Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Rodinný dům ve stylu klasické stodoly je zcela bezúdržbový

Stavby ve stylu klasických stodol jsou v posledních letech v módě. Vděčí za to především svým praktickým vlastnostem, snadnou realizací a minimalizací zbytečných nákladů.

Terezie Benoni | 21. 06. 2023

Rodinný domek, který dnes navštívíme postavilo architektonické studio GWSK Arkitekter pro rodinu žijící v oblasti Bläsinge ve Švédsku. Už od prvotního návrhu měli majitelé i architekti jasno v tom, že budou ve svém konceptu vycházet z tvaru klasické stodoly, kterou oblečou do moderního kabátku a použijí ty nejmodernější technologie. „Bylo pro nás důležité navrhnout takový dům, který bude ladit s okolním vyzněním obce. Proto právě tvar stodoly. Přesto jsme použili na stavbu takové materiály, aby bylo jasné, že se jedná o současnou architekturu, která na historii pouze navazuje,“ vysvětlují autoři projektu.
 

Galerie: Moderní stodola
Mohlo by se vám líbit

Byt zařízený nábytkem z obchodního řetězce rozšířili o půdní vestavbu

Mladá rodina si svůj byt zamilovala. Jak ale dětí přibývalo, začalo jim v něm být těsno. Jako ideální řešení se ukázalo přikoupit kousek půdy a přetvořit ji v obytné podkroví.
marianne.cz

V duchu švédského minimalismu

Skandinávci nám svým životním stylem dokazují, že toho k životu moc nepotřebujeme, přesto nám může být dobře. Útulný interiér dokážou vyčarovat jen s několika vhodně zvolenými doplňky a nebojí se nechat mluvit stavbu samu o sobě. V tom nám může být dům navržený GWSK Arkitekter skvělým příkladem. Jednoduchý obdélníkový tvar stavby je promyšlený do sebemenšího detailu a navržený tak, aby byl maximálně funkční. „Zákazník si přál bezúdržbovou fasádu a také chtěl stavbu maximálně urychlit. Jako ideální řešení se tak ukázalo použít na vnější stěny budovy prefabrikovaný beton. Snažili jsme se použít co největší kusy. Štíty odlévané z jednoho kusu měly maximální výšku 4,2 m. A výška dlouhých fasád byla daná výškou dveří 2,1 m,“ vysvětlují GWSK Arkitekter. Stometrový dům lemují dřevěné terasy ze sibiřského modřínu, na které je možné vejít ze všech místností. Veliké skleněné otvory je možné zcela uzavřít posuvnými panely. Dům je rozdělený na dvě části – společnou a soukromou. První polovina domu funguje jako jeden velký obytný prostor s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. V létě je možné využít velké terasy po obou stranách této místnosti. V samotném srdci domu je technická místnost, na kterou navazují dva dětské pokoje, veliká koupelna a v nejzazší části domu je ložnice rodičů. Z každé místnosti je možné vejít na terasu.

Zdroj článku

Související články

Dům
V Ostravě vyrostl mini domek z původně hospodářské budovy a je kouzelný

V Ostravě vyrostl mini domek z původně hospodářské budovy a je kouzelný

Dům
Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Dům
Zdědil dům po předcích ve Vysokém Mýtě a poklady z půdy znovu oprášil a použil v rekonstruovaném interiéru

Zdědil dům po předcích ve Vysokém Mýtě a poklady z půdy znovu oprášil a použil v rekonstruovaném interiéru

Dům
Zchátralá prkna a odvážné barvy: Dům, který slaví nedokonalost, je dokonalý

Zchátralá prkna a odvážné barvy: Dům, který slaví nedokonalost, je dokonalý