V kuchyni vždy otevřeno: Obrácený koláč s červenou řepou
Červené řepě jsem se od dětství vyhýbala. Jako u mnoha z nás za to mohl zážitek ze školní jídelny. Andrea Motlíková mě však přesvědčila, že řepa může chutnat naprosto fantasticky.
Nejen Andreina kuchyně, ale i její zahrada je plná dobrot. Z posledních řepiček na záhonku se rozhodla upéct obrácený koláč sester Tatinových, ale s červenou řepou. K té se nepochybně hodí koží sýr, ovšem Andrea dala přednost gorgonzole. Vy ho tam ale určitě dejte, pokud ho máte rádi.

Na přípravu budete potřebovat: ( koláčová forma )
1 listové těsto
3 - 4 uvařené řepy
3PL octa balsamico
2PL medu
2 stroužky česneku
pár snítek tymiánu
1PL másla
pepř a sůl
Postup přípravy receptu:
Na pánev vlijeme ocet a zahřejeme, přidáme med, podle chuti osolíme a opepříme. Přihodíme najemno posekaný česnek a tymián. Necháme chvilku redukovat, až se směs začne " táhnout. Řepy nakrájíme na plátky o síle cca 0,5cm, osolíme z obou stran a postupně vkládáme do pánve a obalíme je směsí z obou stran. Klademe od středu na dno koláčové formy ( pozor, nepoužívat tu s odnímatelným dnem, jinak šťáva poteče ven ) a zbytkem šťávy přelijeme. Listové těsto vyválíme a překryjeme jím celou formu. Okraje těsta zastrkejte podél krajů ke dnu, párkrát ho propíchtěte špičkou nože a formu vložte do trouby vyhřáté na 180C. Pečeme cca 30 minut. Vyjměte z trouby a nechte chvilku odstát, bublající šťáva se vsákne a teprve pak koláč obraťte. Formu přiklopte větším talířem a otočte dnem vzhůru. Ještě teplý koláč pokryjte pár kousky sýru, buď kozím nebo nějakým chuťově výraznějším. Jak už jsem psala, já jsem použila gorgonzolu.

Dobrou chuť!

79 Kč
79 Kč
84 Kč