Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Rodinný dům ve stylu klasické stodoly je zcela bezúdržbový

Info ikona
Rodinný dům ve stylu klasické stodoly je zcela bezúdržbový

Stavby ve stylu klasických stodol jsou v posledních letech v módě. Vděčí za to především svým praktickým vlastnostem, snadnou realizací a minimalizací zbytečných nákladů.

Terezie Benoni | 21. 06. 2023

Rodinný domek, který dnes navštívíme postavilo architektonické studio GWSK Arkitekter pro rodinu žijící v oblasti Bläsinge ve Švédsku. Už od prvotního návrhu měli majitelé i architekti jasno v tom, že budou ve svém konceptu vycházet z tvaru klasické stodoly, kterou oblečou do moderního kabátku a použijí ty nejmodernější technologie. „Bylo pro nás důležité navrhnout takový dům, který bude ladit s okolním vyzněním obce. Proto právě tvar stodoly. Přesto jsme použili na stavbu takové materiály, aby bylo jasné, že se jedná o současnou architekturu, která na historii pouze navazuje,“ vysvětlují autoři projektu.
 

Galerie: Moderní stodola
Mohlo by se vám líbit

V duchu švédského minimalismu

Skandinávci nám svým životním stylem dokazují, že toho k životu moc nepotřebujeme, přesto nám může být dobře. Útulný interiér dokážou vyčarovat jen s několika vhodně zvolenými doplňky a nebojí se nechat mluvit stavbu samu o sobě. V tom nám může být dům navržený GWSK Arkitekter skvělým příkladem. Jednoduchý obdélníkový tvar stavby je promyšlený do sebemenšího detailu a navržený tak, aby byl maximálně funkční. „Zákazník si přál bezúdržbovou fasádu a také chtěl stavbu maximálně urychlit. Jako ideální řešení se tak ukázalo použít na vnější stěny budovy prefabrikovaný beton. Snažili jsme se použít co největší kusy. Štíty odlévané z jednoho kusu měly maximální výšku 4,2 m. A výška dlouhých fasád byla daná výškou dveří 2,1 m,“ vysvětlují GWSK Arkitekter. Stometrový dům lemují dřevěné terasy ze sibiřského modřínu, na které je možné vejít ze všech místností. Veliké skleněné otvory je možné zcela uzavřít posuvnými panely. Dům je rozdělený na dvě části – společnou a soukromou. První polovina domu funguje jako jeden velký obytný prostor s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. V létě je možné využít velké terasy po obou stranách této místnosti. V samotném srdci domu je technická místnost, na kterou navazují dva dětské pokoje, veliká koupelna a v nejzazší části domu je ložnice rodičů. Z každé místnosti je možné vejít na terasu.

Zdroj článku