Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

S odvahovou se pustila do výroby elegantních lapačů snů z pravého peří

Info ikona
Originální lapače snů Lapen

Architektka Nina Vydrová ze studia Miramari se rozhodla svou kreativitu promítnout do originálních lapačů snů. Založila tak jedinečnou značku Lapen. Kde shání jednotlivá pírka a jak je výroba náročná?

Terezie Benoni | 15. 05. 2023

Kdy vznikl nápad vyrábět minimalistické lapače?

Nápad vznikl asi před šesti lety. Vyráběla jsem lapače jen pro rodinu a kamarády, kteří mě podporovali ve výrobě, ale ještě jsem v té době neměla dostatek odvahy je začít prodávat i "cizím" lidem. Pak už byl jen krůček k založení značky Lapen.

Inspirovaly vás nějaké konkrétní lapače?

Největší inspirací mi bylo studio Electric Love v New Yorku. Když jsem viděla jejich lapače, naprosto jsem se do nich zamilovala. Žádné podobné se tady nedali sehnat, a proto jsem se rozhodla, že si jeden zkusím vyrobit. Chtěla jsem minimalistický, moderní, jednoduchý prvek do interiéru. Propojit design a přírodu, dostat ji domů.

Jak je jejich výroba náročná?

Výroba jednoho lapače zabere zhruba dva až tři dny, pokud beru v úvahu, že mám již připravený materiál. Předem si musím připravit a vybrat vhodná pírka, kámen, který musí mít ten správný tvar, aby držel na kruhu a samozřejmě vhodnou větvičku, která musí být plochá a dostatečně široká, aby co nejvíce vyplnila prázdný prostor kruhu. No a pak už to jen chce dostatek trpělivosti, zejména při uvazování jednotlivých pírek, kterých je na lapači zhruba 50–80 kusů u standardních velikostí.
 

Galerie: Originální lapače snů Lapen
Mohlo by se vám líbit

Kde berete jednotlivé komponenty?

Nejvíc peří mám od chovatelů hus landéských, které mají krásná šedá pírka a od myslivců z Křivoklátska, kteří mi nechávají bažantí peří. Odtud pocházím a zde zároveň vybírám i vhodné větvičky.  Ze začátku to byla docela legrace. Peří se zde normálně vyhazuje a nikdy ho nezpracovává, proto se lidi docela divili, když jsem začala obvolávat různé chovatele a poptávat křídla a peří. To se pak musí vyprat, vysušit a přebrat.

Do jakého interiéru se hodí?

Myslím, že se dají použít v jakémkoliv interiéru. Jejich prvotní účel je lapač snů, ale zároveň jsou uměleckým prvkem, jako když si domů koupíte sochu nebo plastiku. Když chce člověk dekorovat stěnu, tak na ní dá s největší pravděpodobností obraz, fotku, zrcadlo nebo talíře. Lapen je další z možností. Tím, že je vyrábím i na zakázku, tak je lze pro klienty barevně doladit do stávajícího interiéru, ať už je jakýkoliv, proto se hodí jak na chalupu, tak i do moderního domu.

Budete jejich vzhled časem nějak měnit?

Myslím, že základ zůstane podobný, ale jak se mění člověk, jeho vkus a názory, tak se budou měnit i lapeny, k tom lepšímu doufám. Nechám tomu volný průběh...  Jsou hodně variabilní, a tak si můžu hodně vyhrát s výběrem materiálů, délkou apod. Ráda bych teď udělala variantu lapačů pro děti, které by byli barvou a texturou hravější a zkusila do nich zakomponovat volitelné světlo, které by pro ně v noci tlumeně svítilo.

Info ikona
Nina Vydrová, zakladatelka značky lapačů Lapen a architekta ze studia Miramari Design.

Nina Vydrová, zakladatelka značky lapačů Lapen a architektka ze studia Miramari Design. 

Mohlo by se vám líbit
Info ikona
Originální lapače snů Lapen
Info ikona
Originální lapače snů Lapen

Zdroj: instagram.com/lapencz

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku