Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Pročistěte svůj organismus! Pomůže změna jídelníčku, očistné kúry i cvičení

Podzim je teprve na začátku, ale vy se na chladnější dny připravte už teď. Dopřejte svému tělu to nejlepší a zbavte ho všech jedů, pokud jste to ještě nestihli.

Redakce Marianne | 22. 09. 2013

Přestože má naše tělo samočisticí schopnost (tedy odvádět z těla toxiny), měli bychom mu občas pomoci. Eliminace toxinů totiž není dostačující, protože tělesné orgány přetěžujeme. Konzumace alkoholu, smažená jídla a nevhodná strava vůbec – to detoxikaci organismu nepomáhá.

Proč je dobré čas od času tělo pročistit?

Z mnoha důvodů – detoxikace zlepšuje imunitu, čistí krev a očisťuje trávicí systém. Navíc prospívá v případě, že chcete zhubnout. Pokud je tělo zcela bez jedů a odpadních látek, pocítíte to samozřejmě na snížení hmotnosti. Proč to tedy nezkusit?

Nejčastější a nejznámější formy detoxikace:

Očistné kúry:

Patří sem různé bylinné čaje, šťávy a potravinové doplňky na rostlinné bázi, vláknina a podobně. Mezi nejznámější očistné prostředky patří šťáva z aloe vera.

Detoxikační náplasti:

Jsou to speciální náplasti, které pomáhají vyčistit organismus, a koupíte je třeba v internetových obchodech. Snadno se aplikují (většinou na noc) a nahrazují de facto akupunkturu a reflexologii. Obsahují účinné látky, které ovlivňují rovnováhu a regeneraci organismu. Lepí se na chodidla a účinkují přes noc. Doba aplikace by měla trvat aspoň 8–10 hodin. Obvykle trvá kúra 7 dnů (podle učení tradiční čínské medicíny je sedmidenní kúra optimální doba k očistě těla od škodlivin). Doporučujeme na náplast navléknout ponožku, aby se náplast přes noc nesloupla.

Detoxikační přístroje:

Patří sem například různé masážní přístroje, které podporují tok lymfy (velmi často se používají při hubnutí a celulitidě). Kromě lymfodrenáží můžete vyzkoušet také tzv. detoxikační vaničky a provádět detoxikaci v pohodě a klidu doma. Jedná se o iontovou detoxikaci, při které dochází k postupnému odstranění toxinů z těla na základě stimulace buněk elektromagnetickým polem (tzv. bioenergie). Toxiny se nevyplavují do lázně ve vaničce, ale odbourávají se postupně přirozeně (močí, stolicí či potem).

Jídelníček:

Bez změny jídelníčku se při detoxikaci neobejdete. Detoxikaci můžete tedy provádět i doma – jediné, co musíte udělat, je dodržovat pravidla správné a vyvážené stravy, která pomůže vašemu tělu v očistě. Co je tedy nutné dodržovat? Především pitný režim – pijte hodně vody, protože voda je nejlepší čisticí prostředek. Dva litry vody denně zajistí, aby ledviny vyloučily všechny toxiny z těla. Přidejte do stravy citron – ten má zase schopnost čistit játra. Vymačkejte půlku citronu do sklenice s horkou vodou a vypijte ho ráno nalačno. Uvidíte, jak se budete cítit dobře. Stejně tak strava bohatá na vlákninu pomůže při odstraňování toxinů z těla – čerstvé ovoce, zelenina, luštěniny a celozrnné obiloviny. Skvělí pomocníci v detoxikaci jsou také borůvky, brusinky a sušené švestky. A nejlepšími antioxidanty vůbec jsou česnek a cibule. V případě, že pijete ovocné šťávy, nepřislazujte je, a pokud je kupujete, podívejte se, zda neobsahují přidaný cukr. Ideální jsou také zeleninové polévky, které si můžete dopřát klidně ráno k snídani.

Cvičení:

Asi tomu nebudete věřit, ale pravidelné cvičení, především jógové, pomáhá při odstranění odpadu z těla. Trpíte-li zácpou, pak je cvičení dobré i proto, abyste se zácpy zbavili.

Rada Marianne.cz

Některé formy detoxikace mohou být bolestivé i nebezpečné, například dlouhodobý půst nebo používání projímadel, takže s nimi opatrně. Krátkodobá hladovka je přijatelná, ale až po předchozí domluvě s odborníkem.

Související články