Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Nebezpečné chlamydie můžou zavinit neplodnost, ale i dýchací potíže

Chlamydie jsou tikající bomba. Dlouho o nich nemusíte vědět, a pak najednou bum bác, dozvíte se, že právě kvůli nim nemůžete otěhotnět. A přijít k nim je velmi snadné (bohužel).

Redakce Marianne | 30. 10. 2013


Všimla jste si maličkého puchýřku na vnějších částech genitálií nebo cítíte bolest při milování s partnerem? Pak je rozhodně nutné, abyste navštívila svého gynekologa. Nemusí jít samozřejmě vůbec o nic, ale může jít také o chlamydiovou infekci.

Velká hrozba pro ženy i pro muže

U nás se totiž nejčastěji chlamydie přenášejí pohlavním stykem a také jsou právě tyhle infekce nejrozšířenější. A že nejde o žádnou legraci, potvzují i statistiky. Ročně postihne chlamydiová infekce až 90 milionů mužů a žen na celém světě, nejčastěji ve věku 15–30 let. Bohužel pro ženy bývá infekce velmi dlouho bezpříznaková, takže o ní ani netuší. Přitom právě včasné podchycení nemoci je velmi důležité. Když se nezačnete včas léčit, můžete mít potíže nejen s otěhotněním, ale může dojít ke spontánnímu potratu nebo mimoděložnímu těhotenství.

Chlamydie útočí i na plíce

Jen málokdo ví, že chlamydie se šíří také vzduchem a že můžou napadnout i dýchací cesty. Je to sice jiný druh chlamydie (pneumoniae), ale neméně nebezpečný. A že je tenhle druh pěkně záludný! Z plic se totiž může rozšířit do celého těla, a způsobit tak velké komplikace. Pokud se totiž na infekci přijde pozdě, dost často si s ní neporadí ani antibiotika, anebo je nutné antibiotickou léčbu znova opakovat. Příznaky onemocnění jsou totiž velmi podobné běžnému nachlazení nebo zánětu průdušek – může vás škrábat v krku, můžete kýchat nebo být zvýšeně unavená. Máte-li tedy jakékoli podezření, že s vámi není všechno tak docela v pořádku, rozhodně navštivte praktického lékaře, urologa nebo gynekologa. Vyplatí se to!

Související články