Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Příběh dlažeb II

Toužíte po ušlechtilosti mramorové podlahy, ale chybí vám k tomu jak italský palác, tak konto římského senátora?

Redakce Marianne | 10. 12. 2012

Nápodoba, která neuráží

Toužíte po ušlechtilosti mramorové podlahy, ale chybí vám k tomu jak italský palác, tak konto římského senátora? Pak jste právě vy ideálním zákazníkem, pro něhož vznikají nekonečné varianty keramických dlažeb, které vypadají jako všechno jiné, jen ne jako keramická dlažba.

Můžete mít na podlaze dekadentní rezaté plechy, pravé zlato, popraskané dřevěné fošny nebo dokonce pláty korkového dubu… Díky tomu, že se za jejich povrchovou úpravou ve výsledku vždycky skrývá poctivá keramická dlažba, zůstane jejich tvář neměnná i po nejpečlivějším úklidu. Rez prostě nevydrbete, zlato nesetřete a mramor bude stále tím okouzlujícím mramorem, i kdybyste na něm hráli bitvu se všemi dezinfekčními prostředky, které doma máte. Skutečný mramor se totiž smrtelně urazí už po jedné lžičce citronové šťávy…

Zábavné imitace materiálů

  1. Rock Negro, Durstone, slinutá dlažba, 80 × 80 cm, Avanti ceramics, 1220 Kč/m bez DPH (viz úvodní foto)
  2. Xtreme cooper, Apavisa, slinutá dlažba, dekor imitace kovu, šestiúhelník, 52 × 60 cm, www.elmatsuper.cz, 3373 Kč/m² (foto 1)
  3. Pico, design bratři Bouroullecové, Mutina, dlažba a obklady, pět různých formátů, matný povrch s mírně nepravidelnou texturou, 60 × 60 cm, Brother & Duck, 3276 Kč/m² (foto 2)
  4. STE Gold, Steuler Fliesen, keramická dlažba a plátkové zlato, dlaždice 28 × 28 cm, jedna kostka je 7 × 7 cm, www.koupelny-eden.cz, 62 500 Kč/m² (foto 3)
  5. Cotto, Asso, cihelná mozaika s nerovnoměrným povrchem a okraji, 7,5 × 7,5 cm, Asso, od 10 452 Kč/m² (foto 4)
  6. Rex Mundo, kolekce I Marmi di Rex, keramická dlažba, imitace mramoru, 180 × 180 cm, ProCeram, od 3990 Kč/m² (foto 5)
  7. Marmo D Wall, Impronta, keramická dlažba, digitální tisk, 30,5 × 30,5 cm, Siko koupelny, 1175 Kč/m² (foto 6)
  8. Stone D, Impronta, keramická dlažba, dekor žula, digitální tisk, 45 × 45 cm, Siko koupelny, od 699 Kč/m² (foto 7)

Dlažba s příběhem

Stále přibývá těch, kdo si uvědomují hodnotu historie věcí, které je provázejí životem a spojují s rodnými kořeny. Pak i nové prvky vybírají pečlivě a s ohledem na příběh, který jim vtiskli jejich tvůrci. Pokud hledáte právě něco podobného, navštivte český web prestižní italské keramičky, www.mutina.cz. Vyberete si tu z unikátních obkladů a dlažeb, navržených nejlepšími světovými designéry, a dozvíte se i příběh vzniku těchto produktů, které s sebou do vašeho domova přinesou kromě praktického užitku a krásného designu i něco navíc.

Proč je například dlažba Pico od bratří Bouroullecových tak jemná, kultivovaná, a přitom hravá? Designéři chtěli zachovat tradičnost podlahy jako udusané hlíny nebo prostého cementu. Bílá, šedá a písková báze tak dávají vyniknout jemným, nepravidelným tečkám v různých barvách.

Rozmanitost rozměrů

Všichni, kdo už někdy propadli beznaději z neudržitelnosti čistých spár, preferují co největší formáty obkladů, a tím i potlačení množství spár na minimum. Výrobci dlažeb se tedy snaží vyjít vstříc co největšímu množství zákazníků a jeden dekor vyrábějí v několika různých velikostech – od mozaiky, která je pro svůj neopakovatelný půvab stále velmi oblíbená, přes klasické obklady 10 × 10 cm, prkna 15 × 60 cm až po velké formáty 60 × 60 cm. Loni přišly na náš trh i největší dlaždice na světě, o rozměrech 100 × 300 cm! Kolekce Maximum od Fiandre, kterou u nás koupíte na www.bigtile.cz, je mrazuvzdorná a existuje v mnoha dalších rozměrech. V tloušťce 6 mm je vhodná pro pokládku podlahy, 3 mm silné obklady stejné velikosti se hodí jako vnější obklad fasády, ale stejně tak dobře poslouží například i jako snadno udržovatelná stěna za pracovní deskou v kuchyni. Při plánování nové podlahy si tak můžete vyhrát i s podobou její struktury – můžete kombinovat malé a velké formáty a i v jednom dekoru si vychutnat kreativní řešení.

Příběh dlažeb II