Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Pokoj zároveň pro hru i zábavu

Petra Dvořáková chtěla, aby obývací pokoj sloužil jí s partnerem i malému Danovi. Díky nápadům jsme vtipně skloubili obě funkce.

Redakce Marianne | 8. 06. 2013

Interiérová designérka Zuzana Bernasovská:

Obývací prostor může poskytovat zázemí velkým, ale taky malým členům domácnosti."

Rychlý průvodce

V ČEM BYL PROBLÉM

Obývák navazuje na kuchyňský kout a působil nezabydleně. Byla zde dvojice křesel, jídelní stůl menších rozměrů se židlemi a malý regál. Petra neměla kam ukládat knihy ani synovy hračky. Pro něj chtěla mít v dosahu kuchyně zázemí, kde by si mohl malovat i v klidu odpočívat, protože další pokoje má byt v patře. O zkultivování si říkal prostor s matracemi pod schodištěm. V pokoji bylo osvětlení ve formě nezajímavých zářivek.

NAŠE ŘEŠENÍ

K centrální stěně jsme nechali vyrobit knihovnu na míru, která má dvě barevně odlišené sekce – dospělou a dětskou. Jídelní zónu jsme vybavili novým, rozkládacím stolem a do rohu hned vedle jsme umístili malý stoleček se židlí pro syna. Přiléhající stěnu jsme natřeli magnetickou barvou. Dali jsme nový potah na matrace pod schodištěm, instalovali nové závěsy i osvětlení.

BAREVNÁ PALETA

V zájmu zútulnění jsme použili barvy. Zvolili jsme Primalex – na centrální stěnu šedomodrou S4020 R80B (stejný odstín, jako má knihovna), pro kout pod schodištěm uklidňující pískově hnědou S3010 Y40Y, pro jídelní zónu pudrově růžovou S2010 R80B. Magnetickou černou barvu prodává třeba www.lepeeto.cz.

NÁKUPNÍ KOŠÍK

PROMĚNA
Nábytek 43 388 Kč
Svítidla 7 940 Kč
Textil 17 848 Kč

Celkem 69 176 Kč

DOPLŇKY
Celkem 25 603 Kč

PROMĚNA + DEKORACE
Celkem  94 779 Kč

Petra Dvořáková potřebovala pomoc při zabydlování obývacího pokoje v mezonetovém bytě. „Byt není velký a časem počítáme se stěhováním do většího, proto do něj nechceme moc investovat,“ říká Petra. V obývacím pokoji byl nedostatek úložného prostoru pro synovy hračky a oblíbené knihy rodičů a také se jí nelíbilo schodiště. „Masivní schody nás opticky rušily, ale nevěděli jsme, co s nimi. Váhali jsme i s tím, jak obývák zařídit, aby v něm spolu s námi mohl příjemně trávit čas i Daneček. Je mu jeden a půl roku a u sebe v pokoji nahoře sám být ještě nemůže,“ vysvětluje Petra. Naše designérka Janka Murínová dodává, že v předstihu se nakupovala nová pohovka, která nahradila dvojici starých křesel. „Vybírali jsme ji v době, kdy ještě nebyly jasné barvy v pokoji, proto jsme volili pohovku s potahem elegantního neutrálního odstínu, který se dá dobře kombinovat s různými barvami." Designérka jich vybrala několik. Klíčovou je šedomodrá na centrální stěně, neboť v tom samém odstínu Janka navrhla nápaditou knihovnu, která je vyrobena na míru. Je demontovatelná, a tedy využitelná kdykoli v jiném bytě. Mimo to má ale i dvě vizuálně odlišené sekce. Šestero barevných polí v nejnižších policích napovídá, že tady je úložný prostor pro Danečkovy hračky i knihy – spodní část knihovny je pro něj snadno přístupná. Zadní stěna knihovny ve vyšších patrech má dekor dřeva – tady je místo pro knihy, ale i hi-fi minivěž a další doplňky rodičů.

obyv1  obyv8

Kladla důraz na to, aby malý Dan nacházel v pokoji podněty pro dětskou fantazii a měl tu i své zázemí. Jedno vzniklo v rohu pokoje, na dohled z kuchyňského koutu. Janka tam umístila malý stůl se židličkou, kde si může hrát i kreslit. Druhé zázemí tvoří prostor pod schodištěm, kde už dříve byly matrace. Teď jsou však jejich potahy sladěné s barvami na stěnách. A hlavně v případě potřeby se dá tento relaxační prostor oddělit závěsem od zbytku místnosti. Závěs zároveň tlumí rušivý optický vliv schodiště v pokoji. Většinu doplňků sem designérka vybírala tak, aby byly zajímavé i pro dítě, ať už je to dekor zmíněného závěsu, potahy polštářů, koberec v jídelní zóně pod novým rozkládacím stolem, nebo stínidlo u světla nad ním, které Janka vyrobila ve stylu origami.


Řekla o proměně

Designérka Zuzana Bernasovská:

„V pokoji jsme neřešili umístění televize, kterou Petra ani její partner nechtějí, a tak nezabírala místo ani neovlivňovala možnosti rozmístění nábytku. V podobě schodiště je pokoj už dost zatížený masivním dřevem, proto má knihovna ‚dřevo‘ pouze v pozadí, a to jen jako dekor v podobě natištěné velkoplošné fotografie, jinak je vyrobena z barevných lakovaných MDF desek. Tímto způsobem se navíc dají ušetřit i nezanedbatelné peníze.“

Kde jsme nakupovali

Velkoformátový tisk fotografie dřeva jsme pořídili v Eclipse. Budete-li tuto či jinou agenturu oslovovat v podobné záležitosti, nezapomeňte zdůraznit, že jde o potisk do obytného prostoru, a proto musí být zbaven nepříjemného zápachu. Výrobu knihovny jsme zadali Truhlářství Petr Ševčík, kde jsou dbalí detailů, spolehliví a mají rozumné dodací lhůty. Řadu potahových látek za dobré ceny má prodejna Aped.

Pokoj zároveň pro hru i zábavu

Související články

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Poradna
KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?