Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

bruselská komoda Jiřího Jiroutka se bude opět vyrábět

Info ikona
Komoda U-453 od Jiřího Jiroutka

Určitě ji znáte. Dokonale tvarovanou komodu se šuplíky, kterou v 60. a 70. letech nabízel podnik Interiér Praha. S autorem nadčasového návrhu se spojili milovníci starých věcí Adam Karásek a Jiří Mrázek z obchodu Nanovo, kteří se rozhodli ikonický kousek znovu přivést k životu. Limitovaná kolekce se nově vyrábí z masivního dřeva a už ve čtvrtek se představí na Designbloku.

Redakce | 22. 10. 2018

Všechno začalo náhodným setkáním v obchodě, kam designérova příbuzná přišla obdivovat renovované skříňky, které znala z dětství. „To vedlo k tomu, že jsme se s panem Jiroutkem osobně setkali a domluvili se na výrobě," popisuje Jiří Mrázek. Zatímco socialistický podnik dvacet let sériově chrlil devadesát kusů denně, Nanovo jich exkluzivně nabídne jen sto. „Tak zatím zní náš plán, který se může změnit podle zájmu," doplňuje Adam Karásek. Znovuzrozený kus nábytku nyní vzniká ruční výrobou v malé české truhlářské dílně a to z březového dřeva. „Kdyby to bylo z buku, komoda by vážila 90 kilo, proto jsme hledali odolný, ale přitom lehký materiál," popisují majitelé Nanova. Ze dřeva je i osm praktických šuplíků, které dřív byly z plastu. Inovovaná výroba prodlouží životnost skříňky z původních čtyřiceti na rovných sto let, takže se může stát krásným rodinným dědictvím. 

Info ikona
Skříňka U-453
Info ikona
Designér Jiří Jiroutek

Na začátku spolupráce Jiřího Jiroutka a značky Nanovo stála obyčejná náhoda.    

Zatímco materiál se mění, barvy zůstávají. „Budou ve stejné růžovo-šedé variantě, v jaké je Jiří Jiroutek navrhl," říká Jiří Mrázek. Jedinečný kousek z roku 1958 od designéra, který na přelomu 60. a 70. let přijal nabídku majitele řetězce Ikea Ingvara Kamprada a přes tři roky pracoval ve Švédsku, bude k vidění v showroomu Nanovo v pražských Vysočanech. Prodávat se bude online za cenu 35 000 Kč.