Toužila po bytě plném vzpomínek, a tak sáhli po estetice 60. a 80. let
Velkým přáním majitelky bylo, aby její nově zrekonstruovaný domov v sobě dokázal skloubit vzpomínky na dětství s modernistickými prvky města.
Obyvatelka tohoto bytu v Brazílii chtěla projekt, který by spojil vzpomínky na její rodné město Bauru, na venkově nedaleko São Paula s modernistickými prvky města, které si vybrala jako svůj nový domov. Architekti ze studia Semerene Arquitetura Interior se do tohoto projektu s nadšením pustili. Jejich cílem bylo zdůraznit původní rysy bytu o rozloze 141 m². Repasovali proto parketové podlahy a odhalili surovou betonovou konstrukci.
Starožitný nábytek i moderní kousky
Jemnou přítomnost vzpomínek na Bauru můžete vnímat už od vstupní haly. Ta je od zbytku bytu oddělená železnými a skleněnými dveřmi a má typickou neformální atmosféru verand starých domů s cementovými dlaždicemi, rostlinami a houpací sítí. Cementová dlažba se znovu objeví v kuchyni. Rám posuvných dveří vedoucích do haly je ve výrazně žlutém odstínu. Tato barva se zopakuje na konstrukci kuchyňských skříněk, které svým vzhledem připomínají staré vlaky jezdící do Bauru. Kuchyňský obklad v modernistickém duchu je ozdobený geometrickými vzory v modrých a žlutých barvách. Otevřená kuchyň do okolního prostoru pomáhá dodat interiéru na potřebné vzdušnosti a lehkosti, zároveň celým prostorem příjemné prostupuje přirozené denní světlo. Mezi jídelnou a domácí kanceláří stojí police vyrobená ze železa a průsvitného skla, která tvoří předěl mezi společenskou a intimní částí bytu. Praktické uspořádání interiéru umožňuje, aby zde docházelo současně k různým aktivitám, aniž by se jeho obyvatelé rušili. Starožitný nábytek ladí se současnými prvky a jejich vzájemná interakce jasně říká, že svět je v neustálém procesu a vývoji.
- Zdroj článku
-
Semerene Arquitetura Interior, archdaily.com