdravotním důvodům či rizikům nebylo provedení plastické operace vhodné, nebo dokonce vůbec možné.

Jak moc bylo pošramocené sebevědomí všech zúčastněných žen?

Míru pošramocení lze jen těžko hodnotit, protože sebevědomí nejde změřit nebo zvážit. Ale ať je pošramocené jakkoli, není to dobře a vznikají z toho nejrůznější psychické problémy. Jsem přesvědčen, že většina žen, které poslaly své příběhy, by si pomoc skutečně zasloužila.

Který příběh se vám nejvíce zapsal do paměti?

Není pouze jeden. Každá zpětná vazba, která přišla ze strany odoperovaných výherkyň, mi udělala radost a ujistila v tom, že projekt má smysl. Některým ženám se změnil život opravdu zásadně! Ať už poprvé oblékly plavky a vyrazily k vodě, získaly vysněné zaměstnání, nebo se třeba jen nechaly vyfotit, což dříve striktně odmítaly kvůli velkému či křivému nosu, všechno mělo a má stejný smysl – získané sebevědomí a spokojenější život.

foto_2

Hranice mezi tím, kdy plastická operace pomáhá, a kdy už jde jen o touhu po dokonalosti, je velmi tenká… Jak mezi nimi rozlišujete?

I v oblasti plastické chirurgie existují určité mantinely a absolutní dokonalosti, která se nedá objektivně posoudit, nelze docílit ani pomocí plastické operace. U každé ženy je třeba individuálně rozlišovat a posuzovat určité estetické i zdravotní hledisko. Já mám hranice, za které bych nešel, a pokud se s klientkou nedohodneme na vhodném kompromisu jejího přání a mého úsudku, jsem nucen ji odmítnout. I to se poměrně často stává.

Více informací o projektu na www.plastikapraha.cz nebo www.facebook.com/PlastikaPraha.

Související články