Hliněný krb a došková střecha: Když se rustikální styl bydlení na Ukrajině potká s japonským minimalismem
Dokonalá fúze dvou zdánlivě zcela nesourodých stylů. Zdobnost rustikální Ukrajiny s téměř asketickým minimalistickým designem Japonska spolu překvapivě ladí a nachází krásu a harmonii v nedokonalostech. Vše totiž propojují vhodně zvolené materiály.
Tento dům, který pro svou rodinu navrhl ukrajinský architekt, se nachází v Kozyn, malé vesnici na předměstí Kyjeva. Zde, před více než patnácti lety, začal Sergej Makhno svou cestu, když se vydal za studiem architektury a pak se sem i s rodinou rozhodl po letech vrátit. Dům je postavený v současném ukrajinském stylu pod vlivem japonské filosofie wabi-sabi. Při vstupu nevidíte nic jiného než minimalistický betonový plot a doškovou střechu. Právě došky jsou typické jak pro tradiční ukrajinskou, tak pro japonskou kulturu. Ale společného toho mají mnohem víc, než by se na první pohled zdálo.
Rustikální dům 21. století
Styl, kterému říkáme rustikální, může mít mnoho podob. Sergiy Makhno se rozhodl přenést jeho znaky a upravit ho tak, aby obstál v 21. století. Už samotný exteriér napoví, že se majitel domu snažil vytvořit harmonickou atmosféru, kde bude každému dobře. Venkovní kuchyně je ve stejném stylu jako interiér a tak nás pomyslně přenese do domu, kde na první pohled ohromí obývací pokoj s proskleným průčelím a stropem vysokým 6 metrů. Přirozené denní světlo si pohrává s použitými přírodními materiály. Hlavní roli zde hraje dřevo, hlína a kámen. A všechno je laděné do zemitých tónů. Prostorná sedací souprava zve k pohodovéme večeru strávenému pohledem do hliněného krbu. Všude v domě je dostatek místa, aby mohla přijet velká rodina i se spoustou přátel, ale ikdyž jste v domě sami, je natolik útulný, že zde nebudete ztracení.
Pohodlný design, který je moderní, ale i funkční
Promyšlenost tohoto domu je fascinující. Každý detail má nějaký smysl a veškeré designové prvky jsou použité tak, aby byly také funkční a zároveň pomohly vytvářet jedinečnou atmosféru. Dům je plný uměleckých předmětů, hliněného nádobí, soch a obrazů. Jejich styl se mění podle místa jejich umístění a ladí s celkovým vyzněním místnosti. Přes jejich velkorysý počet si ale nepřipadáte jako v anonymním muzeu nebo galerii. Místo toho oceníte jejich umístění, protože získáte pocit, že přesně pro tento účel byly vytvořeny. Estetický zážitek podtrhuje také citlivé osvětlení, které vás provází mezi místy s přirozeným denním světlem a těmi, které se musí obejít bez něj.
Kresba v dětském pokoji připomíná tradiční ukrajinské malby, které se objevují na starých chaloupkách, nebo na textilních grafikách.
Ložnice v minimalistickém stylu
Hlavní ložnice přímo nabádá k zastavení se a meditaci. Je laděná do bílých a béžových tónů. Stejně jako v celém domě jsou i zde dominantní svítidla. Jedná se o masivní kusy z různých materiálů- ať už jde o svítidlo potažené hlínou, lustr z recyklovaného papíru, nebo o klasickou keramiku. K hlavní ložnici patří prostorná šatna a koupelna, která si pohrává s temnějšími zelenými tóny a zlatými motivy. Zcela jinou atmosféru má dětský pokoj. Je hravý, moderní a funkční. Dá se podle potřeby variovat. Kresba na zdi se zvířecími motivy v kombinaci modré, bílé a černé připomíná, že se stále nacházíme na Ukrajině. Ani ložnice pro hosty nezklame svou jedinečnou atmosférou. Všechny místnosti v domě berou v potaz myšlenku Yin-Yang. Tedy dvě opačné síly, které spolu působí a doplňují se tak, že vytváří harmonický celek. A to se v tomto domě podařilo na 100 %. Jedná se o moderní stavbu, která ctí tradici, vzdává hold přírodním materiálům a kreativnímu tvoření. Interiér je totiž zařízen tak, že můžeme v klidu odpočívat a meditovat nad krásou umění.
Zdroj informací: decoholic.org, Sergey Makhno Architects, mahno.com
- Zdroj článku
-
decoholic.org, Sergey Makhno Architects, mahno.com, archdaily.com