Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Ráj pro šest dětí

V nejrušnějším centru New Yorku vznikl rozlehlý apartmán s příchutí jižanského venkova. Ideální prostředí pro rodinu s šesti dětmi.

Redakce Marianne | 5. 04. 2013

Pokud procházíte sto padesáti čtverečními metry bytu rodiny Blackových ve čtvrti Tribeca na newyorském Manhattanu, máte pocit, že ho zařizovaly jejich děti – natolik jsou jim kompozice bytu a jeho vybavení přizpůsobeny. Tady jde doslova o dětský ráj.

Interiér je ale dílem jejich matky Kelly, která dostala nápad propojit dohromady tři byty v jediný prostor. Nadbytečnou kuchyň proměnila v pracovnu a další ložnici, která byla pro rodinu postradatelná, přetvořila na hrací místnost pro svoje potomky. Kelly shromažďovala inspirativní fotografie (a také zajímavě vzorované tapety) po celá léta. „Původně jsem si myslela, že to všechno využiji v domku na venkově. Dokonce jsme se s manželem, který pracuje v ekonomické sféře, dostali tak daleko, že jsme uvažovali o koupi domu ve vzdálené Kalifornii, odkud pocházíme. Když už byl ale obchod na spadnutí, došlo nám, jak moc bychom New York postrádali,“ svěřuje se Kelly. „Jsem ráda, že naše děti vyrůstají právě tady. Samozřejmě je to jiný svět, než v jakém jsme vyrůstali my, ale možná je dokonce o něco lepší,“ dodává. New York je multikulturní metropole, která smazává rasové rozdíly a nezná předsudky. Možností vzdělání a zábavy se zde nabízí ohromné množství.

V momentě, kdy se Blackovi definitivně rozhodli zůstat na Manhattanu, Kelly zatoužila zapustit kořeny – vytvořit stabilní domov, kde bude po dlouhá léta dobře celé rodině. To je v Americe, jejíž obyvatelé se stěhují obvykle mnohokrát za život, poměrně radikální řešení. „Když jsme zjistili, že jsou k dispozici dva sousedící byty a ještě další apartmá v domě poblíž našeho oblíbeného Battery Parku, zajásali jsme,“ vykládá nadšeně. Rozloha všech bytů dohromady byla pro Blackovy ideální – vychovávají totiž pět dětí ve věku do deseti let a další je na cestě!

Kelly měla sice záplavu nápadů, ale potřebovala je včlenit do konkrétního a prakticky realizovatelného rámce. Přizvala tedy ke spolupráci newyorské architektonické a designové studio Incorporated. Propojení tří bytových jednotek a jejich renovace trvaly celých deset měsíců. Kelly se nevzdala svého původního ideálu venkovského bydlení a do bytu prosadila spoustu prvků, které si pamatovala ze svého dětství v Kalifornii. Chtěla, aby její děti vyrůstaly v podobném prostředí, ale přitom obklopené velkoměstem. Pro interiérové designéry z Incorporated to byla výzva. „Kelly si s námi chtěla hrát a my jsme si chtěli hrát s ní,“ říká Adam Rolston, který rekonstrukci bytu vedl. Ve společné souhře tak vytvořili městskou verzi bydlení pro velkou rodinu s atmosférou kalifornského Santa Cruz. Dětský sen se stal skutečností. „Všechny baby party se teď odehrávají u nás,“ říká Kelly spokojeně. Celý byt je přizpůsoben tomu, aby rodina mohla trávit společný čas pohromadě, ale aby přitom zůstal zachován soukromý prostor každého jejího člena. „Třeba i proto je v celé domácnosti jediný společný počítač, který slouží pro nejnutnější e-maily a společné brouzdání po internetu. Děsí mě rodinné modely, kde si každý zaleze do svého kouta k notebooku a navzájem o sobě neví,“ vysvětluje Kelly.

Kombinované struktury

Hlavní surovinou, která byla v interiéru použita, je dřevo. Nejedná se ale o jediný druh a způsob zpracování – některé kusy nábytku jsou vyrobeny z leštěných ušlechtilých dřev, jiné nechávají vyniknout jeho hrubé přírodní struktuře, která nese patinu času, a další jsou naopak upravené vrstvou barevného laku. Různorodost materiálů se projevuje také v textiliích. Ty mají odlišné potisky i vlastnosti, vždy se ale jedná o přírodní tkaniny příjemné na omak. Přírodniny evokují také tapety, kterými Kelly Black zdůraznila individuální charakter jednotlivých pokojů.

Dekory

Kelly Black použila ve svém bytě převážně rostlinné dezény, ať už se jedná o stylizované vzory listů, nebo naopak realistické vyobrazení kmenů vytvářejících až fotografickou iluzi stromů na tapetách. Oblíbila si také fantaskní květinové ornamenty architekta a designéra Josefa Franka (1885–1967), který se nechal inspirovat indickými vzory, stylem art deco a secesí. Pestrobarevné, hravé dekory jsou aplikovány na stěnách, potahových textiliích, ale i třeba na desce za sporákem. Bytu dodávají osobitý šarm a děti je milují.

Ráj pro šest dětí