Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Na stavbu jejich vysněného rodinného domu stačilo na počátku pouhých 13 tisíc korun

Info ikona
Nejlevnější dům pro čtyřčlennou rodinu

Nejlevnější dům, který je zcela soběstačný, si mladí manželé postavili v britském Walesu. Na stavbu použili pouze recyklované a ekologické materiály.

Terezie Benoni | 3. 12. 2022

Manželé Simon a Jasmine Dale vždy snili o životě uprostřed přírody. Pro se sebe a své dvě děti se rozhodli postavit ekologický dům se třemi ložnicemi v udržitelné komunitě Lammas ve venkovské oblasti Pembrokeshire. Na stavbu jejich vysněného rodinného domu stačilo na počátku pouhých 13 tisíc korun. Časem se sice částka vyšplhala až k půl milionu, ale protože se stavba protáhla na více let, podařilo se rodině postupně peníze našetřit a nemuseli se hned v počátku stavby zadlužit. Manželé dům postavili svépomocí z recyklovaných materiálů, včetně skla a dřeva. Protože se jedná o celoroční bydlení, bylo nutné ho řádně odizolovat. Jako ideální materiál se ukázala ovčí vlna. Jejich projekt byl nakonec představen na cenách Grand Designs, kde byl organizátory představený jako „Nejlevnější dům, který byl kdy postavený na západní polokouli“.

Galerie: Nejlevnější dům pro čtyřčlennou rodinu
Mohlo by se vám líbit

Soběstačnost na prvním místě

Pro svůj rodinný život si manželé vybrali komunitu Lammas, kde se místní snaží o maximální soběstačný životní styl. Než se přistěhovali museli tedy komunitě představit, jakým způsobem budou svůj sedmi akrový pozemek v příštích pěti letech využívat, aby zde mohli zapustit kořeny. Simon vyhloubil základy domu hluboko do svahu jižně orientovaného pozemku a po celé zadní straně postavil opěrnou zeď z pytlů naplněných pískem a kamenem. Hlavní konstrukce domu je vyrobena z kulatých dřevěných sloupů, které se Simon nařezal sám. Dřevěná konstrukce střechy je pokryta izolací z ovčí vlny a pokrytá trávou. V přední části domu je postavený skleník, který akumuluje teplo a dům vyhřívá, rodina zde také pěstuje ovoce, zeleninu i bylinky. Většinu vybavení a nábytku nakoupili po internetu z druhé ruky. 

Zdroj článku
Mohlo by se vám líbit