Vyučený elektromontér, který se stal nejúspěšnějším českým interpretem. Zpěvák Karel Gott za svůj život získal 42 Českých slavíků, více než 120 televizních ocenění a nazpíval přes 1000 skladeb! Pojďme společně zavzpomínat na Karla Gotta prostřednictvím jeho nesmrtelných hitů.

Karel Gott by právě dnes oslavil své 81. narozeniny. Věříme ale, že jeho hity jsou nesmrtelné, a tak jsme pro vás vybrali deset písní, které si na počest jeho narozenin poslechneme. 

Oči sněhem zaváté (1963)

Krásná melodie protkaná úžasným textem. Píseň Oči sněhem zaváté složila dvojice Jiří Suchý a Jiří Šlitr a Karel Gott si ji osvojil v době, kdy jako začínající umělec působil v divadle Semafor. Podle Supraphonu jde o nejprodávanější singl Karla Gotta, kterého se prodalo přes 3 miliony kusů. Klobouk dolů!
 

Trezor (1964)

"Ze zdi na mě tupě zírá, po trezoru temná díra, poznám tedy bez nesnází, že tam nepochybně něco schází." Písnička Trezor je jednou z mála, ke kterým Karel Gott s pomocí Ladislava Štaidla napsal hudbu. Nutno podotknout, že se mu povedla na jedničku! Navíc se píseň Trezor objevila ve filmu Pelíšky, díky čemuž si zajistila nesmrtelnost. 
 

C’est la vie (1966)

V šedesátých letech už Karel Gott patřil k umělecké špičce Československa. Svou pozici si upevnil i písničkou C’est la vie, která se po právu stala hitem. Za jejím vznikem stojí Ladislav Štaidl a Jaromír Klempíř. 
 

Lady Karneval (1968)

Chytlavá píseň Lady Karneval získala ocenění z mezinárodního písničkového festivalu v Riu de Janeiro 68. Hudba Karla Svobody a text Jiřího Štaidla se ale líbil i domácím posluchačům, a tak je Lady Karneval bezesporu jednou z nejoblíbenějších písní od Karla Gotta. 
 

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš (1973)

Kdo neviděl pohádku Tři oříšky pro Popelku, ten jakoby nikdy neslavil Vánoce v Česku. Legendární pohádku navíc zdobí písnička Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, pod kterou se podepsal hudební skladatel Karel Svoboda a textař Jiří Štaidl. 
 

Včelka Mája (1976)

Další spojení Karla Gotta a skladatele Karla Svobody, které se vyplatilo! Písničku Včelka Mája si totiž zamilovaly nejen děti v Československu, ale také v Německu nebo v Portugalsku. No uznejte, že její melodie je opravdu povedená. 
 

Když milenky pláčou (1982)

I v osmdesátých letech nazpíval Karel Gott skvělé hity, díky kterým se udržel na hudebním výsluní. Určitě nejde opomenout například písničku Když milenky pláčou, kterou si Karel Gott převzal od amerického zpěváka Johna Denvera. V originále se píseň jmenuje Annie’s Song.
 

Když muž se ženou snídá (1992)

Věděli jste, že k písni Když muž se ženou snídá napsal hudbu Pavol Habera? Krásnou melodii doplnil poetickým textem Karel Šíp a další "šlágr" byl na světě! Písnička Když muž se ženou snídá byla jednoduše řečeno trefou do černého. 
 

Für immer jung (2010)

Karel Gott si získal fanoušky nejen u nás, ale i v zahraničí. Píseň Být stále mlád se proto dočkala i německé verze s názvem Für immer jung, na které Karel Gott spolupracoval s rapperem Bushidem. Toto zajímavé spojení se brzy ukázalo jako zdařilé, neboť písnička zněla na rtech nejen starším posluchačům, ale i mladšímu publiku. 
 

Srdce nehasnou (2019)

Poslední píseň Srdce nehasnou nazpíval Karel Gott se svou dcerou Charlotte v květnu 2019. Zpěvák se svou manželkou tehdy poprosil Richarda Krajča, aby napsal písničku s myšlenkou, že se bude jednat o Karlovu poslední píseň. Výsledek? Emotivní písnička, u které málokdo neuroní slzu. 

A jakou písničku od Karla Gotta zbožňujete vy? 

Přečtěte si rozhovor, který Karel Gott před pár lety poskytl časopisu Marianne. Více naleznete zde. 

Titulka

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Promotion