Klíč ke zdraví: klíčení
Stačí fazole, vata a za krátký čas vylezou malé klíčky. Takové pokusy si nejspíš pamatujete ze základní školy. Je na čase oprášit znalosti z přírodovědy, protože klíčení je aktuální velký trend zdravého životního stylu.
Klíčky rostlin poskytují bohatý zdroj vitaminů, minerálů a proteinů, enzymů a antioxidantů, mluví se o nich jako o dokonale živých – biogenních – potravinách, a díky tomu umějí svou živou sílu předat i tělu.
Co umějí klíčky?
– jsou vhodné při dietách (například naklíčená vojtěška), urychlují metabolismus, navíc mají pročišťující účinky.
– mohou mít vliv na plodnost. Podle mnoha studií zvyšuje přidání naklíčených rostlin do krmení krav produkci mléka i jejich plodnost. V klíčcích pšenice je totiž třikrát více vitaminu E než u pšenice v nenaklíčeném stavu, a vitaminu E se přezdívá vitamin plodnosti.
– jsou anti-aging, a to nejen díky obsaženým antioxidantům, ale hlavně díky enzymům, které jsou v procesu zpomalení stárnutí nejvýznamnější. Čerstvé klíčky jsou v okamžiku, kdy je jíme, živé a mají maximum výživných látek. Po jejich konzumaci umí pomoct tělu s trávením, a organismus tak získá dostatek energie, aby se mohl regenerovat.
Klíčky by se měly jíst denně, což by ale neměl být problém, když si osvojíte, jak klíčit v domácích podmínkách – namočit, nechat namočené, pak vodu slít a několikrát denně proplachovat, a to buď v klasické sklenici s proděravělým víčkem, nebo ve speciálních klíčících nádobách. Klíčit se dá mungo, sója, čočka, hrách, fazole, semínka vojtěšky, mandle či cizrna, sehnat se dají i speciální směsi na klíčení (např. v drogerii DM). Na klíčky používejte jen olivový olej nebo oleje ze semen a ořechů, případně s citronovou či limetovou šťávou, ne s octem.