Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Jak správně pečovat o prsa? Zeptali jsme se odborníka

Info ikona
Prsa

O názor, jakou péči potřebují ženská prsa, jsme požádali plastického chirurga z kliniky ESThÉ MUDr. Libora Kmenta. Ženská prsa jsou právem považována za symbol ženskosti, sexuality a mateřství. Prsům je ale potřeba věnovat náležitou péči, což se často podceňuje.

Promotion | 6. 05. 2021

Kůže prsů je jemná, tkáně jsou náchylné na působení gravitace, na výkyvy váhy, hladiny pohlavních hormonů v krvi a další vlivy. Tvar a velikost prsů ovlivňuje zejména dědičnost, ale i hormonální hladina v krvi, obezita, antikoncepce a další. Velmi záleží na poměru mléčné žlázy k tukové tkáni prsů což je dáno opět zejména geneticky a vyšší zastoupení žlázy je u dívek a mladých žen, proto jsou prsa pevnější a tužší. „Aby prsa zůstala krásná a udržela si svůj vzhled co nejdelší dobu, je důležité se o ně starat“ říká MUDr. Libor Kment. Nejdůležitější je nošení vhodné pevné elastické podprsenky nejlépe po celý den a u velkých těžších prsů i na noc. Téměř je to nutnost při sportu. Je moderní a sexy chodit bez podprsenky, ale bohužel gravitace bude výrazněji působit na prsa a prsa si udrží pevnost a pěkný tvar kratší dobu.

„Kůže na prsou je velmi jemná. Je proto vhodné řádně ji hydratovat kvalitními krémy. V období výraznějšího zvětšování prsů jako například v pubertě, v těhotenství nebo při výraznějších změnách při užívání antikoncepce bych doporučil používat speciální krémy proti vzniku strií. Jemnou kůži prsů včetně bradavek je potřeba chránit před sluncem podprsenkou nebo krémy s vysokým UV filtrem,“ doporučuje MUDr. Kment.

Prsa se musí umět nosit. Aby vynikl pěkný tvar a velikost prsů, je důležité, aby žena chodila narovnaná a nehrbila se. Cvičení a zejména pak cviky posilující prsní svaly, ale i ostatní svaly hrudníku, zad a ramen mají vliv na držení těla a na pevnost a tvar prsů. Kvalitu kůže i pevnost prsů mohou ovlivnit i jemné masáže jako například masáže prsů proudem sprchy nebo střídání teplé a chladnější vody.

Ženy s objemnějšími prsy často trápí vrásky v dekoltu. Předejít jim je možné opět hydratací krémy, chráněním kůže před sluncem a vyvarování se spánku na boku. Sport a zdravá výživa mají vliv nejen na udržení si pěkného tvaru prsů, ale mají význam i v prevenci onemocnění prsů.

Info ikona
Esthé

Nemoci prsů postihují ženy od určitého věku relativně často. V mládí bude znamenat bulka v prsu nejčastěji nezhoubný fibroadenom, ve vyšším věku se pak mohou v prsech objevit cysty, různé mastopatie a největším strašidlem je rakovina prsu. Karcinom prsu je v České republice nejčastějším nádorem žen, který se ale v dnešní době dá velmi dobře léčit, zejména při včasném záchytu. Velmi důležité je proto včasné rozpoznání útvaru v prsu.

Každá žena by si měla pravidelně prsa vyšetřovat. Jsou přesné návody na to jak se samovyšetření pohledem a pohmatem provádí. Při jakémkoli podezření nebo nejasnosti by se měla obrátit na svého lékaře v mammologické poradně nebo svého gynekologa, který provede se ženou pohovor, vyšetří jí pohmatem a při podezření na onemocnění prsu mladou ženu odešle na vyšetření ultrazvukem, případně i vyšetření mamografem, které se pak pravidelně provádí v rámci prevence u starších žen. Vyšetření prsů ultrazvukem nebo mamografie by také měla být provedena před každou operací prsů.

Na vrcholku péče o ženská prsa stojí plastický chirurg. „U nás na klinice ESTHÉ řešíme různé vrozené vady prsů, asymetrie, upravujeme tvar ženám s povislými prsy, můžeme ulevit ženám s velkými těžkými prsy jejich zmenšením a vytvarováním, zvětšíme méně vyvinutá prsa, můžeme upravit tvar a velikost bradavek a dvorců, vpáčené bradavky, vyplnit vpáčený hrudník a v neposlední řadě se staráme o ženy s onemocněními prsů. At již je to jen pouhé vyjmutí bulky v prsu nebo části nemocné prsní žlázy, odstranění celé nemocné nebo rizikové žlázy a plastik provádíme i okamžité nebo následné rekonstrukce prsů po odstranění žlázy a nebo celého prsu“ dodává MUDr. Libor Kment.

www.esthe-plastika.cz