S odvahovou se pustila do výroby elegantních lapačů snů z pravého peří
Architektka Nina Vydrová ze studia Miramari se rozhodla svou kreativitu promítnout do originálních lapačů snů. Založila tak jedinečnou značku Lapen. Kde shání jednotlivá pírka a jak je výroba náročná?
Kdy vznikl nápad vyrábět minimalistické lapače?
Nápad vznikl asi před šesti lety. Vyráběla jsem lapače jen pro rodinu a kamarády, kteří mě podporovali ve výrobě, ale ještě jsem v té době neměla dostatek odvahy je začít prodávat i "cizím" lidem. Pak už byl jen krůček k založení značky Lapen.
Inspirovaly vás nějaké konkrétní lapače?
Největší inspirací mi bylo studio Electric Love v New Yorku. Když jsem viděla jejich lapače, naprosto jsem se do nich zamilovala. Žádné podobné se tady nedali sehnat, a proto jsem se rozhodla, že si jeden zkusím vyrobit. Chtěla jsem minimalistický, moderní, jednoduchý prvek do interiéru. Propojit design a přírodu, dostat ji domů.
Jak je jejich výroba náročná?
Výroba jednoho lapače zabere zhruba dva až tři dny, pokud beru v úvahu, že mám již připravený materiál. Předem si musím připravit a vybrat vhodná pírka, kámen, který musí mít ten správný tvar, aby držel na kruhu a samozřejmě vhodnou větvičku, která musí být plochá a dostatečně široká, aby co nejvíce vyplnila prázdný prostor kruhu. No a pak už to jen chce dostatek trpělivosti, zejména při uvazování jednotlivých pírek, kterých je na lapači zhruba 50–80 kusů u standardních velikostí.
Kde berete jednotlivé komponenty?
Nejvíc peří mám od chovatelů hus landéských, které mají krásná šedá pírka a od myslivců z Křivoklátska, kteří mi nechávají bažantí peří. Odtud pocházím a zde zároveň vybírám i vhodné větvičky. Ze začátku to byla docela legrace. Peří se zde normálně vyhazuje a nikdy ho nezpracovává, proto se lidi docela divili, když jsem začala obvolávat různé chovatele a poptávat křídla a peří. To se pak musí vyprat, vysušit a přebrat.
Do jakého interiéru se hodí?
Myslím, že se dají použít v jakémkoliv interiéru. Jejich prvotní účel je lapač snů, ale zároveň jsou uměleckým prvkem, jako když si domů koupíte sochu nebo plastiku. Když chce člověk dekorovat stěnu, tak na ní dá s největší pravděpodobností obraz, fotku, zrcadlo nebo talíře. Lapen je další z možností. Tím, že je vyrábím i na zakázku, tak je lze pro klienty barevně doladit do stávajícího interiéru, ať už je jakýkoliv, proto se hodí jak na chalupu, tak i do moderního domu.
Budete jejich vzhled časem nějak měnit?
Myslím, že základ zůstane podobný, ale jak se mění člověk, jeho vkus a názory, tak se budou měnit i lapeny, k tom lepšímu doufám. Nechám tomu volný průběh... Jsou hodně variabilní, a tak si můžu hodně vyhrát s výběrem materiálů, délkou apod. Ráda bych teď udělala variantu lapačů pro děti, které by byli barvou a texturou hravější a zkusila do nich zakomponovat volitelné světlo, které by pro ně v noci tlumeně svítilo.
Nina Vydrová, zakladatelka značky lapačů Lapen a architektka ze studia Miramari Design.
Zdroj: instagram.com/lapencz
- Zdroj článku
-
Nina Vydrová, zakladatelka značky lapačů Lapen a architektka ze studia Miramari Design.