Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

OBDIVUJI SVÉ TĚLO ZA TO, CO VŠECHNO DOKÁŽE A VYDRŽÍ

Jdu běhat! není jen zvolání ve dveřích, když vybíháte z domu, jsou to osvěžující běžecké kurzy pro ženy, které nás baví. Aneb stačí jenom botasky, zbytek vás v kurzu jdubehat.cz naučí. Jak správně dýchat, jak se obléct, kam pokládat nohy a nakonec i jak uběhnout několik kilometrů v kuse. V dubnu jsme zahájili speciální kurz Chůzí k indiánskému běhu, který je určen pro dámy, které s během potřebují začínat velmi pozvolna. Ať už z důvodu věku, fyzické kondice, či zdravotních omezení. A protože Jdu běhat rovná se rozhodnutí vyběhnout každé jednotlivé běžkyně, vyzpovídali jsme jednu z účastnic, paní Jarmilu Meyerovou.

Redakce Marianne | 3. 06. 2014

Propagace firmy, marianne.cz není autorem článku a nemá vliv na jeho obsah.

Jarmila běhá pravidelně už téměř čtyři roky, a kurzu Jdu běhat se účastní od dubna. Mnoho let hrávala tenis a své děti vždy vedla ke sportům, jako je cyklistika, lyžování či plavání. Díky běhu o sobě na prahu padesátky objevila netušené věci.

Jarmilo, jak zvládáš běžecké tréninky? Běh je náročná aktivita a začínat kolem padesátky je asi poměrně náročné?

Běh mě hrozně příjemně překvapil. Nikdy jsem netušila, co moje tělo vydrží, a lepší se to s každým tréninkem. Můžu ještě dělat věci, které bych už od sebe vůbec nečekala. Neznamená to, že jsem hned od začátku běhala jako laňka, i doposud stále střídám běh a chůzi a večer cítím v nohách pořádnou únavu. Ale nelituju se – je mi jasné, že smyslem běhu je dostat se do nějakého výkonu.

1_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy

Jaké máš pocity z Aniččina trenérského vedení?

Kurz je pro mě opravdu motivující, abych se snažila na sobě pracovat. I když někdy běžím poslední, rozhodně to nezabalím. Děvčata taky makají, tak proč bych měla být výjimka. Běhám kromě společného tréninku samozřejmě také sama, dvakrát týdně, a vždy si vzpomenu na Aničku, jak nám povídá o tom, jak běhat správně, jak dýchat, a jak nás povzbuzuje – a i když běžím sama, pořád mi její slova znějí v hlavě a určitě mi to jde líp než před kurzem.

Protože se chci zlepšovat a více běhat a méně chodit, Anička mi poradila, že si mám dávat úseky, kdy běžím rychleji, a když už přestanu stačit s dechem, ať zvolním. Takto se bude můj výkon posouvat dopředu.

2_copy_copy_copy

Co ti běh přináší?

Začala jsem běhat před čtyřmi lety proto, abych se dostala do přírody, zlepšila si kondici a pocítila radost z pohybu. Nyní se učím sžívat s rozmary počasí. I když prší, tak prostě jdu, protože je trénink.

V porovnání s tenisem při běhu neustále pociťuji to překonání sebe samé, zvládnutí velké fyzické zátěže a neustálé zlepšování výkonu mého organismu. V jiných sportech jsem tuto euforii nikdy tak silně nezažívala.

3

Co na tvůj koníček říká okolí?

Musím říct, že mě kamarádky od běhu odrazovaly. Říkaly, že si zničím klouby a že se z toho budu hroutit. Nutno dodat, že to byly kamarádky, které necvičí a nehýbou se. Já sama jsem taky nejprve pochybovala, myslela jsem si, že na běh nemám kondici. Ale jak říkám, mé tělo mě příjemně překvapilo a cítím se při běhu velmi dobře.

4_copy_copy

Závěrem – jak hodnotíš kurz Jdu běhat?

Kromě toho, že se mi díky němu postupně zlepšují běžecké schopnosti, se mi velmi líbí, že mi dává příležitost sejít se s lidmi, kteří mají podobný zájem. Je tam opravdu skvělá atmosféra a s děvčaty se navzájem motivujeme a podporujeme. Těším se na ně každý týden.

Jarmilko, moc děkujeme za rozhovor a věříme, že tvá radost bude inspirací žen v každém věku.

Pokud bylo vaše novoroční předsevzetí začít letos běhat, všichni kolem vás se čím dál častěji baví o běhání a nebo se chcete prostě jen naučit běhat a zlepšit si fyzičku, tak neváhejte. Více informací a přihlášky na kurzy pro začínající běžkyně „Nauč se uběhnout 5 km“ i tréninky pro pokročilejší najdete na jdubehat.cz. Více o těchto hip běžeckých kurzech pro ženy a fotky z kurzů uvidíte na facebook.com/Jdubehat.

Nenech se, přidej se. Rozběhni se!

5_copy_copy_copy

Související články