Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Léčba rybičkami a pijavicemi? Žádné scifi, ale skutečnost

Připadá vám to nechutné, nechat se ‚ohlodávat‘ rybičkami nebo vysávat pijavičkami? Možná nechutné, ale překvapivě účinné.

Redakce Marianne | 22. 10. 2013


Už i u nás si můžete dopřát tak trochu neobvykou terapii rybičkami garra rufa. To jsou malé kaprovité ryby, které pocházejí z Turecka a ze všeho nejvíc si pošmáknou na odumřelé lidské kůži. Za odměnu pak vylučují hojivé látky, které přispívají k hojivým procesům nemocné kůže. Snad proto se s úspěchem využívají právě při léčbě kožních onemocnění včetně lupénky.

Ani odborníci nejsou proti rybkám

I když obvykle odborníci na slovo vzatí alternativním metodám dvakrát nadšeně neholdují, rybičky jim moc nevadí. Dokonce i dermatoložka MUDr. Karolína Kykalová tuto metodu tak docela nezatracuje: „Metoda rybiček je vhodná u jasně definovaných hyperkeratóz, tzn. nadměrných nánosů horní části rohové vrstvy. Tedy u kožních problémů, kde se zmíněné nánosy objevují, ale tyto problémy by měly být předtím zhodnoceny odborným lékařem v případě onemocnění, u kosmetických problémů pak kosmetologem (například tvrdé paty).“ Pokud si tedy budete chtít rybičky dopřát, určitě si dobře promyslete, kam na ně půjdete – rybičky by měly pocházet z kontrolovaných zdrojů a v kosmetickém salonu by se měla pravidelně kontrolovat čistota vody.

25357x3

Pijí krev, ale velmi efektivně

Po operaci nohy jsem se nemohla zbavit velkých bolestí a otoků. Nepomáhalo už skoro nic, a pak mi kamarádka poradila, abych zkusila léčbu pijavicemi. Dala mi kontakt, a musím říct, že hned po první aplikaci jsem cítila změnu. Otoky i bolesti pak ustoupily velmi rychle. Škoda že tato metoda není zatím oficiálně schválená ministerstvem, v Německu například dávno je,“ říká třicetiletá Jana z Prahy. Přitom pijavice nejsou žádnou novinkou, používaly se po staletí a řada světových celebrit se díky pijavičkám nechává pravidelně omlazovat (například Demi Moore). Pijavice po přisátí vylučují do rány léčivou látku hirudin, který napomáhá srážení krve a zabraňuje bakteriím, aby ránu infikovaly. Zejména v případě žilního ohrožení tkání fungují pijavice naprosto skvěle.

Související články