Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Dostavba školky v Jablonci si přímo říká o blbnutí a děti tu smí nejen lézt na stěnu

Školky jsou stavby, ve kterých si malé dítě formuje úplně základní vztahy se světem. Na rozdíl od domova je to místo, kde je člověk poprvé sám mimo bezpečí tvořené rodinou a kde uzavírá samostatné vztahy se lidmi a prostředím, často poprvé v životě. Právě proto by se mělo jednat o výjimečné stavby, jejichž základní funkcí je dát dětem pocit, že svět je báječné a zábavné místo pro život.

Terezie Benoni | 2. 05. 2023

„Školka, do které jsem chodil jako dítě, byla původně farou v centru města. Za komunismu ji přestavěli, aby sloužila novému účelu. Vlastně tam bylo všechno špatně, přesto mám k oné stavbě a její zahradě celý život výjimečný vztah. Snažím-li se rozpomenout, co si pamatuji z let, kdy jsem do školky chodil, není toho moc. Jsou to útržky paměti, neskládají se v celistvé prostředí, zato jsou překvapivě přesné v detailech,“ popisují architekti z ateliéru Mjölk architekti. „Když začnete stavbu školky jako architekt řešit, zjistíte, že společnost a instituce opletly tyto stavby naprosto neproniknutelnou pavučinou různých nesmyslných norem, zákazu a příkazů. Chcete vytvářet místo s jasným účelem – dělat radost dětem při zkoumání světa a místo toho počítáte složitou matematickou rovnici. Počítáte kubické metry vyměněného vzduchu za určitý čas. Prokazujete, že všude bude stálé normové osvětlení každého čtverečního metru. Stavba nesmí být ze dřeva. Jako proč? A nesmí mít víc než dvě patra. Proč? Nevíme. Děti, na kterých v procesu návrhu záleží nejvíc, jsou z něj zcela vynechány. Přitom víme, že jsou schopny se architektonickými nápady vážně zabývat a soustředěně odpovídat na otázky, co by pro ně bylo nejlepší,“ vysvětlují architekti úskalí, se kterými se už od prvotního návrhu museli potýkat. Ale nedali se zaplašit! Výsledkem jejich práce je stavba, která si přímo říká o blbnutí. Děti smějí lézt na střechu, a kromě občasných vší si odtud budou odnášet ujištění, že svět je krásné a zábavné místo pro život.

Galerie: Dostavba Montessori školky v Jablonci nad Nisou
Mohlo by se vám líbit

V Říčanech vyrostla mateřská školka jako z jiného světa. Jako z mnohem lepšího světa!

Na začátku projektu bylo několik kruciálních otázek.  Co vše tvoří dětství? A jaké má dítě fyzické schopnosti? Co stárnutím ztrácí? Zásadní bylo nejen najít odpovědi, ale dát prostor pro dětskou živelnost neuspořádanost, nepředvídatelnost, čistotu duše, zvídavost, optimismus a nezatíženost hořkostmi života.
marianne.cz

Na prvním místě zábava

V Jablonci jsme navrhli přístavbu školky odvážně, a tak, abychom mohli vždy hrdě říct, že hlavní kritérium, podle kterého jsme návrh posuzovali, byla zábava pro děti,“ říkají architekti ze studia Mjölk.  „Představovali jsme si, jaká sranda bude probíhání dokola mezi starou a novou částí školy přes záchody. Chtěli jsme, aby se z přístavby dalo vylézt ven na velkou betonovou terasu, kde jsou děti v bezpečí a zároveň mají co nejvíce svobody. Na střechu jsme umístili další herní terasu, protože je odtud nádherný výhled. Patra uvnitř školky jsme propojili tobogánem, kterým dítě na okamžik bez ptaní budovu opouští a vzápětí se do ní rozesmáté vrací. Vnitřní prostor je vlastně jedna velká místnost rozčleněná vertikálně do čtyř mezipater. Děti tu na sebe vždy mohou vidět, ale také se můžou na mnoha místech zašít, když chtějí soukromí pro svoji neplechu.“ Přístavba Mateřské školy Montessori v Jablonci nad Nisou je dvoupodlažní železobetonová stavba. Stojí vedle historické stavby školky a svou formou a materiálem s touto větší stavbou kontrastuje. Je to jednoduchý hranol s několika výstupky, který je celý obalen do nerezové sítě. Uvnitř je stavba vertikálně rozčleněna na přízemí a tři mezipatra uspořádaná okolo schodiště a zrcadla, nad kterým je ve střeše velký světlík. Na mezipatrech jsou prostory pro pobyt dětí, každé mezipatro má jinou atmosféru a tvar, aby bylo pro děti jiným způsobem podnětné. Přístavba je v přízemí a v druhém mezipatře napojena krčkem na historickou budovu školky. Z přízemí je přímý výstup na betonovou chráněnou hrací terasu nad parkovištěm aut. Z druhého mezipatra vede venkovní tobogán zpět do přízemi, kterým si děti mohou urychlit cestu dolů. Z třetího mezipatra je výstup dveřmi na fasádu, kde jsou venkovní schody vedoucí na střešní terasu. Ta je opatřena bezpečnostní sítí a muže se stát velkou letní hernou pro děti. Přístavba navyšuje kapacitu školky o jednu třídu.

Autoři projektu: Mjölk architekti

Mohlo by se vám líbit

Děti je potřeba vzdělávat ještě před nástupem do školy. Můžete tím zvýšit jejich IQ

Děti dědí zhruba 60 % inteligence, ten zbytek je ovlivnitelný, a to nejvíce do šesti let. Nejedná se přitom o žádné biflování z tlustých knih ani složité aktivity. Vlastně některé z nich možná už s dětmi děláte. A pokud ne, je teď optimální čas je přiřadit k přípravě na zápis.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
Stromový dům snů: Podívejte se na inovativní projekt, který mění pravidla stavebnictví

Stromový dům snů: Podívejte se na inovativní projekt, který mění pravidla stavebnictví

Inspirace
Kuchyň v garsonce si navrhl jako skládačku, dá se schovat do skříně

Kuchyň v garsonce si navrhl jako skládačku, dá se schovat do skříně

Inspirace
Polský architekt všem vyrazil dech: Jeho byt má jen třináct metrů čtverečních

Polský architekt všem vyrazil dech: Jeho byt má jen třináct metrů čtverečních

Byt
V bratislavském domě z 50. let proběhla rekonstrukce: V interiéru plném hravosti, optimistmu a pozitivní energie našla bydlení mladičká Ema

V bratislavském domě z 50. let proběhla rekonstrukce: V interiéru plném hravosti, optimistmu a pozitivní energie našla bydlení mladičká Ema