Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Zatočte s mykózou I

Vaginální mykóza většinou není nebezpečná, ale spíš hodně nepříjemná věc, kterou bohužel zná většina žen. Pokud ji ale zachytíte včas a máte dost trpělivosti, dá se s ní účinně bojovat!

Redakce Marianne | 28. 05. 2013

Z čeho jsou mykózy

Skoro každá to známe, vaginální mykózy postihnou aspoň jednou za život 75 procent žen. Výtok, otravné svědění, které nepřechází, pálení při močení a někdy i tlak nebo bolesti v podbřišku a při pohlavním styku. Vaginální mykóze se někdy říká kandidóza podle jejího nejčastějšího původce – kvasinky Candidy albicans, která se normálně vyskytuje v pochvě i ve střevech. Může se však přemnožit a pak nastává problém. Plísním a kvasinkám se daří ve vlhkém a teplém prostředí s nedostatečným přístupem vzduchu a také tehdy, pokud je v krvi zvýšená hladina některých látek (cukr).

Mnoho žen trápí mykózy opakovaně. „Proč se u části žen mykózy vracejí, se dosud nepodařilo spolehlivě určit. Pacientky mají zpravidla problémy s imunitou. Odborníci nově doporučují kombinaci antimykotické léčby a systémové enzymové terapie, která normalizuje imunitu v celém těle, a působí tak proti zánětům a otokům,“ říká lékař Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce a soukromý lékař Petr Holý.

mudr_petr_holy

Téměř totožné příznaky jako vaginální mykózy mají bakteriální vaginózy. „Liší se však ve svém původu. Vaginální mykóza je způsobena mikroorganismy kvasinkového původu, zatímco bakteriální vaginóza bakteriemi,“ doplňuje odborník.

Bakteriální vaginózu nejčastěji poznáme podle šedobílého výtoku s typickým rybím zápachem, který doprovází svědění nebo pálení v pochvě. „Možná je léčba antibiotiky ve formě tablet nebo vaginálního krému, přirozenější volbou je však přípravek, který napodobuje přirozené obranné mechanismy v pochvě. Také v těhotenství nejsou antibiotika vhodná. Lékaři proto raději volí přípravky, které dokážou přirozenou cestou navrátit pochvě normální prostředí – například volně prodejný přípravek Lactofeel,“ doporučuje Petr Holý.

LACTOFEEL_279_Kc

Kdy se mykózy objevují

Mykóza se často objevuje i po delší léčbě antibiotiky, u diabetiček, u lidí, kteří trpí poruchou imunity nebo užívají kortikosteroidy. Mohou se kvůli zvýšené hladině estrogenu a cukrů objevovat častěji v těhotenství nebo při užívání antikoncepce především v období přechodu. Na vznik mykózy však působí i faktory, které obecně často podceňujeme: všichni známe stres v práci, nedostatek času na pravidelné a zdravé jídlo a přísun tekutin. Mykózy mohou propuknout, i pokud nosíme nevhodné spodní prádlo či používáme například parfémované mýdlo na intimní partie.

Jak se léčí

Můžete si nejprve sama v lékárně pořídit různá antimykotika, která se používají k léčbě vaginálních mykóz (kapsle, tablety nebo globule, které se zavádějí do pochvy + na doplnění krém). „Mezi volně prodejná antimykotika patří účinný lék Gyno-Pevaryl. Pokud jsou si ženy jisté, že jde o vaginální mykózu, pomůže rychle zbavit se nepříjemných příznaků. Je však vždy lepší zajít k lékaři, který určí přesnou diagnózu. Léčba trvá průměrně týden podle zvoleného preprátu,“ říká Petr Holý.

Ke zmírnění svědění někdy pomůže osprchovat intimní partie studenou vodou. Pokud problém přetrvává, je nutné navštívit lékaře mimo jiné i proto, že příznaky jako svědění nebo výtok mohou signalizovat i jiný problém než vaginální mykózu.

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články