Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Střešní nástavba ve stylu funkcionalismu

Info ikona
Střešní nástavba ve stylu funkcionalismu

Příběh realizace střešní nástavby na pražském Starém městě začal psát svoji historii v momentě, kdy si na základě pečlivého výběru, odborných referencí a výzvy v podobě jasné představy o výsledku, padli do noty jeho protagonisté. Interiér byl finalistou v soutěži Interiér roku 2023.

Promotion | 15. 07. 2024

Majitel bytu měl zcela jasno o podobě svého nového bydlení. „Jeho přáním bylo vytvoření exkluzivního prostoru ve stylu funkcionalismu s moderními prvky bez zbytečných kusů nábytku, který bude primárně funkční, ale rozhodně nebude zanedbávat originalitu. Vše bylo podtrženo důrazem na detail, kvalitu použitých materiálů a precizní zpracování,“ přibližuje Ing. Vendula Gazo Jelínková, majitelka ateliéru JELI-DESIGN, který získal tuto zakázku pod svá křídla.

Info ikona
Průhled interiérem do chodby, která je obložená ořechovým dřevem s neopakovatelnou kresbou

Průhled interiérem do chodby, která je obložená ořechovým dřevem s neopakovatelnou kresbou

Hlavní dominantou nového bytu je chodba obložená ořechovou dýhou. V těchto obkladech jsou zabudované téměř všechny úložné prostory, což umožnilo vytvořit byt s minimálním počtem volně stojícího nábytku, což dává prostor pro vyniknutí obrazů, soch a nesmírného množství knih, které klient vlastní. Integrované jsou zde vestavěné skříně, vstupní dveře, WC pro hosty a botníky. Nejnáročnější byla integrace vstupních dveří. Ty musely odpovídat historické povaze společných prostor a být kazetové, ale z druhé strany hladké bezfalcové s rovinou obkladu.

Díky velkému množství střešních světlíků je byt sám o sobě velmi světlý. „Mohla jsem si tedy dovolit použít tmavší ořechové dřevo, které má krásnou jemnou kresbu. Na kmen, který by byl dostatečně velký a vhodný, abychom z něj vyrobili obklad pro celou chodbu, jsme však čekali několik měsíců,“ upřesňuje architektka, paní Vendula Gazo Jelínková. Trpělivost opět potvrdila, že přináší růže, protože díky ní se zajistila návaznost kresby i jednotná barva dýhy.

Info ikona
Obložení stěny onyxovým mramorem nenarušují ani dveře; unikátní konstrukce dveří MASTER umožňuje na jejich opláštění použít stejný materiál

Obložení stěny onyxovým mramorem nenarušují ani dveře; unikátní konstrukce dveří MASTER umožňuje na jejich opláštění použít stejný materiál

Zajímavým prvkem v rámci realizace je vznik výrazně obložené stěny, která má svým způsobem suplovat umění. Pro tento účel byla vybrána horní část chodby, která je první viditelnou stěnou při vstupu. Po dlouhých diskuzích vyhrála inspirace Vilou Tugendhat a rozhodnutí padlo na onyxový mramor. Do stěny bylo nutné integrovat dveře na horní terasu a zároveň příliš nezatížit střechu vahou kamene. Tento technický problém vyřešilo použití třímetrových keramických desek, a navíc se minimalizovali spáry. Na obklad stěny byl vybrán krásný onyx PERSIA, vzor bookmatch, jehož vzor se při vstupu rozevírá směrem nahoru.

„Pro zakomponování dveří do obložené stěny jsem vybrala dveře a skryté zárubně od české firmy JAP FUTURE. Volila jsem je kvůli efektu neviditelnosti, protože jejich technické parametry umožnily použít na opláštění stejný obklad jako na stěnu. Myslím, že se podařilo funkčně začlenit i prosklené posuvné dveře v rámu, kterými je z obou stran ukončena onyxová stěna a přirozeně tak rozděluje prostor na dvě části – soukromou obytnou a obývací část,“ popisuje architektka Gazo Jelínková.

Info ikona
Interiér inspirovaný funkcionalismem vily Tugendhat

Interiér inspirovaný funkcionalismem vily Tugendhat

Výraznými prvky obývacího prostoru se staly jednoznačně velká knihovna a krb. Záda knihovny jsou vyrobena ze stejné ořechové dýhy jako obklad v předsíni. Její kresba je zvýrazněna vertikálními LED pásky. Černé kontrastní stojky jsou z tenkého laminátu, aby bylo dosaženo subtilního efektu a zkopírování efektu tenké stěny kovu u krbové niky. Zároveň se podařilo integrovat i uzavřené úložné prostory.

Info ikona
Pohled do kuchyně: vlevo posuvné dveře IDEA oddělují prostor na dvě části – soukromou obytnou a obývací

Pohled do kuchyně: vlevo posuvné dveře IDEA oddělují prostor na dvě části – soukromou obytnou a obývací

Nástěnná část kuchyně je neutrální – černá dubová dýha. Velkorysé úložné prostory v kuchyni a přítomnost komory eliminovaly nutnost použití horních skříněk. Prostor k vyniknutí tak dostala zadní část obkladové desky kuchyně, která odkazuje na princip book-match v chodbě. Zde je však nalepený pravý mramor black marquina.

„Celkově byla práce na projektu náročná a dlouhotrvající, ale myslím, že výsledek stojí za to. Ráda bych poděkovala celému realizačnímu týmu, protože za výsledkem nikdy nestojí jeden člověk,“ hodnotí na závěr architektka Vendula Gazo Jelínková a dodává: „Bez odvážných klientů by nebylo odvážných a zajímavých realizací.“