Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Dům zařízený pod vlivem japonské filosofie wabi-sabi

Info ikona
Dokonalá fúze dvou zdánlivě zcela nesourodých stylů.

Dokonalá fúze dvou zdánlivě zcela nesourodých stylů. Zdobnost rustikální Ukrajiny s téměř asketickým minimalistickým designem Japonska spolu překvapivě ladí a nachází krásu a harmonii v nedokonalostech. Vše totiž propojují vhodně zvolené materiály.

Terezie Benoni | 10. 07. 2022

Tento dům, který pro svou rodinu navrhl ukrajinský architekt, se nachází v Kozyn, malé vesnici na předměstí Kyjeva. Zde, před více než patnácti lety, začal Sergej Makhno svou cestu, když se vydal za studiem architektury a pak se sem i s rodinou rozhodl po letech vrátit. Dům je postavený v současném ukrajinském stylu pod vlivem japonské filosofie wabi-sabi. Při vstupu nevidíte nic jiného než minimalistický betonový plot a doškovou střechu. Právě došky jsou typické jak pro tradiční ukrajinskou, tak pro japonskou kulturu. Ale společného toho mají mnohem víc, než by se na první pohled zdálo.

Galerie: Ukrajinský dům inspirovaný japonským stylem wabi-sabi


Rustikální dům 21. století

Styl, kterému říkáme rustikální, může mít mnoho podob. Sergiy Makhno se rozhodl přenést jeho znaky a upravit ho tak, aby obstál v 21. století. Už samotný exteriér napoví, že se majitel domu snažil vytvořit harmonickou atmosféru, kde bude každému dobře. Venkovní kuchyně je ve stejném stylu jako interiér a tak nás pomyslně přenese do domu, kde na první pohled ohromí obývací pokoj s proskleným průčelím a stropem vysokým 6 metrů. Přirozené denní světlo si pohrává s použitými přírodními materiály. Hlavní roli zde hraje dřevo, hlína a kámen. A všechno je laděné do zemitých tónů. Prostorná sedací souprava zve k pohodovéme večeru strávenému pohledem do hliněného krbu. Všude v domě je dostatek místa, aby mohla přijet velká rodina i se spoustou přátel, ale ikdyž jste v domě sami, je natolik útulný, že zde nebudete ztracení. 
 


Pohodlný design, který je moderní, ale i funkční

Promyšlenost tohoto domu je fascinující. Každý detail má nějaký smysl a veškeré designové prvky jsou použité tak, aby byly také funkční a zároveň pomohly vytvářet jedinečnou atmosféru. Dům je plný uměleckých předmětů, hliněného nádobí, soch a obrazů. Jejich styl se mění podle místa jejich umístění a ladí s celkovým vyzněním místnosti. Přes jejich velkorysý počet si ale nepřipadáte jako v anonymním muzeu nebo galerii. Místo toho oceníte jejich umístění, protože získáte pocit, že přesně pro tento účel byly vytvořeny. Estetický zážitek podtrhuje také citlivé osvětlení, které vás provází mezi místy s přirozeným denním světlem a těmi, které se musí obejít bez něj. 

Info ikona
Sergey Makhno Architects

Kresba v dětském pokoji připomíná tradiční ukrajinské malby, které se objevují na starých chaloupkách, nebo na textilních grafikách. 

Ložnice v minimalistickém stylu

Hlavní ložnice přímo nabádá k zastavení se a meditaci. Je laděná do bílých a béžových tónů. Stejně jako v celém domě jsou i zde dominantní svítidla. Jedná se o masivní kusy z různých materiálů- ať už jde o svítidlo potažené hlínou, lustr z recyklovaného papíru, nebo o klasickou keramiku. K hlavní ložnici patří prostorná šatna a koupelna, která si pohrává s temnějšími zelenými tóny a zlatými motivy. Zcela jinou atmosféru má dětský pokoj. Je hravý, moderní a funkční. Dá se podle potřeby variovat. Kresba na zdi se zvířecími motivy v kombinaci modré, bílé a černé připomíná, že se stále nacházíme na Ukrajině. Ani ložnice pro hosty nezklame svou jedinečnou atmosférou. Všechny místnosti v domě berou v potaz myšlenku Yin-Yang. Tedy dvě opačné síly, které spolu působí a doplňují se tak, že vytváří harmonický celek. A to se v tomto domě podařilo na 100 %. Jedná se o moderní stavbu, která ctí tradici, vzdává hold přírodním materiálům a kreativnímu tvoření. Interiér je totiž zařízen tak, že můžeme v klidu odpočívat a meditovat nad krásou umění. 
 

 

Info ikona
Sergey Makhno Architects

Zdroj informací: decoholic.org, Sergey Makhno Architects, mahno.com