Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

4 způsoby, jak přirozeně ochladit interiér + úplně všechno o klimatizacích!

Vzrostlý listnatý strom u domu dokáže teplotu v interiéru srazit až o 5°C. Projekt Zahrada s modrými okny, Atelier Flera, Flera.cz

Ve dne pálí slunce a v noci sálají teplo vyhřáté domy i silnice. Jak doma přestát horké období bez větráků a klimatizace? A když už se přece jen pro klimatizaci rozhodnete, jak vybírat a co která umí? Časopis Marianne Bydlení radí, jak důstojně přežít (nebo alespoň přežít) vedra.

Anna Černotová | 24. 06. 2019

Chytré nátěry

Proti slunci dobře fungují světlo a teplo odrážející nátěry: obvykle reflexní nebo termoizolační nátěry střech a fasád. Bývají v nich obsažené například mikrokuličky z keramiky, které zvládnou odrážet vysoké procento slunečního záření i tepla. Termoizolační nátěry do exteriéru dýchají čili propouštějí páry, jsou antikondenzační, obvykle se samočisticím efektem nebo omyvatelné.

Nátěr střechy barvou GacoProEco Solvent Free, Corro.cz

Nátěr střechy barvou GacoProEco Solvent Free, Corro.cz

Solární komíny

V podstatě jde o vertikální šachtu, již obvykle tvoří transparentní díl, kudy proudí světlo/teplo, a absorbér, který se zahřívá. Komín se zahřeje, teplota uvnitř komínu je pak vyšší než v okolí, čímž dochází ke stoupání teplého vzduchu komínem a odsávání vzduchu z objektu. Komín musíte nechat sofistikovaně vetknout do celkového plánu stavby. U nás toto efektivní řešení zatím není moc využívané.

Střecha střední školy Sidwell Friends, Washington, projekt společnosti Hitt

Střecha střední školy Sidwell Friends, Washington, projekt společnosti Hitt, foto: Hitt.com

Stromy u domu

Jsou schopné absorbovat až polovinu tepla, které na ně dopadá. Strom s korunou o průměru deset metrů má stejný účinek jako klimatizace s výkonem 22,4 kW. Vzrostlý listnáč dokáže snížit teplotu asfaltové cesty pod ním až o 20°C, a roste-li u domu, teplotu v domě srazí až o 5°C. Běžně má vzduch v jeho stínu zpravidla o 3°C nižší teplotu. Stromy sázejte alespoň pět metrů od domu, i kvůli růstu kořenů.

Vzrostlý listnatý strom u domu dokáže teplotu v interiéru srazit až o 5°C. Foto: Pixabay.com

Vzrostlý listnatý strom u domu dokáže teplotu v interiéru srazit až o 5°C. Foto: Pixabay.com

Rolety a fólie

Platí, že čím víc ven umístíte sluneční zábranu, tím lépe. Předokenní screenové rolety zabraňují vstupu infračerveného záření, masivně zachycují teplo a jejich propustnost světla si můžete určit sami. Vnitřní stínění pak brání světlu, ale nezadržuje tolik tepla z rozpálených skel. Řešením jsou i protisluneční fólie, které se trvale umísťují na vnější stranu okenních skel. Trochu ale berou světlo v interiéru.

Dům s tmavými screenovými roletami před okny, Louver.cz

Dům s tmavými screenovými roletami před okny, Louver.cz

Jakými dalšími přirozenými způsoby se dá ještě ochladit interiér? Na to se zblízka podívaly redaktorky časopisu Marianne Bydlení a kromě toho si dobře posvítily i na klimatizace. V aktuálním čísle, které je právě na stáncích nebo si ho můžete v tištěné či digitální verzi objednat zde, se dozvíte, jaké mají výhody a nevýhody jednotlivé typy klimatizací, kolik stojí a jak správně spočítat optimální výkon.

Jaké mají výhody a nevýhody jednotlivé typy klimatizací, kolik stojí a jak správně spočítat výkon? To se dozvíte v letním dvoučísle Marianne Bydlení!

Jaké mají výhody a nevýhody jednotlivé typy klimatizací, kolik stojí a jak správně spočítat výkon? To se dozvíte v letním dvoučísle Marianne Bydlení

Potřebujete se v letních vedrech pořádně ochladit? Pak by vás mohly zajímat i tyhle naše články:

Malý bazén, velký styl – zapomeňte na modrou ohavnost, jde to i hezky!

Za víkend si v zahradě u jezírka postavili sluncem zalitý altán

Zelená střecha, chladné město! Brno odstartovalo dotace na zelené střechy a zachytávání dešťovky

Dům z barevných okenic je plný světla a zeleně