Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

MUDr. Jan Hnízdil: Bolest je užitečná

Podle České psychiatrické společnosti trpí v Česku tři miliony lidí úzkostmi a depresemi a půl milionu z nich soustavně polyká pilulky! Léky, aby nás nebolela záda, hlava, zuby... jíme jako rohlíky. Jenže bolest je jako červená kontrolka v autě – když se rozsvítí, něco je špatně, je třeba zastavit a podívat se, kde je problém. Lékař Jan Hnízdil už dlouho upozorňuje, že se ke svému tělu chováme mnohem hůř než ke svým vozům. Tak jsme se ho na pár věcí zeptali.

Klára Mandausová | 20. 11. 2015
Co je vlastně bolest?
Podle moderní medicíny je bolest nemoc. Máme na ni dokonce specialisty. A když je něco nemoc, musí se proti ní podat lék. Jenže bolest není choroba. Je to jediný způsob, jak s námi může tělo komunikovat, povědět nám, že s ním špatně zacházíme.
 
Jak nám tělo bolestí napovídá?
Podívejte, jak varovná upozornění krásně opisují lidová přísloví – když někoho bolí hlava, říká se má toho plnou hlavu, při bolesti zad se zase mluví o tom, že si naložil víc, než unese. Když hučí v uších, říká se, hučí mu z toho v hlavě, při závratích, hlava se mu z toho zatočila, nebo se mu rozutíkalo srdce, když má někdo srdeční potíže. Kolikrát jste slyšeli, že někomu něco lezlo krkem, a nejspíš to byl pacient ordinace, kde léčí žaludeční vředy. A je toho víc. Jenže lékaři rozumějí dokonale chorobám, ale ne lidem. Ve škole nás nenaučili, že život a nemoci spolu souvisí.
 
Asi nemáte léky moc v lásce?
Léky respektuju a vážím si toho, že je máme k dispozici. Když se ukáže, že pacient nemůže zpočátku rozběhnutou nemoc zvládnout sám, okamžitě mu je naordinuju, ale jen jako podpůrný stimul, který mu má pomoct odrazit se ode dna, aby byl schopen udělat změnu, na kterou v dané chvíli nemá vlastní síly. Snažím se ukázat pacientovi, že ten nejcennější lék má každý sám v sobě, je to samouzdravovací schopnost. Jenže k němu ztratili klíč a já mu pomáhám najít, v které kapse ho má.
 
Kdo je podle vás zdravý?
Vytvořil jsem si vlastní definici zdraví: je to schopnost zvládat problémy každodenního života, pokud má člověk vůli je zvládat, je zdravý, pokud mu začne vůle docházet, je mu z toho ne-volno, a když už vůbec ne-může zvládat, tak je ne-mocný.
 
christmas button 48b80

Související články