Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

KVÍZ: Poznáte, které kousky ve vaší domácnosti jsou vyráběné v České republice?

Info ikona
Mistři skla, porcelánu, ale také skvělí nábytkáři. Spousta českých řemeslníků se svým uměním nezapomenutelným způsobem zapsala do učebnic užitého designu. Máte některé jejich kousky doma?

Mistři skla, porcelánu, ale také skvělí nábytkáři. Spousta českých řemeslníků se svým uměním nezapomenutelným způsobem zapsala do učebnic užitého designu. Máte některé jejich kousky doma?

Terezie Benoni | 9. 01. 2024

Český design má bohatou historii spojenou s precizností, inovací a láskou k detailu. Český tradiční nábytek je známý svou robustností, jednoduchostí a  funkcionalitou. Jako první musíme zmínit značku TON. Už v roce 1861 byl v Bystřici pod Hostýnem zahájen provoz továrny na ohýbaný nábytek, dnes nejstarší svého druhu na světě. Její zakladatel Michael Thonet, jehož jméno nesla ve svém názvu, si toto místo nezvolil náhodou. Obklopeno bylo bukovými lesy, které nabízely nejen dostatek materiálu pro výrobní proces, ale ušetřilo i nemalé výdaje na transport či pracovní sílu. Do té doby neobvyklý systém průmyslové organizace práce, kdy se dělník specializoval pouze na jednu činnost, i unikátní technologie byly dalšími faktory, které pomohly židlím z Bystřice k nižší ceně a expanzi do celého světa.

Osobnosti, které formovaly český design

Nábytek, který je po dlouhá desetiletí asi nejoblíbenějším kouskem českých domácností, pochází z pera Jindřicha Halabaly, který se narodil v roce 1903 v Koryčanech. Po studiu byl roku 1930 Halabala vyzván, aby v Brněnském ústředí UP závodů pracoval jako vedoucí ateliéru. Zanedlouho se stal ředitelem pro vývoj a v této funkci setrval až do roku 1946. Jeho křesla z ohýbaných dřevěných profilů se stala ikonou v nábytku. Halabala navrhl celou řadu nábytku, včetně židlí, stolů, příborníků, komod, květinových stojanů, konferenčních stolků a lamp. Dalšími z významných osobností jsou designéři a architekti Karel Koželka a Antonín Kropáček. V roce 1944 spojili své síly a navrhli model křesel a kruhového stolku z lakovaného dřeva, který získal stříbrnou medaili na Milánském trienále v roce 1946. Dalším nezaměnitelným kusem českého nábytku je bezesporu komoda U-453, kterou v roce 1958 vymyslel Jiří Jiroutek. Stala se nejslavnějším kouskem ze série sektorového nábytku, který designér navrhl pro národní podnik Interiér Praha a který se vyráběl dvacet let. Letos komoda opět ožila díky značce Nanovo.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku