Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

5 druhů koření pro rychlejší metabolismus a štíhlé tělo

Dokonalé postavy dosáhnete pomocí pravidelného cvičení a zdravého životního stylu, ale nejen to. Rychleji se ke krásným křivkám můžete projíst díky voňavému koření.

Karin Dimitrovová | 26. 10. 2017

Stačí si život trochu okořenit a hned se bude hubnout snadněji. Některá koření totiž zrychlují metabolismus, jiná aktivují správné zažívání, další snižují cholesterol a zabraňují ukládání tuků. Jsou i taková, která mají pozitivní účinky na naši pokožku. Jaká to jsou?

Skořice

Na podzim a v zimě nastává doba, kdy se do našich jídelníčků vrací voňavá skořice. Používá se zejména v nejrůznějších dezertech, dortech, kořeněných chlebech, ale ochutit s ní lze i jehněčí nebo drůbeží maso. Obzvlášť chutná je s čokoládou, jablky, s rýží, banány nebo hruškami. Co se týče ale souvislosti se zdravím a krásnou postavou, skořice je doslova všelék. Optimální denní dávka bývá kolem 3 g denně a neměla by být vyšší,“ říká Ing. Monika Bartolomějová, hlavní nutriční terapeutka Světa zdraví.

Skořice podporuje funkci mozku, je účinným bojovníkem proti virům, bakteriím a plísním (skořicová kůra patří mezi přírodní antibiotikum, je silným antioxidantem, dokáže hlídat hladinu cukru v krvi. „Pozor ale na zvýšenou konzumaci skořice při užívání inzulinu. V takovém případě se raději poraďte s lékařem,“ varuje odbornice.

Pravidelným užíváním skořice můžete také snížit váhu. „Pravidelné užívání pomáhá při odbourávání tuku, protože má pozitivní účinek na rychlost metabolismu. Dále stabilizuje hladinu krevního cukru, což je při redukci důležité,“ doplňuje ještě nutriční specialistka.

Ruku v ruce s tím jde i pozitivní účinek na pokožku. Skořice umí regenerovat tkáně, zlepšovat metabolismus buněk a urychlovat látkovou výměnu. „Je pravdou, že některá koření mohou podporovat hubnutí, protože urychlují metabolismus, např. právě skořice, či kajenský pepř, hořčičné semínko, zázvor, kurkuma nebo česnek, ale bez pravidelného cvičení a zdravého životního stylu očekávaného výsledku nedosáhneme,“ varuje Mgr. Kateřina Hollerová, hlavní trenérka fitness center pro ženy Contours.

Kurkuma

Jde o indické koření zvané také indický šafrán a dlouhá staletí je používána jako lék proti rakovině. V jídelníčku tak působí jako prevence proti rakovině prsu. Již mnoho let s ní pracuje ajurvéda a také v celostní medicíně je známá pro své antibakteriální vlastnosti. Kurkuma má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Skvěle působí při boji s akné nebo proti jemným linkám a vráskám. Také rozjasňuje pleť a zesvětluje tmavé skvrny na obličeji. Kurkuma se příliš nehodí pro ženy s citlivou pletí, protože může snadněji dojít k podráždění, má intenzivní chuť a aroma. „Při dietě je prospěšná hlavně kvůli obsahu antioxidantů. Z nich je bohatě zastoupen kurkumin – oranžový pigment, který dává kurkumě typickou barvu. Má významné protizánětlivé vlastnosti a jeví se i jako prevence vzniku obezity, protože má schopnost ovlivňovat metabolismus tuků,“ říká Bartolomějová.

Kurkuma také v lidském těle neutralizuje škodlivé vlivy glutamátu sodného. Ten se přidává do mnoha jídel, polotovarů a kořenících přípravků všude, kde je potřeba zvýšit chutnost pokrmu. „Má ale špatný vliv na lidské neuroreceptory, obzvlášť při pravidelné konzumaci. Kurkuma tento vliv neutralizuje. Hojně toho využívá asijská kuchyně,“ říká trenérka Kateřina Hollerová.

Hřebíček

K velmi oblíbenému podzimnímu koření patří také hřebíček. Jde o usušené poupě tropického stromu, které je známé svou nahořklou chutí. „Jde o koření s nejvyšším obsahem antioxidantů. Podporuje dobré zažívání a povzbuzuje tvorbu trávicích enzymů. Pyšní se antiseptickými i analgetickými účinky,“ říká Ing. Bartolomějová. K hubnutí a očistě těla se využívá v kombinaci se lněným semínkem. Stačí zhruba 10 g hřebíčku a 100 g lněného semínka pečlivě rozmixovat na prášek a ten přidávat pravidelně (tři dny, dva dny přestávka, znovu po dobu jednoho měsíce) do müsli, cereálií nebo do mléka.

Věděli jste, že…

…hřebíček zmírňuje nadýmání, podporuje činnost střev a celkově uklidňuje a zlepšuje trávení? Připravte si čaj na hubnutí z hřebíčku. Kousek očištěného a nastrouhaného zázvoru, 5 hřebíčků a 1/2 čajové lžičky skořice zalijte horkou vodou. Nechte 5 až 10 minut louhovat, přeceďte, ochuťte citronem a pijte po doušcích.

Černý kmín

V Asii a na Středním východě je černý kmín považován za všelék, a proto se používá jako prostředek na podporu imunity, při dýchacích potížích, při problémech s játry, ledvinami a srdcem, ale i při pocitech psychické nepohody. „Vědci při různých výzkumech také zjistili, že rovněž pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru, či snižovat krevní tlak. Právě vyrovnaná hladina krevního cukru je při redukci nezbytná,“ vyjmenovává účinky tohoto koření nutriční specialistka. Denní dávka černého kmínu představuje zhruba jednu až dvě čajové lžičky. Ideální je například pití čaje z tohoto koření.

Zázvor

Zázvor pomáhá nejen v chladném počasí při nachlazení a bolestech v krku, ale je také účinný při hubnutí svou pálivou látkou gingerol, která napomáhá zrychlovat metabolismus.

„Žádné z těchto koření není samospásné. Vždy je potřeba mít pravidelnou, kvalitní stravu, správný pitný režim a pohyb. Pak vám koření takové hubnutí může usnadnit, popřípadě také urychlit,“ říká závěrem Ing. Monika Bartolomějová.

Související články

Životní styl

<span>Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy</span>

Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Životní styl

<span>Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat</span>

Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Životní styl

<span>Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?</span>

Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?