Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Umělecké dílo pro skauta

Honzův studentský pokoj prošel od doby, co začal jako brigádník vypomáhat v Marianne Bydlení, několika změnami. Přesto mu teprve nápady designérky Saši Dýckové daly podobu, která ho dokonale vystihuje.

Redakce Marianne | 10. 01. 2013

Interiérová designérka: Alexandra Dýcková

Nákupní košík

Tapetování: 4 500 Kč
Tapeta: 18 283 Kč
Nábytek na míru: 39 100 Kč
Skříň, židle a sudy: 20 921 Kč
Svítidla: 7 036 Kč
Textil: 7 323 Kč
Celkem: 97 163 Kč

Dekorace: Hodiny, koule, boxy
Dekorace celkem: 15 000 Kč

PROMĚNA + DEKORACE: 112 163 Kč

Vše o prostoru

Pokoj v rodinném domě má laminátovou podlahu, trojdílné dřevěné okno do zahrady a starý žebrový radiátor.

V čem byl problém

Trojdílná šatní skříň a otevřené police nedokázaly pojmout všechny věci. Za postelí překážely trubky topení.

Naše řešení

Celou stěnu vedle dveří zabrala velká šatní skříň z Ikea. Knihovna vyrobená na míru pojme neuvěřitelné množství knih a dokumentů, další skříňka je obestavěná kolem části topení a trubek a dají se do ní ukládat lůžkoviny nebo dlouhé role papíru.

Barevná paleta

K dřevěnému nábytku z recyklovaného dřeva vybrala Saša dva odstíny zelené a další barevné akcenty použité i na tapetě.

Výmalba

Na boční stěně je modrotyrkysový Primalex S1510-G40Y, stěna kolem okna má odlišný zelený odstín S1510-B50G, stěna s dveřmi a strop zůstaly bílé.

Výsledný efekt

Několikanásobně se zvětšila kapacita úložných prostor. Postel je částečně ukrytá za knihovnou, nízká skříň pod oknem slouží také jako odkládací stolek. Pokoj je intimnější, uklizený a útulný.


Student Honza nám nejvíc pomáhá právě při stěhování nábytku, a tak není divu, že začal sám doma měnit vlastní pokoj. Logicky ke svému věku se propracoval k široké posteli a barevnost stěn změnil na dospělejší zelenou – jako skaut si přirozeně zvolil khaki odstíny. Po návratu ze studia ve Španělsku se už nedokázal se svými věcmi nacpat do staré a příliš malé skříně, takže přišla na řadu velká vestavěná skříň s nekonečným úložným prostorem.

To už ale začal další změny konzultovat s naší designérkou Sašou – a taky s rodiči, protože chuť do proměny začala najednou zavánět větší investicí. Nápad s nábytkem z recyklovaných prken však nadchl všechny stejně, takže Honza dostal požehnání a mohl objednat paletu starého dřeva. Mezitím Saša objevila v showroomu Dreamhouse novou tapetu, která je snad doslova určená pro muže – zálesáky a lovce. Hrubá struktura a jakoby nedomalované pruhy se líbily i Honzovi, který má sám k výtvarnému umění velmi blízko.

Saša vyřešila i jednu nepříjemnou provozní záležitost – kvůli trubkám od topení se nedala postel přisadit těsně pod okno, Honzovi do díry padaly polštáře, a navíc mu přímo za hlavou nepříjemně hřálo topení. Teď je tu na míru vyrobená bedna tvořící čelo postele a sloužící na ukládání papírových archů.

Knihovna, která opticky rozděluje pokoj a částečně ukrývá postel před pohledem od dveří, má oboustranně řešené police, takže z každé strany vypadá trochu jinak. A protože nám rok trvající proměna vyšla právě do vánočního čísla, vyrobila Saša Honzovi i stromek!

Řekli o proměně

Designérka Alexandra Dýcková: „Od samého začátku jsem byla přesvědčená, že do Honzova pokoje by mělo přijít staré, hodně zvrásněné dřevo. Ten pokoj je totiž docela prostorný, ale vlastně moc obyčejný. Honza je skaut, který žije ve městě, ale miluje venkov, a myslím, že teď jeho pokoj přesně odpovídá jeho životnímu stylu. Včetně těch plechových sudů, které uvítal s nadšením.“

Jan Šídlo: „Sudy mě opravdu nadchly, hodí se jako noční stolek, koš na špinavé prádlo nebo na malířské potřeby – třeba barvy, které jsou jinak dost cítit. Hlavně se ale pořád rád dívám na knihovnu – ten nápad se starým dřevem byl skvělý. Saša navíc některá prkna domořovala a přibarvovala. Napatinovala i starý noční stolek, do něhož jsme pak zasadili kytky. Tahle proměna je vlastně její umělecké dílo!“

Jak na to

  • Pokud se rozhodnete použít v pokoji tapetu, počítejte s tím, že určí i styl celého prostoru. Z její barevné palety si tedy vyberte i odstíny na stěnu anebo barevné akcenty, jako to udělala Saša. Pro červenou židli se rozhodla kvůli jemnému červenému proužku na tapetě!
  • Chcete-li dát interiéru přírodní nádech, zkuste nechat vyrobit pár kusů nábytku z recyklovaného materiálu. Je to sice pracnější, ale výsledek vás ohromí!
  • Nábytek, který stojí za to, zrenovujte. Tady jsme pracovní stůl oživili díky novým barvám a kovovým úchytkám.

Kde jsme nakupovali

  • Tapeta V showroomu Dreamhouse v pražské Pařížské ulici můžete vidět vždy nejnovější kolekce tapet a látek od nejvýznamnějších výrobců. Tapeta Kandy byla před rokem, kdy se s proměnou začalo, také žhavou novinkou.
  • Nábytek na míru Truhlář Josef Mika je vyhlášený svou precizností. Rozumí nápadům našich designérek a zakázku přijímá jako výzvu.
  • Recyklované dřevo, hodiny, svítidlo Spolehlivá adresa: Snel Furniture v Loděnicích u Berouna. Oprýskané věci nový interiér hned zabydlí.
  • Pracovní židle Tip Ton navrhli designéři Barber & Osgerby pro Vitru. Koupit ji můžete nejen ve Vitře a v Konsepti, ale také jako my v designem bohatě zásobeném Stockistu nebo v Designpropagandě.
Umělecké dílo pro skauta