Triky, jak nenápadně donutit muže, aby jedl zdravěji
Maso. Dlouho nic. Zase maso. Znáte to, jídelníček většiny mužů moc pestrý není a rozhodně na něm nehodlají nic měnit. Vaše pokusy o zeleninové menu či snídani v podobě ovesné kaše nejspíš selhaly a byly tvrdě odmítnuty. K dalším experimentům tak nemáte odvahu a radši uvaříte českou tučnou klasiku, i když víte, jak moc by zdravější strava vašemu partnerovi pomohla.
První chybou je partnera vůbec do něčeho nutit. Je jasné, že pokud sám nebude chtít alespoň zkusit něco jiného, tak je to předem prohraný boj a jen si zaděláte na partnerské rozepře. Jenže co když se dají zdravé změny dělat postupně a nepozorovaně? Rozhodně vám neradíme, abyste partnerovi lhala a podváděla ho, ale opravdu mu nemusíte říkat, že je pokrm připravený na olivovém oleji místo na rostlinném či že jste do bramborového salátu nedala majonézu, ale jogurt. Chutnat mu bude vše stejně, vás bude mít za výbornou hospodyni a vy si můžete užívat svého malého vítězství a jeho spokojeného pomlaskávání.
Kdo si počká…
Jelikož ale i naše pokusy o zdravější jídelníček partnera párkrát selhaly, raději jsme se zeptaly expertky na zdravou výživu Lady Noskové z nutričního centra Diet Plan. V této oblasti má bohaté zkušenosti a mnoho jejích klientek dokázalo změnit stravování celé rodiny. Podle ní je tažení proti klobásám a řízkům během na dlouhu trať, na jehož konci vás ale čeká spousta malých vítězství. „Netlačte na pilu, dejte si čas. Že to může trvat pět let? No a co? Lépe pět let než vůbec,“ zní její první pravidlo. Změny tedy musíte dělat pomalu, postupně a nepozorovaně.
Slovo ‚zdravé‘ je tabu
Druhou zásadou je nevypustit z pusy slovo ‚zdravé‘. Muži ho okamžitě vnímají negativně a jídlo si představují jako mdlé a nechutné. Maminky jim přece vždycky vařily jen to dobré, co měli rádi, bez ohledu na jejich váhu a zdravotní stav. Strach ze ztráty své oblíbené chuti otočí proti vám, protože jim přece chcete vzít to, na co se vždycky tak těší. Takže vařte zdravě, ale nemluvte o tom! Výživová poradkyně Lada Nosková radí, ať změny v jídelníčku pouze jinak pojmenujeme. Fráze jako „miláčku, viděla jsem nový recept v časopise, vyzkouším ho“, „uděláme si něco nového“ nebo „dneska připravím zajímavou večeři“ u partnera rozhodně projdou bez sebemenšího podezření. „Zařazujte zdravější recepty a prezentujte je jako novinky z gurmánského prostředí. Budete-li to dělat s láskou, váš muž ocení, jak se o něj dobře staráte. Bude mít nové zážitky. Některým receptům se nedostane pochvaly, ale nezoufejte, nemusí se vše ujmout hned. To, co mělo úspěch, obměňujte, abyste stále měla zdravé mňamky jako eso v rukávě. Cílem je najít stejnou zálibu ve zdravých jídlech jako v té české klasice,“ doplňuje svoji druhou zásadu Nosková.
Hlavně nenápadně
Možná jste teď nadšená, že stačí jáhlovou kaši pojmenovat jinak, a váš muž ji bez mrknutí oka sní. Omyl. Všechny změny musíte dělat nenápadně a opatrně. Pokud mu bezostyšně naservírujete květák k obědu a brokolici k večeři, tak se s úspěchem setkáte jen těžko. Většina mužů nemá ráda zeleninu a tento ‚plevel‘ naprosto odmítá. Snažte se ji ale zařadit do jídelníčku nepozorovaně. Lada Nosková uvádí příklad: „Snažte se přizpůsobit chutím, které má váš muž rád. Nejí fazolky? Ale takové fazolky na orestované slanince by mohly projít, to je chuť, která je mu známá a příjemná. Časem udělejte další krok kupředu a slaninku nahraďte z poloviny šunkou. V další fázi šunka nahradí slaninku úplně. Hlavně nenápadně. Za rok orestujete fazolky na česneku, a nikdo ani nemukne. Všechno chce čas. Kupujete mu sladké müsli? Namixujte je z poloviny neslazeným. Postupně si na tu chuť tak zvykne, že pohrdne obyčejným.“
Hrajte si – nejlepší cesta ke změně
Snahu změnit partnerům jídelníček berte ale spíš jako určitou hru. Pokud budete moc urputná a od teď odmítnete partnerovi uvařit cokoli, na co je zvyklý, nebude to fungovat. Stejně jako maminka, která testovala, co mu chutná, zkoušejte totéž, ale s jinými potravinami. Časem se určitě setkáte s úspěchem a dáte si společně třeba i ten salát.