Fenomén clean beauty aneb Proč používat kosmetické produkty, které nejsou toxické
marianne.cz
Zdroj: GettyImages
Chcete chránit planetu, a zároveň ušetřit peníze? Zkuste do své kosmetické rutiny přizvat pět jednoduchých triků, díky kterým bude vaše kosmetická taštička lehčí i zelenější.
Slovo udržitelnost se v posledních měsících skloňuje snad ve všech pádech. Někteří na něj slyší, jiným je toto slovo protivné a raději před ním zavírají oči. Přesto platí, že udržitelný život není jenom o odpírání a snaze žít v naprostém souladu s přírodou. Naopak, hlavním cílem udržitelnosti je implementovat malé ekologické kroky do svého běžného života. S touto myšlenkou můžeme přistupovat také k naší kosmetické taštičce, kterou lze s pomocí pěti kroků „očistit“ od věcí, které zbytečně zatěžují životní prostředí. A možná vás překvapí, že udržitelnější přístup dokáže ochránit nejen naši planetu, ale také peněženku.
Líčidlo, které můžete hravě použít jako rtěnku, zdravíčka i oční stíny? Ano, prosím! Multilíčidla prošla na své cestě životem dlouhou cestou, a tak v současné době existuje na trhu nespočet kvalitních multilíčidel, se kterými je líčení jedna velká radost.
Navíc, s multilíčidly přichází na scénu i zajímavá matematika. Pokud totiž budete jeden produkt používat až pro tři různé úkony, ušetříte dvě třetiny plastů a peněz. Samotnu třešničkou na dortu je fakt, že multilíčidla jsou ideálním parťákem na cestování, neboť nezaberou příliš místa a vejdou se do každého příručního zavazadla.
Patříte k lidem, kteří stále dokola používají jeden parfém? Pak můžete vyzkoušet tzv. refilly, tedy náhradní náplně do flakonu, díky kterým ušetříte sklo i peníze. Myšlenku znovu naplnitelných parfémů poprvé představila světu značka Mugler, která na vybraná místa světa umístila parfémové fontány. Bohužel, k těmto místům se Česká republika nezařadila. Pokud ale nedáte dopustit na parfémy od Louis Vuitton nebo Chanel, pak vás potěší, že jejich ikonické parfémy si můžete doplnit v jejich buticích. Po vypotřebování si lze doplnit také parfém Idôle od Lancôme nebo parfém My Way od Giorgio Armani.
Zdroj: Pexels
Rozložení jednoho odličovacího ubrousku trvá více než 100 let. Když si v hlavě promítneme, kolik odličovacích ubrousků jsme za poslední roky použily, pak se dostáváme k docela děsivé číslovce. Kromě toho, že odličovací ubrousky nejsou recyklovatelné, mají ještě jeden důležitý kaz na kráse – nejsou přínosné ani pro naši pleť. Dejte proto šanci odličovacím vodám nebo gelovým odličovačům, které odvedou mnohem profesionálnější práci, a navíc „žijí“ v plastu, který můžeme recyklovat.
Na první pohled „obyčejný“ obal, na pohled druhý kreativní výzva, které se můžete zhostit. Zkuste dát obalům od kosmetiky druhou šanci a nevyhazujte je do koše. Obal po balzámu na rty se může proměnit v místo pro vlasové pinetky, skleněné lahvičky od séra zase poslouží jako dekorace na krbovou římsu. Kreativitě se meze nekladou a v případě upcyklace to platí dvojnásob.
Na kosmetickém trhu existují také produkty, které jsou znovu plnitelné. Řeč je například o rtěnce Rosso Valentino, séru Pure Shots Reboot od YSL nebo řasence Kjaer Weis Im-Possible Mascara.
Odhaduje se, že většina žen během svého života spotřebuje 420 až 500 lahviček se šamponem a kondicionérem. Děsivé množství plastu, že? Naštěstí se v posledních letech dostávají do povědomí tzv. tuhé šampony, které se prodávají v papírových krabičkách. Jejich používají je naprosto stejné jako používání klasického tekutého šamponu, a tak se nemusíte bát, že by vaše vlasy touto změnou trpěly.
Zdroj: stylist.co.uk
Newsletter