Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

5 kroků, díky kterým dosáhnete udržitelné kosmetické taštičky

Chcete chránit planetu, a zároveň ušetřit peníze? Zkuste do své kosmetické rutiny přizvat pět jednoduchých triků, díky kterým bude vaše kosmetická taštička lehčí i zelenější.

Slovo udržitelnost se v posledních měsících skloňuje snad ve všech pádech. Někteří na něj slyší, jiným je toto slovo protivné a raději před ním zavírají oči. Přesto platí, že udržitelný život není jenom o odpírání a snaze žít v naprostém souladu s přírodou. Naopak, hlavním cílem udržitelnosti je implementovat malé ekologické kroky do svého běžného života. S touto myšlenkou můžeme přistupovat také k naší kosmetické taštičce, kterou lze s pomocí pěti kroků „očistit“ od věcí, které zbytečně zatěžují životní prostředí. A možná vás překvapí, že udržitelnější přístup dokáže ochránit nejen naši planetu, ale také peněženku.

Mohlo by se vám líbit

Fenomén clean beauty aneb Proč používat kosmetické produkty, které nejsou toxické

Zatímco v supermarketu pečlivě zkoumáme každou etiketu, složení kosmetických produktů přehlížíme. A tak v naší kosmetické taštičce končí produkty, které si nás získaly svou výdrží, líbivým obalem nebo všeobecnou popularitou. Není ale na čase změnit pravidla hry a líčit se produkty, které jsou netoxické a nemůžou našemu tělu jakkoliv ublížit?
marianne.cz

Óda na multilíčidla

Líčidlo, které můžete hravě použít jako rtěnku, zdravíčka i oční stíny? Ano, prosím! Multilíčidla prošla na své cestě životem dlouhou cestou, a tak v současné době existuje na trhu nespočet kvalitních multilíčidel, se kterými je líčení jedna velká radost.

Navíc, s multilíčidly přichází na scénu i zajímavá matematika. Pokud totiž budete jeden produkt používat až pro tři různé úkony, ušetříte dvě třetiny plastů a peněz. Samotnu třešničkou na dortu je fakt, že multilíčidla jsou ideálním parťákem na cestování, neboť nezaberou příliš místa a vejdou se do každého příručního zavazadla.

„Načepujte“ oblíbenou vůni

Patříte k lidem, kteří stále dokola používají jeden parfém? Pak můžete vyzkoušet tzv. refilly, tedy náhradní náplně do flakonu, díky kterým ušetříte sklo i peníze. Myšlenku znovu naplnitelných parfémů poprvé představila světu značka Mugler, která na vybraná místa světa umístila parfémové fontány. Bohužel, k těmto místům se Česká republika nezařadila. Pokud ale nedáte dopustit na parfémy od Louis Vuitton nebo Chanel, pak vás potěší, že jejich ikonické parfémy si můžete doplnit v jejich buticích. Po vypotřebování si lze doplnit také parfém Idôle od Lancôme nebo parfém My Way od Giorgio Armani.

Info ikona
Parfém

Zbytečné odličovací ubrousky

Rozložení jednoho odličovacího ubrousku trvá více než 100 let. Když si v hlavě promítneme, kolik odličovacích ubrousků jsme za poslední roky použily, pak se dostáváme k docela děsivé číslovce. Kromě toho, že odličovací ubrousky nejsou recyklovatelné, mají ještě jeden důležitý kaz na kráse – nejsou přínosné ani pro naši pleť. Dejte proto šanci odličovacím vodám nebo gelovým odličovačům, které odvedou mnohem profesionálnější práci, a navíc „žijí“ v plastu, který můžeme recyklovat.

Čas na upcyklaci

Na první pohled „obyčejný“ obal, na pohled druhý kreativní výzva, které se můžete zhostit. Zkuste dát obalům od kosmetiky druhou šanci a nevyhazujte je do koše. Obal po balzámu na rty se může proměnit v místo pro vlasové pinetky, skleněné lahvičky od séra zase poslouží jako dekorace na krbovou římsu. Kreativitě se meze nekladou a v případě upcyklace to platí dvojnásob.

Na kosmetickém trhu existují také produkty, které jsou znovu plnitelné. Řeč je například o rtěnce Rosso Valentino, séru Pure Shots Reboot od YSL nebo řasence Kjaer Weis Im-Possible Mascara.

Tuhý šampon znáte?

Odhaduje se, že většina žen během svého života spotřebuje 420 až 500 lahviček se šamponem a kondicionérem. Děsivé množství plastu, že? Naštěstí se v posledních letech dostávají do povědomí tzv. tuhé šampony, které se prodávají v papírových krabičkách. Jejich používají je naprosto stejné jako používání klasického tekutého šamponu, a tak se nemusíte bát, že by vaše vlasy touto změnou trpěly.

Zdroj: stylist.co.uk

Mohlo by se vám líbit

Maličkosti, které vás každý den posunou k udržitelnému životnímu stylu

Udržitelný životní styl je nyní nejen významným trendem, ale možná už téměř nevyhnutelnou cestou. Máme pro vás několik tipů, jak se k naší planetě chovat zodpovědněji.
marianne.cz

Související články

Krása
Jak na krásně vlnité vlasy? Autorka knihy Kudrnatá příručka radí, jak o ně správně pečovat

Jak na krásně vlnité vlasy? Autorka knihy Kudrnatá příručka radí, jak o ně správně pečovat

Krása
Trendy účesy léta 2024, které zvládnete hravě doma: Dáte přednost čelence, nebo copánkům?

Trendy účesy léta 2024, které zvládnete hravě doma: Dáte přednost čelence, nebo copánkům?

Krása
Kyselina polyglutamová: Nahradí nový trend v estetické medicíně milovanou kyselinu hyaluronovou?

Kyselina polyglutamová: Nahradí nový trend v estetické medicíně milovanou kyselinu hyaluronovou?

Krása
Myjete si správně vlasy? Kadeřník prozradil, zda skutečně funguje metoda, která právě boří internet

Myjete si správně vlasy? Kadeřník prozradil, zda skutečně funguje metoda, která právě boří internet